compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Pielęgnacja ogrodu
  6. Prawidłowa pielęgnacja bylin: porady i triki dotyczące pielęgnacji bylin

Porady i triki w zakresie pielęgnacji bylin

Prawidłowa pielęgnacja bylin

Byliny to najlepsze rozwiązanie na kwitnący ogrodu. Z uwagi na fakt, że byliny to rośliny wieloletnie, nie ma konieczności zakładania rabaty co roku od nowa. Jednak, aby Twoje byliny zachowały urodę przez długi czas, powinno zachować co najmniej minimum, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Tutaj dowiesz się, jaki są sposoby pielęgnacji bylin.

Wiedza o roślinach

Bylina bylinie nierówna

Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które co roku wytwarzają nowe pędy ze znajdujących się pod powierzchnią ziemi organów. Nadziemne części rośliny obumierają zimą. Różnorodność gatunków bylin jest niesamowita. To co je wyróżnia, to forma rozrastania, czas i forma kwitnięcia oraz barwy kwiatostanów. 

compo image

Prawidłowa pielęgnacja

Piękne byliny o każdej porze roku

Wiosna
Wiosną należy usunąć z rabaty z bylinami liście, a także poprzycinać zmarznięte kwiaty i liście. W przypadku wyższych bylin należy przyciąć przy ziemi pędy z ostatniego roku, pozostawiając tylko najniżej położone liście. Ważne jest, aby przesuszone pędy z ostatniego roku nie hamowały wzrostu młodych pędów. Trawę należy „czesać” – tylko w taki sposób można się pozbyć obumarłych darni z gęstej murawy.

Lato
Zasadniczo każda bylina wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych. Szałwia omszona, ostróżka, czy też łubin zakwitną bardzo bujnie po raz drugi, jeśli po pierwszym zakwicie przytniemy je tuż przy ziemi. Niektóre byliny wytwarzają taką ilość nasion, że w bardzo krótkim czasie są w stanie zadomowić się w całym ogrodzie; należą do nich orlik, naparstnica oraz dziewanna. Jeśli chcesz utrzymać swoje byliny na wodzy, powinieneś je przycinać w odpowiednim czasie – zanim roślina wytworzy pierwsze nasiona. Rośliny płożące i byliny poduszkowe można skracać o mniej więcej dwie trzecie. Wówczas roślina zacznie wypuszczać nowe pędy i będzie się zagęszczać. 
Niektóre byliny wypuszczają dużą ilość bocznych pąków, mocno się rozrastając, np. astry i chryzantemy. Uwaga: im wyżej rosną, tym mniej są stabilne. Poza tym w dolnych partiach roślin pozostają gołe miejsca. Przycinanie sprawia, że rośliny stają się bardziej zwarte, zachowują stabilność i rodzą więcej kwiatów. Dlatego należy usuwać od 2 do 5 cm górnych pędów, jak tylko roślina osiągnie około jednej trzeciej swojej docelowej wysokości.

Jesień
Rośliny należy przycinać tuż nad ziemią – w ten sposób stworzysz miejsce na nowe pędy, które się pojawią w przyszłym roku wiosną; zapobiegniesz również grzybicy i rozsiewaniu się rośliny. Poza tym należy pozbyć się chwastów oraz wokół roślin nanieść cienką warstwę kompostu – w ten sposób przygotujesz byliny na kolejne wiosenne rozdanie.  

Zima 
By zabezpieczyć byliny płożące przed mrozami, zalecamy ich przykrycie warstwą liści. Wiosną trzeba będzie oczywiście je usunąć.

Impresje z naszej rabaty bylinowej

compo image
compo image
compo image
compo image
compo image

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.