1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Jukka

Opis

Jukka

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
Dom
Wysokość:
do 3 m
Kolor kwiatów:
białe

prawidłowa

Hodowla jukki

Skąd pochodzi jukka?

W sumie istnieje około 40 do 50 różnych gatunków jukki. 

Jukka pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie występuje głównie na dużych wysokościach. Rośnie również na zewnątrz w południowej Europie i zdobi tamtejsze ogrody. W naszych szerokościach geograficznych jest jednak znana przede wszystkim jako roślina domowa. Tam może zajmować całkiem sporo miejsca - w końcu może dorastać do dwóch metrów wysokości. Nie rośnie jednak szczególnie szybko i dlatego nadaje się również dla wszystkich początkujących miłośników roślin.

Najpopularniejsze jukki

Istnieją różne popularne gatunki juki, takie jak juka ogrodowa Yucca filamentosa i Yucca rostrata. W wielu gospodarstwach domowych można również znaleźć jukkę aloesową (Yucca aloifolia) i dwukolorową Yucca gloriosa.Niektóre odmiany dobrze radzą sobie również z niskimi temperaturami w zimie i dlatego mogą być sadzone w ogrodzie. Ważne jest, aby jukki były suche w zimie.

Odpowiednie miejsce dla jukki

Jukka uwielbia światło. Bezpośrednie miejsce nasłonecznione jest zatem absolutnie dobrym miejscem dla jukki. Latem możesz również upiększyć swój balkon lub patio tą rośliną doniczkową. Jeśli dopiero co kupiłeś swoją jukkę, stopniowo aklimatyzuj ją do pełnego światła, aby uniknąć poparzenia rośliny. Aby to zrobić, wystawiaj ją na zewnątrz tylko na kilka godzin. Od maja do października jukka chętnie spędza czas na zewnątrz. Gdy tylko temperatura się obniży, wrażliwe rośliny doniczkowe przenieś z powrotem do jasnego, pełnego światła pomieszczenia.

Sadzenie jukki

Odmiany jukki wrażliwe na mróz, które są szczególnie popularne jako rośliny domowe w naszych szerokościach geograficznych, najlepiej sadzić w dużych donicach. Upewnij się, że doniczka ma otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. Ponieważ jukka nie toleruje zastojów wody, możesz najpierw umieścić w doniczce warstwę drenażową z kreamzytu. Warstwa ta zapewnia znacznie lepszy odpływ wody. Po podlaniu należy usunąć wodę ze spodka. Aby jukka dobrze rosła, potrzebuje również odpowiedniego podłoża. Najlepiej nadaje się do tego specjalna ziemia do palm, taka jak COMPO SANA Podłoże do roślin zielonych i palm.

Przesadzanie jukki

Jeśli twoja jukka jest zdrowa i szczęśliwa, nie należy jej przesadzać - w przeciwnym razie może szybko stać się bardzo duża. Jeśli chcesz, aby roślina rosła, możesz przesadzać jukkę co dwa do trzech lat. Najlepszą porą na to jest wiosna. Do przesadzania wybierz nieco większą doniczkę.

compo image
Uwaga: Ponieważ juka ma bardzo ostre krawędzie i istnieje ryzyko zranienia, najlepiej jest nosić rękawiczki podczas przesadzania.

prawidłowa

Pielęgnacja jukki

Jak często podlewać jukkę?

W przypadku jukki zazwyczaj nie musisz tak często używać konewki, ponieważ jest ona przyzwyczajona do suchych warunków w swoim rodzimym środowisku. Dlatego lepiej jest podlewać ją rzadko, ale dokładnie. Częstotliwość podlewania jukki zależy od tego, czy jest gorące lato, czy deszczowa zima. Ogólnie rzecz biorąc, pień magazynuje wodę dlatego podlewanie przeprowadzamy dość oszczędnie. Raz w tygodniu jeżeli ziemia do doniczce jest sucha w zupełności wystarczy.

Nawożenie jukki

Aby juka dobrze rosła, potrzebuje regularnego dostarczania składników odżywczych. Nawóz do roślin zielonych i palm jest szczególnie odpowiedni w fazie wzrostu od marca do października. Możesz po prostu dodawać go do wody do nawadniania co dwa tygodnie. Alternatywnie możesz również użyć pałeczek nawozowych COMPO do roślin zielonych i palm, aby zaspokoić głód swojej jukki. Zaletą nawozu o spowolnionym uwalnianiu jest to, że wystarczy nawozić co trzy miesiące. W miesiącach zimowych twoja jukka zazwyczaj nie potrzebuje żadnych składników odżywczych.

Przycinanie jukki

Jukka rozgałęzia się tylko w niewielkim stopniu - jeśli chcesz, aby roślina była nieco bardziej krzaczasta, konieczne jest przycinanie. W zależności od obwodu pnia użyj ostrego noża lub nawet małej piły. Wiosną skróć pień do pożądanej wysokości. Ponieważ patogeny mogą łatwo przeniknąć do rośliny przez nacięcie, uszczelnij je środkiem uszczelniającym rany. Nawiasem mówiąc, możesz użyć odciętego kawałka do rozmnażania rośliny, wystarczy włożyć go do słoika z wodą aż wypuści pierwsze korzenie, a następnie przesadzamy do odpowiedniej ziemi. 

Szkodniki i choroby

Ogólnie rzecz biorąc, jukka jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jeśli zachoruje, przyczyną jest często zbyt obfite podlewanie, niewłaściwa lokalizacja, zbyt duża ilość płynnego nawozu lub zbyt mała doniczka. Może to również prowadzić do objawów niedoboru lub inwazji szkodników. Jukka może być osłabiona, gdy powietrze jest szczególnie suche, co ma miejsce zwłaszcza w okresie grzewczym w zimnych miesiącach. Przędziorki, wełnowce i mszyce szybko się wtedy rozprzestrzeniają.

Lepkie liście
Możesz rozpoznać, że Twoja roślina jest zaatakowana przez mszyce, na przykład po lepkich lub nakrapianych liściach. W ramach pierwszej pomocy możesz ostrożnie wytrzeć roślinę, aby usunąć winowajców. Jeśli to nie wystarczy, bezpieczniejszym wyborem jest zastosowanie środka ochrony roślin. 

Brązowe liście
Jeśli zauważysz brązowe liście na swojej roślinie, prawdopodobnie jest to spowodowane podmoknięciem. Jednym ze środków zaradczych może być posadzenie jej w świeżym podłożu i usunięcie wszelkich chorych i gnijących korzeni. Jeśli twoja jukka ma już miękkie łodygi i pędy, prawdopodobnie nie uda się jej uratować. Zbyt częste nawożenie może również prowadzić do brązowego przebarwienia liści. Dlatego zwracaj uwagę na instrukcje dotyczące dawkowania.

Żółte liście
Czy liście Twojej juki żółkną? W takim razie musimy działać szybko: W zależności od przyczyny, roślina może nie mieć zbyt wiele czasu na ratunek. Chociaż jukka nie rośnie szczególnie szybko, jeśli nie była przesadzana przez jakiś czas, warto przyjrzeć się korzeniom. Jeśli wyrastają one już z dna doniczki, najwyższy czas zapewnić jej dom z większą przestrzenią. Lokalizacja może być również powodem żółknięcia liści. Jukki są bardzo oszczędne, ale jeśli jest dla nich zbyt ciemno, pokażą Ci to poprzez przebarwienia. Jednak najczęstszą przyczyną jest przelanie. Żółte liście mogą być również oznaką braku składników odżywczych. W takim przypadku musisz zwiększyć ilość nawozu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.