Opis
Warunki
Czas kwitnienia
Opis
Atlas roślin
Uprawa róż
Róże potrzebują bogatej w próchnicę, luźnej i głębokiej gleby. Powinna ona zatrzymywać wilgoć, ale nie powinna mieć tendencji do podmakania. Róże uwielbiają słoneczne i przewiewne stanowiska. Niektóre odmiany dobrze rosną także w półcieniu. Zacienione, zbyt wilgotne lub zbyt suche miejsca są niekorzystne dla ich wzrostu. Należy również unikać miejsc bardzo gorących, ponieważ róże szybko tam więdną i są bardziej podatne na choroby. Z kolei w miejscach przeciągów rośliny bardzo szybko wysychają.
Najlepszą porą na sadzenie róż jest jesień. Wówczas mają one wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć korzenie i urosnąć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Ta inwestycja procentuje wiosną. Stan roślin jest również lepszy, ponieważ są one często przechowywane w chłodniach przez zimę.
Aby uniknąć chorób grzybowych, nie należy sadzić róż zbyt blisko siebie. Prawidłowy odstęp zależy od intensywności wzrostu danej odmiany.
Dla każdej rośliny należy wykopać odpowiedni dołek o głębokości i szerokości ok. 40 cm. Aby zapewnić optymalny rozwój roślin, należy wypełnić go specjalną ziemią. Najpierw wypełnij tylko około 2/3 dołka ziemią, wsać sadzonkę, dociśnij ją i podlej. Gdy woda przesiąknie, dołek można wypełnić do końca ziemią. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu po posadzeniu!
Lawenda doskonale nadaje się jako roślina sąsiadująca z różami. Oprócz ładnej kombinacji kolorów, w naturalny sposób chroni róże przed mszycami i mrówkami.
Atlas roślin
Pielęgnacja
Nowo posadzone róże potrzebują obfitego podlewania dla zdrowego wzrostu. Należy jednak unikać częstego i lekkiego podlewania, ponieważ woda nie przenika do głębszych warstw gleby. Gleba musi być zatem dobrze nawilżona wokół korzeni róż. Starsze róże wymagają dodatkowego podlewania tylko w szczególnie upalne dni. Nie należy podlewać nad liśćmi ani w południe (ryzyko poparzenia). Podlewanie należy ograniczyć późnym latem, aby przygotować rośliny do spoczynku zimowego.
Róże potrzebują szczególnie dużej ilości składników odżywczych w starannie zbilansowanych proporcjach, aby uzyskać bujny wzrost i wspaniałe kwiaty. Dlatego w okresie wzrostu i kwitnienia (od czerwca do jesieni) należy regularnie nawozić róże specjalnym nawozem do róż. Podczas nawożenia gleba powinna być wilgotna. Jest to ważne, ponieważ róże nie mogą wchłaniać składników odżywczych w suchych warunkach.
Odpowiednim czasem na przycinanie róż jest wczesna wiosna (marzec lub kwiecień), zanim na roślinach pojawią się nowe pędy. Pędy należy zawsze przycinać nad pąkiem wyrastającym na zewnątrz. Cięcie należy wykonywać w kierunku podstawy pąka, pozostawiając około 5 mm nad nim. Do cięcia należy używać ostrych nożyczek.
Chociaż większość róż jest odporna na mróz, róże uprawiane w ogrodzie mogą zostać uszkodzone przez długo utrzymujący się mróz. Aby tego uniknąć, zaleca się zapewnienie przepuszczającej powietrze ochrony zimowej (juta lub specjalna włóknina). Podstawę roślin można zabezpieczyć, przykrywając je np. świerkowymi gałęziami lub kompostem.
Przydatne produkty