1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny ogrodowe
  5. Goździk brodaty

Opis

Goździk brodaty

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
ogród, balkon, taras
Wysokość:
50-60 cm
Kolor kwiatów:
wielokolorowe

Atlas roślin

Uprawa goździka

Miejsce:

Goździk brodaty (Dianthus barbatus) należy do rodziny goździkowatych i pochodzi z Azji Wschodniej i Europy Wschodniej. Do pełnego rozwoju swoich bujnych kwiatów goździk brodaty potrzebuje stanowiska w pełni nasłonecznionego. Bylina ta lubi również szczególnie dobrze przepuszczalną i bogatą w próchnicę glebę. Dlatego korzystne jest wzbogacenie rodzimej gleby na kilka tygodni przed sadzeniem. Do tego celu nadaje się na przykład granulowany obornik lub kompost ogrodowy.

Sadzenie:

Goździk brodaty jest rzadko oferowany jako roślina w handlu. Jeśli jednak uda Ci się kupić okaz, zaleca się posadzenie go w październiku, aby mógł rozwinąć swój pełny blask kwitnienia następnej wiosny. Dotyczy to również roślin uprawianych w szklarni lub na parapecie.

Nasiona można znaleźć w większości specjalistycznych sklepów. W czerwcu jest już wystarczająco ciepło i można je wysiewać - w dołkach o głębokości około jednego centymetra - bezpośrednio na rabacie ogrodowej. Zarówno w rzędzie, jak i w przypadku sadzenia grupowego, należy zachować odległość sadzenia około 20 cm. Nasiona należy lekko przykryć ziemią i regularnie podlewać do momentu pojawienia się sadzonek. Ponieważ goździki brodate są bylinami dwuletnimi, kwitną dopiero w drugim roku.

Rozmnażanie:

Do rozmnażania w kolejnych latach wykorzystuje się małe nasiona, które można pobrać ze zwiędłych kwiatów w suche dni. Po pierwszym kwitnieniu w maju lub czerwcu dobrze jest również umożliwić samosiew, nie odcinając natychmiast zwiędłych kwiatów. I odwrotnie, zaleca się ścinanie kwiatów zanim opadną, jeśli bylina stopniowo zarasta.

Wskazówka

W nasłonecznionym miejscu goździki można również uprawiać w pojemniku na własnym tarasie lub balkonie. Najlepszą bazę dla zapierających dech w piersiach kwiatów stanowi specjalna ziemia do roślin kwitnących.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Szczególnie w fazie kiełkowania niezbędne jest regularne podlewanie roślin. W pełni rozwinięty goździk brodaty jest oszczędnym i wytrzymałym towarzyszem, ale nie należy go pozostawiać samemu sobie w upalne letnie dni.
Należy jednak unikać nadmiernego podlewania na każdym etapie wzrostu! Szczególnie w miesiącach zimowych należy zapewnić dobry drenaż podłoża, w przeciwnym razie goździk brodaty może obumrzeć.

Nawożenie:

Pomimo swojej oszczędności, goździk brodaty potrzebuje regularnego nawożenia. Szczególnie w okresie kwitnienia korzystne jest wspomaganie goździka brodatego nawozem. Podczas sadzenia w doniczkach lub pojemnikach zaleca się stosowanie płynnego nawozu. Stosowanie składników odżywczych jest ważne dla stymulowania zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia.

Przycinanie:

Jeśli po pierwszym kwitnieniu wszystkie łodygi zostaną odcięte tuż nad ziemią, goździk wypuści nowe pędy. W ten sposób można dość łatwo wydłużyć czas kwitnienia. Po ostatnim kwitnieniu rośliny można wyrwać i kompostować. Jeśli pozwoliliśmy na samosiew rok wcześniej, należy uważać, aby nie uszkodzić już kiełkujących młodych roślin.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.