1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Sukulenty

Opis

Sukulenty

compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
Dom
Wysokość:
zróżnicowana
Kolor kwiatów:
Zielony, fioletowy, czerwony, biały, żółty

prawidłowe

Sadzenie sukulentów

Skąd pochodzą sukulenty?

Czy to na meksykańskich wyżynach, czy na półpustyniach Afryki Południowej - sukulenty czują się jak w domu w najsuchszych i najcieplejszych regionach świata. Są one doskonale przystosowane do panujących tam warunków. Potrafią magazynować wodę w swoich korzeniach i liściach, dzięki czemu mogą z łatwością przetrwać dłuższe okresy suszy. Nawiasem mówiąc, stąd też pochodzi ich nazwa: łacińskie słowo "suculentus" oznacza "bogaty w soki". Te egzotyczne rośliny są zatem bardzo łatwe w pielęgnacji i nadają się również dla osób, które regularnie podróżują lub wciąż uczą się pielęgnacji roślin.

Gatunki sukulentów: od Bogenhanf po aloes

W sumie istnieje ponad sto gatunków sukulentów. To sprawia, że trudno jest sklasyfikować własną roślinę. W zależności od zdolności magazynowania wody, sukulenty dzieli się na trzy grupy: sukulenty liściowe, sukulenty łodygowe i sukulenty korzeniowe. Sukulenty liściowe obejmują na przykład popularną echeverię. Sukulenty łodygowe należą głównie do grupy kaktusów, ponieważ rośliny z kolcami są również uważane za sukulenty. Sukulenty korzeniowe przetrwają w swojej suchej ojczyźnie dzięki szczególnie grubym korzeniom. Chociaż występują znacznie rzadziej niż pozostałe dwie grupy, nadal mają w swoich szeregach słynny przykład w postaci hawortii zebry.

Idealna lokalizacja - gdzie sukulenty czują się najlepiej?

Zgodnie z ich rodzimym środowiskiem, większość gatunków preferuje również ciepłe miejsca z bezpośrednim dostępem światła słonecznego. Ponieważ światło na parapecie zwykle świeci z jednej strony sukulenta, a kierunek wzrostu roślin szybko orientuje się w kierunku światła, dobrym pomysłem jest regularne obracanie doniczki. Pozwoli to uzyskać zwarty i piękny sukulent. Jeśli lokalizacja nie jest idealna, roślina wytworzy nienaturalnie wydłużone pędy. Należy wtedy poszukać nowego miejsca dla sukulenta.

Oprócz ciepła i słońca, małe rośliny lubią także świeże powietrze. Dlatego też prawie wszystkie rodzaje sukulentów czują się szczególnie dobrze na balkonie lub patio w okresie letnim. W przypadku gatunków kwitnących, obniżenie temperatury w nocy ma nawet stymulujący wpływ na tworzenie się kwiatów.

Sadzenie sukulentów

Sukulenty można sadzić niemal wszędzie. Czy to w mini terrarium, na kamieniach, czy w klasycznej doniczce - te małe rośliny przyciągają wzrok i idealnie nadają się również na domowe prezenty.

W suchych regionach, z których pochodzą sukulenty, jest jedna rzecz, z którą zdecydowanie nigdy nie muszą się zmagać: nadmiar wody. Zalanie wodą jest zwykle największym problemem dla tych egzotycznych roślin. Jeśli ich korzenie zbyt długo stoją w chłodnej wodzie, zaczynają pleśnieć i obumierać. Aby temu zapobiec i zapewnić sobie możliwość cieszenia się sukulentami przez wiele lat, należy upewnić się podczas sadzenia, że woda będzie miała swobodny odpływ. Aby to zrobić, umieść sukulenta w przepuszczalnej, piaszczystej glebie. Specjalna ziemia do kaktusów i sukulentów najlepiej spełni te wymagania. Warstwę kamyków lub keramzytu umieszcza się pod podłożem jako drenaż. Idealnie byłoby, gdyby doniczka miała również otwór drenażowy, aby można było po prostu wylać nadmiar wody i zapobiec zbyt długiemu przebywaniu korzeni w cieczy.

Różne kształty i kolory liści sukulentów szczególnie dobrze prezentują się w grupach. Ponieważ rośliny dobrze się ze sobą dogadują, nie ma nic złego w dużej donicy z różnymi rodzajami sukulentów. Ważne jest tylko, aby miały one takie same wymagania pod względem lokalizacji i pielęgnacji.

Nasza porada:

Aby zapobiec gniciu zwartych liści rośliny w kontakcie z wilgotnym podłożem, wokół rośliny można rozłożyć cienką warstwę kamyków.

prawidłowa

Pielęgnacja sukulentów

Jak często należy podlewać sukulenty?

