1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny ogrodowe
  5. Bambus

Opis

Bambus

compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Opis

Miejsce:
ogród
Wysokość:
1-3 m
Kolor kwiatów:
białe

Atlas roślin

Uprawa bambusa

Odpowiednie miejsce:

Bambus (Bambuseae) należy do tytułowej rodziny roślin bambusowych i symbolizuje wytrzymałość, elastyczność i nieustępliwość. Pochodzi z Chin, Japonii, Chile i Argentyny. Z tego względu preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca, w których nie wieje zbyt silny wiatr. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i zawierać próchnicę. Większość roślin może tolerować temperatury -20°C przez kilka dni bez żadnych problemów.

Nawiasem mówiąc, bambusy kwitną co 100-120 lat. Podczas tego procesu rośliny zużywają się tak bardzo, że później umierają. Ciekawe jest to, że dzieje się tak niemal na całym świecie w tym samym czasie.

Sposób sadzenia:

Otwór przeznaczony do sadzenia powinien być dwa razy głębszy i dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa. Należy ją umieścić tak głęboko, aby korzenie były przykryte co najmniej 5 cm warstwą gleby. Do sadzenia zalecamy naszą ziemię do sadzenia. Zawiera ona nawóz startowy, dzięki czemu roślina otrzymuje skłądniki odżywcze przez 8 tygodni.

Podziemne kłącza:

Większość odmian bambusa tworzy podziemne rozłogi (kłącza), które określają typ wzrostu bambusa. Roślina dość mocno rozprzestrzenia się pod ziemią i często rozłogi wyrastają kilka metrów od rośliny macierzystej, niszcząć przy tym wszelkie napotkane instalacje. Można temu zapobiec stosując barierę korzeniową. Jako barierę stosuje się twardą folię z tworzywa sztucznego o grubości ok. 2 mm. Umieszcza się ją w otworze do sadzenia. Górna krawędź folii powinna znajdować się na równi z powierzchnią gleby.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny bambusowe potrzebują dużo wody, ponieważ odparowują dużo wilgoci przez swoje liczne liście. Odpowiedni czas na podlewanie to bardzo wczesny poranek lub po zachodzie słońca. Bambus nie toleruje jednak zastojów wody.

Nawożenie:

Bambus jest rośliną wymagającą azotu. Do nawożenia bogatego w azot należy używać specjalnego nawozu do bambusów już od marca. Od sierpnia nie należy już dostarczać roślinie składników odżywczych, aby mogła przestać rosnąć przed nadejściem chłodów. Zwiększa to odporność rośliny na mróz.

Przycinanie:

Gatunki wysoko rosnące powinny być przerzedzane co 4 do 5 lat. Odbywa się to poprzez przycinanie pojedynczych starszych pędów blisko ziemi. Nowe pędy pozostawia się na miejscu.

Zimowanie:

Szczególnie w pierwszą zimę po posadzeniu ważne jest, aby grubo przykryć korzenie liśćmi lub słomą, aby chronić je przed mrozem. Warstwa ściółki pozwala glebie zamarznąć tylko powierzchownie, a transport wody w górę może nadal funkcjonować. Rośliny bambusa potrzebują również wystarczającej ilości wody w zimie, ponieważ nawet wtedy wyparowują wodę.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.