1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny balkonowe
  5. Lawenda

Opis

Lawenda

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
ogród, balkon
Wysokość:
30 - 100 cm
Kolor kwiatów:
fioletowe

Atlas roślin

Uprawa lawendy

Miejsce:

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) wraz ze swoimi różnymi gatunkami przywołuje śródziemnomorski klimat w naszych przydomowych ogrodach. Nadaje się do sadzenia zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach czy tarasach. W okresie kwitnienia przyciąga pszczoły, motyle i inne owady. Czas kwitnienia lawendy różni się w zależności od pogody, odmiany i warunków glebowych. Chociaż lawenda pochodzi z cieplejszych regionów, czuje się również jak w domu w naszych szerokościach geograficznych. Warunkiem wstępnym jest w pełni nasłonecznione, ciepłe miejsce. Na ciepłej ścianie od strony południowej, chronionej przed wiatrem, lawenda może być nawet mrozoodporna. Odporność na mróz jest jednak w przypadku tej rośliny pojęciem względnym - w rejonach uprawy winorośli zazwyczaj bez problemu przetrwa mroźną porę roku, podczas gdy w chłodniejszych regionach należy zapewnić jej odpowiednią ochronę. Lawenda preferuje dobrze przepuszczalną, wapienną, piaszczystą i raczej ubogą w składniki odżywcze glebę.

Sadzenie:

Lawenda może być uprawiana na tacy nasiennej w pomieszczeniu lub wysiewana bezpośrednio na zewnątrz. 

Uprawa w tacy na nasiona:
Jeśli wolisz uprawiać lawendę w pojemniku, nasiona można wysiewać od lutego. Pojemnik należy przykryć folią spożywczą i umieścić w szklarni. Najpóźniej po czterech tygodniach kiełki potrzebują światła i można usunąć folię. Po ostatnich przymrozkach sadzonki można wysadzić do ogrodu.

Wysiew w otwartym terenie:
Aby lawenda zakwitła jeszcze tego samego lata, należy wysiać ją najwcześniej w marcu. Upewnij się, że nie spodziewasz się już przymrozków. Odległość sadzenia powinna wynosić około 60 cm, aby roślina miała wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i mogła szybciej wyschnąć, jeśli jest wilgotno. Podczas siewu należy tylko lekko przykryć nasiona ziemią. W optymalnych warunkach nasiona potrzebują 1-2 tygodni do wykiełkowania, ale może to potrwać nawet miesiąc. W pierwszym okresie gleba powinna być zawsze wilgotna. Dlatego należy regularnie podlewać. Regularne pielenie może zapobiec uduszeniu się młodych roślin.
 

Po ostatnich przymrozkach małe rośliny można sadzić na rabacie ogrodowej lub w donicy.

Sadzenie w doniczkach:
W pojemniku należy zapewnić odpowiedni system drenażu. W tym celu należy ułożyć warstwę drenażową z keramzytu lub drobnego żwiru. Można również wymieszać piasek, aby zapewnić luźną i przepuszczalną glebę. Na początku należy dobrze podlać lawendę i utrzymywać wilgotność gleby.

Wskazówka

Zapach kwiatów lawendy działa również odstraszająco na owady. Aby utrzymać komary z dala od miejsca do wypoczynku, można po prostu zawiązać kilka rzemyków wokół szklanki i wetknąć między nie ścięte łodygi z kwiatami lawendy.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Podczas wysiewu lawenda powinna być zawsze wilgotna. Gdy dobrze wyrośnie, można ograniczyć podlewanie. Należy unikać zalewania. Zbyt obfite podlewanie może prowadzić do gnicia i pleśnienia korzeni latem oraz ich przemarzania zimą.

Nawożenie:

Ponieważ lawenda jest rośliną niewymagającą, nie trzeba jej często nawozić. Dlatego należy powstrzymać się od częstego stosowania nawozów i kompostu. Gdy kwitnienie ustąpi, można zastosować niewielkie nawożenie. Nadmierne nawożenie prowadzi do zwiększonego wzrostu pędów, co sprawia, że roślina jest mniej stabilna. Należy unikać ściółkowania, ponieważ gromadzi ono zbyt dużo wilgoci i zwykle prowadzi do pleśni i gnicia korzeni.

Przycinanie:

Regularne przycinanie jest szczególnie ważne w przypadku lawendy, w przeciwnym razie roślina starzeje się, wytwarza mniej kwiatów i niszczeje. Lawendę należy przycinać dwa razy w roku. Zalecana jest tutaj tak zwana "metoda jedna trzecia - dwie trzecie". Oznacza to, że pierwsze, silniejsze przycinanie wykonuje się wczesną wiosną. Należy zauważyć, że nie oczekuje się już przymrozków, ale lawenda jeszcze nie wypuściła pędów. Roślinę należy przyciąć maksymalnie o dwie trzecie. Upewnij się, że nie tniesz zbyt głęboko w starym drewnie, ale najlepiej nieco powyżej zeszłorocznych pędów. Pozwala to sadzonkom na ponowne rozgałęzienie się i daje piękny, zwarty, krzaczasty wygląd. Drugie cięcie wykonuje się latem, zanim lawenda zwiędnie. Daje to roślinie wystarczającą siłę do drugiego kwitnienia. W tym przypadku przycina się około jednej trzeciej rośliny. Również w tym przypadku nie należy przycinać starego drewna, a przede wszystkim pozostawić młode, świeże pędy.

Zimowanie:

Chociaż lawenda jest odporna na mróz do -15°C, należy zapewnić jej dodatkową ochronę poza regionami uprawy winorośli. Warstwa ściółki u podstawy łodyg i przykrycie chrustem jodłowym lub słomą ochroni lawendę przed mrozem. Jeśli lawenda została posadzona w donicy, może zimować na zewnątrz. Korzystną lokalizacją, szczególnie zimą, jest miejsce przy ścianie chronionej przed wiatrem. Podczas dłuższych okresów mrozów zaleca się zimowanie lawendy w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 10-15°C.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO