1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny balkonowe
  5. Pelargonie

Opis

Pelargonie

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
balkon, taras
Wysokość:
25 – 35 cm
Kolor kwiatów:
czerwone, różowe, fioletowe, białe

Atlas roślin

Uprawa pelargonii

Miejsce:

Pelargonia to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Ozdabia skrzynki okienne, donice, wiszące kosze, kwietniki lub misy. Im bardziej nasłonecznione miejsce, tym obfitsze kwiaty. Wytrzymały klasyk balkonowy jest odporny na wiatr i warunki atmosferyczne. Jedynie w okresie pełnego, gęstego kwitnienia pelargonie są nieco wrażliwe na deszcz, dlatego zaleca się chronić je przed deszczem.

Sadzenie:

Jeśli wiosną noce będą już bez przymrozków, można rozpocząć sadzenie. Na wszelki wypadek można poczekać do połowy maja na lodowych świętych. Wyhodowane w domu lub zakupione pelargonie należy sadzić w doniczkach w odległości 20-30 cm. Użyj ziemi doniczkowej o szczególnie wysokiej zawartości składników odżywczych.

Wskazówka

Pelargonie kwitną bardzo intensywnie, długo i inwazyjnie. Z wyjątkiem odmian samooczyszczających się, wyblakłe kwiatostany należy usuwać, odłamując je u podstawy łodygi.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Latem rośliny kwitnące potrzebują dużo wody. Powinny być równomiernie nawilżone. Przy wysokich temperaturach konieczne jest podlewanie rano i wieczorem. Brak wody ogranicza kwitnienie, a dolne liście żółkną i więdną. Ważne jest, aby nadmiar wody mógł bez przeszkód odpływać, aby uniknąć zalania wodą i gnicia korzeni.

Nawożenie:

Pelargonie należą do roślin o wysokiej plenności. Od marca do października zaleca się nawożenie nawozem do roślin balkonowych dwa razy w tygodniu. Nawóz ten ma szczególnie wysoką zawartość składników odżywczych, co ma pozytywny wpływ na kwitnienie.

Zimowanie:

Przed pierwszymi nocnymi przymrozkami pelargonie należy przenieść do pomieszczeń. W ramach przygotowań do zimowania należy przestrzegać następujących zasad:

  • Dokładnie usunąć zwiędłe kwiaty i mocno przyciąć pędy (pozostawić 3-4 oczka).
  • Nie odkładać z mokrą bryłą korzeniową
  • Wybierz jasne i chłodne miejsce (4-8 stopni Celsjusza, np. piwnica lub garaż).
  • Zimą należy utrzymywać pelargonie w stanie lekko wilgotnym i nie nawozić ich.
  • Następnej wiosny przesadzić do świeżej ziemi do roślin balkonowych.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO