1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny balkonowe
  5. Petunie

Opis

Petunie

compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
balkon
Wysokość:
5 – 30 cm
Kolor kwiatów:
wielokolorowe

Atlas roślin

Uprawa petunii

Miejsce:

Petunie mogą rosnąć w postaci zwisającej lub stojącej. Charakterystyczne są ich przeważnie duże, lejkowate kwiaty. Ich ogromna różnorodność kolorów waha się od czystej bieli, przez odcienie różu i czerwieni, aż po fiolet. Ale żółte i błękitne kwiaty zdobią również wiele skrzynek balkonowych. Petunie są bardzo wymagającymi roślinami. Bezwzględnie potrzebują pełnego słońca. Tarasy od strony południowej są idealne dla tych obficie kwitnących roślin.

Sadzenie:

Podczas sadzenia należy upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca. Zakupione lub wyhodowane w domu młode rośliny należy sadzić w odległości od 20 do 25 cm od siebie, ponieważ petunie są bardzo bujne.

Do sadzenia i przesadzania petunii nadaje się ziemia do roślin balkonowych. Ziemia ta jest specjalnie dostosowana do potrzeb silnie rosnących roślin.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Petunie potrzebują dużo wody do optymalnego kwitnienia. Zwłaszcza w bardzo upalne dni rośliny wyparowują duże ilości wody. Regularnie sprawdzaj palcem, czy gleba nadal zawiera wystarczającą ilość wilgoci i obficie podlewaj rośliny.

Nawożenie:

Rośliny potrzebują dużo składników odżywczych. Aby zapewnić optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze, najlepiej nadaje się płynny nawóz do roślin balkonowych, który podaje się co tydzień od marca do października. Zawiera on wszystkie podstawowe i dodatkowe składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju roślin. Alternatywą jest granulowany nawóz uniwersalny.

Przycinanie:

Zwiędłe kwiaty należy regularnie obcinać. Po pierwszym kwitnieniu w lipcu lub sierpniu petunie mają coraz dłuższe pędy i zaczynają się pokładać. Teraz rośliny należy przyciąć o połowę. Dzięki temu znów staną się krzaczaste i zakwitną równie bujnie jak wcześniej. Regeneracja roślin następuje w ciągu następnych 14 dni.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.