1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Monstera

Opis

Monstera

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
lekki cień
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Opis

Miejsce:
dom
Wysokość:
do 5 m
Kolor kwiatów:
białe

Atlas roślin

Uprawa monstery

Miejsce:

Monstera wzbogaca każde pomieszczenie swoimi fascynującymi liśćmi w intensywnie zielonym kolorze. Preferuje jasne i półcieniste stanowiska bez bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli miejsce jest zbyt ciemne, charakterystyczne "dziury" nie tworzą się tak dobrze. Młode liście początkowo mają kształt serca i nie mają otworów.

Z kolei wyblakłe liście wskazują na zbyt duże nasłonecznienie. Wilgotność powinna być stosunkowo wysoka, najlepiej przy temperaturze około 21 stopni. W okresie spoczynku od października do lutego lubi również nieco chłodniej, ale temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni na stałe.

Sadzenie:

Ponieważ monstera jest dużą i dekoracyjną rośliną pnącą, od samego początku należy zapewnić jej dużo miejsca. Zalecamy sadzenie monstery bezpośrednio w większym pojemniku. Zwłaszcza w przypadku młodszych roślin należy upewnić się, że są one regularnie przesadzane, ponieważ rosną bardzo szybko, a przestrzeń i składniki odżywcze w doniczce staną się niewystarczające. Ale nawet starsze rośliny powinny być przesadzane najpóźniej co 2-3 lata, w zależności od ich wzrostu. Najlepiej zrobić to wiosną, na początku sezonu wegetacyjnego. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni powietrznych, które rozwija roślina. Czasami korzenie te stają się bardzo długie, ale dzieje się tak, ponieważ lokalizacja i / lub pielęgnacja nie zapewniają wystarczającej ilości wody, składników odżywczych lub przestrzeni do wzrostu. W przypadku monstery, korzenie powietrzne mają na celu zapewnienie dodatkowego pożywienia dla rośliny i idealnie nie powinny rozwijać się tak silnie.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Regularne podlewanie opłaca się, ponieważ monstera lubi równomierną wilgoć. Za wszelką cenę należy unikać przelania. Zbyt dużą ilość wody można rozpoznać po tym, że krawędzie liści stają się czarne. Ponadto można spryskać roślinę, zwłaszcza gdy wilgotność jest niska i ostrożnie przetrzeć liście mokrą szmatką. Do tego celu zalecamy ciepłą wodę deszczową lub odżywkę do liści. Podlewać oszczędniej od listopada do marca.

Nawożenie:

Monstera potrzebuje żelaza i potasu dla szczególnie zdrowych i mocnych zielonych liści. Dlatego należy nawozić ją co tydzień od kwietnia do sierpnia. Odpowiedni jest do tego płynny nawóz do roślin zielonych, który dodaje się do wody. Od listopada do lutego nawozić tylko co 4 tygodnie.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO