compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Bukszpan i ostrokrzew
  6. Wszystko o bukszpanach: Tutaj dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat bukszpanów

Pielęgnacja bukszpanu - prosta sprawa

Bukszpan - specjalne informacje

Pomimo że w ostatnich latach bukszpan mocno ucierpiał w wyniku działalności ćmy bukszpanowej, roślina ta wciąż cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników hobbistów. Żywopłot, ogrodzenie rabaty, w kształcie stożka, piramidy lub spirali: możliwości wykorzystania bukszpanu są ogromne, a poprzez indywidualne przycinanie można z nich tworzyć małe dzieła sztuki. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat pielęgnacji wiecznie zielonych skarbów w ogrodzie.

Część 1

Sadzenie bukszpanów

compo image

Jakie jest optymalne miejsce dla bukszpanu?

Bukszpan, zwany również Buxus, preferuje miejsce osłonięte przed wiatrem. Bukszpan może rosnąć w słońcu lub w półcieniu. Najlepiej jednak, gdy nie ma zbyt jasno, ani zbyt ciemno. W warunkach bezpośredniego i intensywnego działania słońca na liściach mogą się pojawiać wypalone plamy; gdy drzewko pozostanie w cieniu, wzrasta z kolei ryzyko infekcji grzybicznej. Niekorzystne są również wilgotne podłoża oraz miejsca, w których deszcz mocno oddziałuje na liście rośliny.

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na dobry drenaż podłoża: dobre są zarówno piaszczyste podłoża, jak i gleby ilaste z dużą zawartością humusu. Poziom pH powinien się mieścić w zakresie od 6,5 do 7,5. Jeśli poziom pH będzie niższy, należy wspomagać bukszpan wapnem.

Jaka odmiana bukszpanu jest najlepsza?

To, na jaki gatunek powinniśmy się zdecydować, mocno zależy od roli, jaką ma spełniać bukszpan. Jeśli bukszpan ma rosnąć na skraju rabaty lub przybierać geometryczne formy, najlepiej jest wybrać wolno wzrastające odmiany, np. „Suffruticosa”. Na obwódkę rabaty nadaje się również bardziej odporna na mróz odmiana „Blauer Heinz”. Jeśli chcemy, aby żywopłot był nieco wyższy, idealnym rozwiązaniem będzie dzika odmiana Buxus sempervierens lub intensywnie zarastająca „Laurowiśnia wschodnia”.

To warto wiedzieć

Pielęgnacja bukszpanów w trzech krokach

1. Z uwagi na fakt, że korzenie bukszpanu potrzebują dużo powietrza, należy w pierwszej kolejności spulchnić glebę. Następnie roślinę należy na jakiś czas zanurzyć w wiadrze z wodą, tak by korzenie mogły się dobrze nią nasycić. Następnie należy przyciąć korzenie i pędy o ok. 5 cm – dzięki temu roślina zostanie pobudzona do wzrostu.

2. Dołek na roślinę powinien mieć głębokość od 25 do 30 cm. Ważne, aby jego szerokość była o 15 cm większa niż średnica bryły korzeniowej. Podczas sadzenia należy pozostawić odpowiednią ilość miejsca dla innych roślin, ponieważ korzenie bukszpanu rozrastają się płasko.

3. Następnie należy umieścić bukszpan w dołku. Należy go zakopać na dokładnie taką samą głębokość, jak w doniczce. Wolną przestrzeń w dołku należy wypełnić specjalną ziemią dedykowaną na potrzeby bukszpanu. Należy ją dobrze udeptać, tak by roślina mogła stabilnie się utrzymać.

Idealny czas na sadzenie

Idealny moment na sadzenie: jeśli bukszpan ma gołe korzenie, należy go sadzić od października do początku maja. Dla roślin z bryłą korzeniową okres ten wydłuża się o jeden miesiąc.

Część 2

Przycinanie bukszpanów

compo image

Kiedy i w jaki sposób należy przycinać bukszpan?

Najlepszy czas na przycinanie bukszpanów przypada od połowy do końca sierpnia. O tej porze roku nowe, początkowo delikatne jasnozielone pędy, trudno już odróżnić od starszych i ciemniejszych pędów. Przycinanie należy przeprowadzać w pochmurną pogodę. Powód: w procesie przycinania gałązek siłą rzeczy cierpią również listki; przycinane miejsca w przypadku intensywnego słońca mogłyby zbyt szybko uschnąć – w efekcie powstawałyby niezbyt estetyczne, szarozielone przebarwienia.

Od połowy sierpnia nie powinno się już w żadnym wypadku przycinać bukszpanu. Wprawdzie roślina wypuściłaby jeszcze nowe pędy. Jednak nie miałyby one możliwości osiągnięcia pełnej dojrzałości przed zimą. Nie byłyby zatem w stanie stawić czoła mrozom. Pojedyncze, wystające pędy można usuwać bez najmniejszych wątpliwości.

Część 3

Pielęgnacja bukszpanów

compo image

W jaki sposób można zapewnić optymalny wzrost bukszpanu

Zrób coś dobrego dla swoich bukszpanów! Już trzy dni po przycięciu można zadbać o regenerację bukszpanów, przeprowadzając aplikację naszego specjalnego środka. Dzięki niemu wykluczysz możliwość pojawiania się pożółkłych w wyniku suszy, mrozu, czy też niedoboru składników odżywczych liści. Produkt jest wchłaniany bezpośrednio przez liście i zaczyna działać natychmiastowo.

Dodatkowo należy wzmacniać odporność bukszpanu na choroby i szkodniki. Dla dużych skupisk rośliny dobrym środkiem jest np. nasz nawóz, który działa przez sześć miesięcy. Środek zapewnia gęsty rozrost liści, intensywne wybarwienie oraz aktywuje proces ukorzeniania. W przypadku roślin hodowanych na balkonie i na tarasie można również zastosować nawóz w płynie. Idealny skład substancji odżywczych naszych nawozów do bukszpanów wspomaga ukorzenianie; dodatkowej dawce żelaza roślina będzie zawdzięczać soczystą i gęstą zieleń.

compo image

Po czym można rozpoznać choroby i występowanie szkodników

Ćma bukszpanowa należy do szkodników budzących największy strach ogrodników, gdyż w ubiegłych latach dokonała ona dużego spustoszenia. Od marca do października należy przeprowadzać, najlepiej co tydzień, zapobiegawcze kontrole bukszpanów, tak by w przypadku pierwszych objawów działalności szkodników podjąć odpowiednie działania. Gąsienica charakteryzuje się czarną główką, jest żółtozielona i posiada czarne plamki, białe i czarne paski na skórze i osiąga długość do 5 cm. Więcej informacji na temat ćmy bukszpanowej znajdziesz w tym miejscu.

Od kilku lat szerzy się ponadto choroba grzybiczna, której skutkiem jest obumieranie pędów. Grzybica jest przenoszona przez wodę i wiatr. W tym miejscu dowiesz się o sposobach rozpoznawania grzybicy bukszpanu i innych chorób oraz o sposobach ich zwalczania.

Przycinanie bukszpanu

W taki sposób nadasz swojemu bukszpanowi odpowiedni kształt

Przycinanie bukszpanu ma nie tylko na celu jego upiększenie, lecz służy także jego zdrowemu wzrastaniu. Zdradzimy Tobie, w jaki sposób należy to robić, kiedy jest na to najlepszy czas oraz podpowiemy, jakie należy stosować techniki.

Czytaj więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.