1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny ogrodowe
  5. Clematisy

Opis

Clematisy

compo image
compo image
compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
ogród, balkon
Wysokość:
do 4 m
Kolor kwiatów:
wielokolorowe

Atlas roślin

Uprawa clematisów

Miejsce:

Clematisy zwane także powojnikami ze względu na swoje pochodzenie z lasów Ameryki Północnej, Azji i Europy, w naturze wspinają się po drzewach w kierunku światła. Korzenie ich są zacienione. Zgodnie z naturą, dobrze nadają się zatem miejsca słoneczne i półcieniste. Korzenie należy chronić przed gorącem i wysychaniem za pomocą ściółki lub roślin okrywowych. Dzwonki, hosty lub fioletowe dzwonki są optymalnymi roślinami zapewniającymi cień w obszarze korzeni. Alternatywnie, odpowiednie są również zrębki lub kamienie.

Sadzenie:

Jako roślina leśna powojnik uwielbia glebę bogatą w próchnicę i równomiernie wilgotną, w której nadmiar wody może dobrze odpływać. Najlepszy czas na sadzenie to sierpień/wrzesień. W tych miesiącach gleba jest cieplejsza, dzięki czemu korzenie mogą bardzo dobrze zakorzenić się w nowej glebie. Powojniki należy ostrożnie przesadzać z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo sucha, należy ją wcześniej dokładnie namoczyć. Posadź powojnik około 15 cm głębiej w ziemi ogrodowej niż w zakupionej doniczce. Pomaga to roślinie rosnąć i chroni ją przed mrozem. Piasek/wióry na dnie zagłębienia mogą być przydatne jako drenaż.

Wskazówka

Powojniki wymagają podpory do pięcia się, najlepiej w postaci kratki. Jeśli jest ona przymocowana do ściany domu od strony zachodniej, należy zapewnić odległość ok. 10 cm. W ten sposób tylna część będzie dobrze wentylowana.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Powojniki należy regularnie podlewać po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Jest to szczególnie ważne wiosną i latem. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do przelania.

Nawożenie:

Ze względu na intensywne kwitnienie i bujny wzrost konieczne jest solidne nawożenie. Nasz nawóz o spowolnionym uwalnianiu do róż zapewnia długotrwałe dostarczanie nawozu przez 6 miesięcy.

Przycinanie:

  • Rośliny kwitnące wiosną (np. odmiany Clematis alpina, Clematis montana): Przycinać tylko w razie potrzeby. Przyciąć do pożądanej wysokości natychmiast po kwitnieniu.
  • Rośliny kwitnące latem (np. powojniki bylinowe i powojniki viticella): Późną jesienią przycina się je całkowicie do wysokości około 40 cm. Rośliny te tworzą pąki dopiero po przycięciu.
  • Kwitnienie późną wiosną, późnym latem, jesienią: Usunąć tylko wyblakłe kwiatostany z dolną parą liści. Spowoduje to silne, drugie kwitnienie.
  • W listopadzie/grudniu skrócić wszystkie pędy o połowę.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.