1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny balkonowe
  5. Hortensje

Opis

Hortensje

compo image
compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
dom, ogród, balkon
Wysokość:
0,5 - 1,5 m
Kolor kwiatów:
wielokolorowe

Atlas roślin

Uprawa hortensji

Miejsce:

Hortensje są bardzo wszechstronne. Jako roślina doniczkowa tworzą akcenty na balkonie, tarasie lub w pokoju. Ale mogą również przekształcić ogród w morze kwiatów z ich ogromnymi kulami kwiatów. Hortensje preferują przewiewne, półcieniste stanowiska. Powinny być chronione przed palącym słońcem w południe.

Sadzenie:

Co dwa do czterech lat, w zależności od wieku rośliny. Hortensje należy przesadzać wiosną. Podczas sadzenia lub przesadzania należy użyć specjalnej ziemi do hortensji. Ma ona niską wartość pH i zrównoważoną zawartość składników odżywczych.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Hortensje potrzebują dużo wody. Jeśli będą stale podlewane wodą zawierającą wapno, obumrą. Dlatego należy używać wyłącznie wody deszczowej lub miękkiej wody z kranu. Gleba musi być zawsze dobrze wilgotna. Należy jednak unikać zalewania. Latem konieczne może być podlewanie dwa razy dziennie. Nawet rośliny zimujące należy podlewać od czasu do czasu, aby gleba nie wyschła.

Nawożenie:

Od marca do września hortensje należy nawozić raz w tygodniu specjalnym płynnym nawozem do hortensji lub granulowanym nawozem długo działającym.

Przycinanie:

Przycinanie można przeprowadzić po kwitnieniu. Odpowiedni czas to ten, w którym roślina wypuszcza nowe pędy na starym drewnie. Przycina się tylko pędy kwitnące do wysokości nad nowymi pędami. Uwaga: od początku sierpnia do połowy września na pędach powstają przyszłoroczne pąki. Następnie roślina przechodzi w fazę spoczynku. Nie należy już wtedy przycinać pędów, aby zachować przyszłe kwiaty.

Zimowanie:

Hortensje należy umieścić w przystosowanych do zimowania pomieszczeniach przed pierwszymi przymrozkami. Powinny być trzymane w temperaturze od 4 do 8°C, niezależnie od tego, czy są trzymane w jasnym czy ciemnym miejscu. Pomieszczenia piwniczne wolne od mrozu z dobrą wentylacją są szczególnie odpowiednie do zimowania. Od stycznia lub lutego mogą być one nieco cieplejsze. Temperatura nie powinna jednak przekraczać 18-20°C. Zalecane jest teraz pełne oświetlenie, które można zapewnić na przykład w szklarniach lub ogrodach zimowych. Po uformowaniu się kwiatów w maju rośliny doniczkowe można wystawić na zewnątrz. Hortensja zrzuca liście na zimę. Zwiędłe liście należy usuwać, aby zapobiec powstawaniu ognisk chorobowych.

Wskazówka

Niebieskie hortensje wymagają kwaśnej gleby (pH od 3,5 do 4,5). Na glebach obojętnych i wapiennych (pH > 5) przebarwiają się na fioletowo. Aby zachować niebieski kolor kwiatów, można użyć specjalnego nawozu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.