1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Kalatea

Opis

Kalatea (Calathea)

compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
wysokie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
dom
Wysokość:
30 – 60 cm
Kolor kwiatów:
żółte

Atlas roślin

Uprawa kalatei

Kolorowa różnorodność - różne gatunki kalatei

Pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej kalatea stała się niezbędną rośliną domową. Dzięki kolorowym, wzorzystym liściom, które rozwijają się wieczorem i rano na początku dnia, zachwyca nasze salony. Z tego powodu Calathea jest również nazywana "żywą rośliną". Jednak w swojej ojczyźnie ta ładna liściasta roślina ozdobna nie zyskała sławy jako roślina doniczkowa, ale służyła jako pożywienie lub materiał wikliniarski: rdzenni mieszkańcy wyplatali kosze z liści kalatei. Nazwa kalatea pochodzi od greckiego słowa "kalathos", które oznacza "kosz".

W sumie istnieje ponad 300 różnych gatunków o bardzo różnych kolorach i kształtach. Calathea orbifolia, na przykład, ma okrągłe zielone liście z jasnozielonymi paskami, podczas gdy ciemnozielone liście kolumbijskiej kalatei (Calathea ornata) są usiane różowymi paskami. Spód liści jest również zabarwiony na ciemnofioletowo. Z kolei kostarykańska kalatea (Calathea warscewiczii) ma lekko wydłużone liście, których spód lśni intensywną czerwienią. Niezwykłą odmianą przyciągającą wzrok jest Calathea White Fusion o liściach z białymi smugami. Szczególnie rozpowszechniona jest kalatea makayoana (Calathea makayoana). Ze swoimi zielonymi do żółtawych pstrokatymi liśćmi jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Odpowiednie miejsce dla kalatei

Tropikalny dom znajduje odzwierciedlenie w wymaganiach kalatei: aby czuć się komfortowo, potrzebuje przede wszystkim wysokiej wilgotności. Kalatea jest zatem również idealną rośliną do łazienki - ale tylko wtedy, gdy masz tam okno. Ta tropikalna piękność preferuje jasne miejsca bez bezpośredniego światła słonecznego. Lubi przyjemnie ciepłe temperatury od 20 do 25 stopni. Temperatury poniżej 18 stopni nie są wystarczające. Należy również unikać przeciągów.

Prawidłowe przesadzanie

Jeśli zauważysz, że ziemia jest bardzo mocno ukorzeniona lub że korzenie już wyrastają z dna doniczki, powinieneś jak najszybciej przesadzić kalateę. Z reguły kalatea potrzebuje nowego domu mniej więcej co dwa lata. Idealnym czasem na sadzenie jest wiosna. Przed przesadzeniem należy sprawdzić bryłę korzeniową pod kątem brązowych i zgniłych korzeni i w razie potrzeby odciąć je. Wybierając nową doniczkę, należy zwrócić uwagę na jej kształt: Ponieważ kalatea ma płytkie korzenie, doniczka powinna być raczej szeroka niż wysoka.

Czy kalatea jest trująca?

Ponieważ żaden z gatunków nie jest trujący dla kotów, psów i innych zwierząt, kalatea jest odpowiednia dla wszystkich rodziców zwierząt domowych.

Atlas roślin

Pielęgnacja kalatei

compo image

Kalatea - prawidłowa pielęgnacja

Podlewanie kalatei

Od kwietnia do października kalatea znajduje się w fazie wzrostu. W tym czasie należy podlewać roślinę raz lub dwa razy w tygodniu letnią wodą o niskiej zawartości wapna. Najlepiej jest regularnie sprawdzać, czy roślina potrzebuje wody, wyczuwając palcem, czy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Jeśli tak jest, czas sięgnąć po konewkę. Ogólnie rzecz biorąc, kalatea lepiej znosi krótkotrwałe przesuszenie niż stałą wilgoć. W każdym przypadku należy unikać przelania. W okresie spoczynku od listopada do marca ta tropikalna roślina potrzebuje mniej wody.

Nawożenie kalatei

Aby wspomóc formowanie się liści kalatei, należy zapewnić roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych. Najlepiej używać specjalnego nawozu do roślin zielonych. Stosuje się go co jeden do dwóch tygodni w fazie wzrostu podczas podlewania. Zimą roślina potrzebuje nowego odżywiania tylko raz w miesiącu.

Kalatea - dbanie o liście

Kolorowe, wzorzyste liście kalatei wzbogacą każde pomieszczenie i nadadzą mu tego czegoś. Jednak roślina ta nie jest najbardziej nieskomplikowanym zielonym współlokatorem - jeśli nie jest zadowolona z opieki, zwykle widać to na jej liściach.