Ze względu na zdolność magazynowania wody, sukulenty nie wymagają częstego podlewania. Zbyt duża ilość wilgoci jest dla nich nawet bardziej szkodliwa niż zapomnienie o podlewaniu. To, jak często sukulent jest spragniony, zależy od jego lokalizacji i wielkości. Mniejsze rośliny nie mają jeszcze tak dobrze rozwiniętych korzeni i dlatego potrzebują wody częściej. Podlewaj tylko wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce dobrze wyschnie. Liście niektórych sukulentów brązowieją przy dłuższym kontakcie z wodą. Dlatego najlepiej jest podlewać bezpośrednio na ziemię, a nie na roślinę.

Nawożenie sukulentów

Sukulenty nie są szczególnie szybko rosnącymi roślinami i dlatego nie zużywają tak wielu składników odżywczych. Ich nadmiar może im nawet zaszkodzić. Jednak nieco szybciej rosnące gatunki w mniejszych doniczkach lub większe sukulenty będą szczęśliwe, jeśli będą nawożone co dwa do trzech tygodni. Odpowiedni jest do tego nawóz uniwersalny lub płynny nawóz organiczny. Zawierają one potas, który sprzyja zwartemu wzrostowi roślin, a zatem są doskonale dostosowane do potrzeb sukulentów. Z kolei gatunki, które nie rosną tak szybko, wystarczy nawozić co trzy do czterech tygodni niską dawką.

Doskonałym rozwiązaniem są także odżywki w aplikatorach - łatwe i gotowe w użyciu.

Rozmnażanie sukulentów

Ponieważ wiele gatunków sukulentów wytwarza odrosty, rozmnażanie tych egzotycznych roślin jest bardzo proste. Odrosty ostrożnie odcinamy ostrym nożem i sadzimy. Korzenie powinny uformować się po krótkim czasie. Chociaż odrosty nie tolerują przelania, ważne jest, aby utrzymywać glebę lekko wilgotną przez cały czas, aby korzenie nie wyschły. Gdy tylko roślina podrośnie, należy ją pielęgnować w taki sam sposób, jak inne sukulenty.

Pielęgnacja sukulentów zimą

Większość gatunków hibernuje od października do marca. Ponieważ ich metabolizm ulega spowolnieniu, potrzebują niewiele uwagi. Rośliny należy podlewać tylko na tyle często, aby zapobiec całkowitemu wyschnięciu gleby. Zimą nie trzeba dostarczać sukulentom dodatkowych składników odżywczych. To, czy egzotyczne rośliny mogą naprawdę odpocząć, zależy również od ich lokalizacji. Najlepiej czują się, gdy jest jasno i chłodno. Temperatura od pięciu do dziesięciu stopni jest idealna dla większości gatunków.

Kiedy kwitną sukulenty?

Wiele sukulentów może wytwarzać kwiaty latem. Wymagają one jednak wcześniejszej odpowiedniej pielęgnacji. Wiosną i latem należy zapewnić im wystarczającą ilość składników odżywczych i umieścić w jasnym miejscu, ponieważ potrzebują one również światła do wytworzenia kwiatów. Szczególnie ważny jest okres spoczynku zimowego, kiedy temperatury są znacznie niższe niż zwykle. Późniejsze ocieplenie wiosną pozwala na formowanie się pąków. Jeśli masz szczęście i twój sukulent rzeczywiście zakwitnie, będzie potrzebował nieco więcej wody i nawozu niż zwykle. Zasuszone kwiaty można po prostu pozostawić na roślinie - z czasem same odpadną.

Sukulenty: choroby i szkodniki

Sukulenty to bardzo wytrzymałe rośliny, ale czasami mogą być również dotknięte chorobami. W wielu przypadkach przyczyną jest "zbyt dużo wilgoci". Może to prowadzić do inwazji grzybów. Chorobę grzybiczą można rozpoznać na przykład po białym nalocie lub przygniłych liściach. W większości przypadków sukulentów nie da się już niestety uratować.

Nie tylko my, ludzie, cieszymy się tymi pięknymi egzotycznymi roślinami, ale także szkodniki, takie jak wełnowce. Jakby tego było mało, są one również prawdziwymi mistrzami w ukrywaniu się. Często siedzą między ciasno upakowanymi liśćmi i uszkadzają roślinę. Gdy zimą włączone jest ogrzewanie, przędziorki stanowią prawdziwy problem dla roślin domowych - nie zatrzymują się nawet na sukulentach. W przypadku wszystkich chorób i szkodników ważne jest, aby jak najszybciej oddzielić sukulenty od innych roślin. Tylko w ten sposób można zwalczyć problem.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.