1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Kaktusy

Opis

Kaktusy

compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
dom
Wysokość:
zależy od gatunku
Kolor kwiatów:
zależy od gatunku

Atlas roślin

Uprawa kaktusów

Miejsce:

Ponieważ w ich amerykańskiej ojczyźnie jest zawsze przyjemnie ciepło, większość gatunków kaktusów preferuje również jasne i ciepłe miejsca w domu - na przykład na słonecznym parapecie. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, dobrym pomysłem jest obracanie kaktusów w regularnych odstępach czasu, aby nie rosły jednostronnie w kierunku światła. W łagodne dni, gdy temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza w nocy, kaktusy mogą również cieszyć się świeżym powietrzem i bezpośrednim światłem słonecznym na zewnątrz w naszych szerokościach geograficznych. Korzystne jest jednak zadaszone miejsce, które chroni je przed deszczem.

Sadzenie:

Dobrze przepuszczalna, mineralna gleba jest odpowiednia dla kaktusów. Podłoże powinno być lekko kwaśne. Specjalne gleby do kaktusów są optymalnie dostosowane do potrzeb roślin pustynnych i sprzyjają zdrowemu wzrostowi roślin.

Kaktusy należy przesadzać tylko co dwa do pięciu lat, ponieważ zwykle rosną powoli. Aby ułatwić wyjęcie rośliny ze starego pojemnika podczas przesadzania, należy zaprzestać podlewania na tydzień przed zabiegiem.

Wskazówka

Przy wyborze nowej donicy zaleca się stosowanie donic glinianych. Są one nie tylko szczególnie przepuszczalne, ale także mają większą masę własną, co oznacza, że wysokie kaktusy nie przewracają się tak łatwo.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Łatwe w pielęgnacji kaktusy należy podlewać bardzo rzadko, przy czym odstępy czasu różnią się w zależności od wielkości kaktusów. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się dokładne podlewanie kaktusów raz na cztery do sześciu tygodni, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Nie wolno dopuścić do zastoju wody. Ponieważ kaktusy magazynują wilgoć w swoich tkankach, lepiej jest podlać raz mniej niż raz za dużo. Jeśli gleba jest stale wilgotna, rośliny mogą zgnić i obumrzeć.

Nawożenie:

Zwykłe nawozy roślinne stymulują kaktusy do nadmiernego, niezdrowego wzrostu. Z tego powodu od marca do października co dwa do czterech tygodni należy mieszać z wodą nawóz do roślin śródziemnomorskich bogaty w potas.

Zimowanie:

Podczas fazy spoczynku w zimie nawożenie i podlewanie można jeszcze bardziej ograniczyć. Ponadto w tym czasie zaleca się niższą temperaturę w pomieszczeniu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.