Kalatea pozwala swoim liściom opadać

Jeśli liście kalatei niestety opadają, często jest to spowodowane zbyt chłodnym miejscem. Nie jest to jednak powód, aby umieszczać ją bezpośrednio na słońcu, ponieważ kalatea jest również na to wrażliwa. Innym powodem opadania liści może być zalanie wodą. Jeśli podlewanie było zbyt obfite, a podłoże pozostaje wilgotne, warto przesadzić kalateę do świeżej ziemi i usunąć jak najwięcej starego podłoża. Zwłaszcza zimą kalatea może pozwolić swoim liściom opadać z powodu chłodnych przeciągów. W takim przypadku pomocne może być umieszczenie rośliny w osłoniętym rogu mieszkania podczas wietrzenia.

Liście kalatei żółkną

Czy dolne liście kalatei żółkną? W takim razie możemy cię uspokoić: Starsze liście zostaną z czasem zrzucone. Ponieważ roślina pobiera składniki odżywcze z liści, z czasem żółkną. Jeśli występuje niedobór składników odżywczych, starsze liście również żółkną. Wtedy należy zastosować płynny nawóz dla roślin zielonych i ponownie dostarczyć roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych.

Jeśli kilka liści, zwłaszcza młodych, żółknie, może to być spowodowane nadmiernym nawożeniem lub zalaniem wodą. W obu przypadkach warto przesadzić roślinę do świeżego podłoża.

Liście kalatei brązowieją

Brązowe liście mogą być spowodowane spaleniem latem. Dlatego należy upewnić się, że roślina znajduje się w jasnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego. Kalatea reaguje również na suche powietrze brązowymi krawędziami liści. Aby temu przeciwdziałać, można zwiększyć wilgotność powietrza za pomocą nawilżacza. Alternatywnie, co cztery tygodnie można spryskać liścieniewielką ilością wody o niskiej zawartości wapna lub specjalnym sprayem do pielęgnacji liści. Należy jednak uważać, aby nie zwilżać liści zbyt często, aby uniknąć chorób grzybiczych.

Liście kalatei zwijają się

Jeśli zauważysz, że liście kalatei zwijają się na boki w ciągu dnia, pierwszym krokiem jest sprawdzenie lokalizacji. Zwykle przyczyną jest zbyt słoneczne miejsce lub zbyt mała wilgotność. Ale kalatea będzie również zwijać liście, jeśli jest bardzo spragniona. Wtedy należy sięgnąć po konewkę.

Rozmnażanie - krok po kroku

Rozmnażanie przez sadzonki:

  1. Najpierw odetnij sadzonki z dwoma do sześciu liśćmi tuż nad ziemią.
  2. Następnie umieść sadzonki w doniczce z podłożem.
  3. Ważne jest, aby gleba była równomiernie wilgotna, aby kalatea mogła się ukorzenić. Sadzonki najlepiej czują się w miejscach pozbawionych bezpośredniego światła słonecznego. Aby zwiększyć wilgotność, można umieścić nad sadzonką foliowy daszek - ale nie należy zapominać o wietrzeniu.
  4. Gdy tylko rośliny wytworzą wystarczającą ilość korzeni, można je przenieść do większego domu.

Rozmnażanie przez podział:

  1. Najpierw należy wyjąć kalateę z doniczki i uwolnić bryłę korzeniową z gleby. Rozmnażanie przez podział jest najlepsze, gdy roślina i tak ma zostać przesadzona.
  2. Użyj ostrego noża, aby podzielić bryłę korzeniową na kilka pojedynczych części. Ważne jest, aby wszystkie części miały bulwiaste zgrubienia i korzenie.
  3. Sekcje korzeniowe są następnie sadzone i podlewane. Aby zwiększyć wilgotność, można również zbudować foliowy daszek.

Uwaga szkodnik: przędziorek

W przypadku kalatei istnieje jeden szkodnik, który w szczególności przysparza roślinie kłopotów: przędziorki. Niestety, tych małych stworzeń nie widać gołym okiem, ale szkody, jakie powodują, są tym większe. Dzieje się tak, ponieważ maleńkie przędziorki gryzą liście rośliny, aby wyssać z nich sok. Duża inwazja może zatem doprowadzić do śmierci rośliny. Zaatakowaną kalateę można rozpoznać po żółtych plamkach na liściach i charakterystycznych pajęczynach, od których pochodzi nazwa przędziorka. 

Zasadniczo przędziorki czują się szczególnie dobrze w suchych warunkach - z drugiej strony kalatea preferuje wysoką wilgotność. Jeśli kalatea jest zaatakowana przez przędziorki, roślina jest zwykle już nieco osłabiona, ponieważ lokalizacja nie jest dla niej idealna. Jeśli zauważysz przędziorki na swojej kalatei, jak najszybciej oddziel ją od innych roślin domowych. W przypadku lekkiej inwazji, spryskanie rośliny może usunąć szkodniki. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić kalatei. W przypadku poważniejszej inwazji przędziorków lepiej jest zastosować bezpośrednio środek ochrony roślin. Na przykład COMPO COMPLETE 2w1 Spray na choroby i szkodniki.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO