1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Owoce, warzywa i zioła
  5. Dynia

Opis

Dynia

compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas zbiorów

Opis

Miejsce:
ogród
Wysokość:
1-2m (na szerokość)
Kolor kwiatów:
żółte

Atlas roślin

Uprawa dyni

Miejsce:

Nie sposób wyobrazić sobie jesieni bez dyni ogrodowej, zarówno jako rośliny ozdobnej, jak i jadalnej. Ze względu na swoje subtropikalne pochodzenie, dynie ogrodowe preferują słoneczne, ciepłe i wilgotne miejsca. Ponieważ rośliny o dużych liściach i owocach są bardzo pożywne, potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze i próchnicę. Szczególnie odpowiednie są tutaj komposty lub podwyższone grządki. Idealnym miejscem jest podnóże pryzmy kompostowej, gdzie gleba jest bardzo wilgotna ze względu na przesiąkającą wodę. Należy również zauważyć, że wiele różnych dyń ogrodowych lubi się piąć. Jeśli nie masz tak dużo miejsca, możesz również pozwolić roślinom wspinać się po ogrodzeniu.

Sadzenie:

Wrażliwe na zimno dynie ogrodowe można wysiewać na zewnątrz po "zimnych ogrodnikach". Zalecamy jednak uprawę wstępną w ciepłej szklarni lub na parapecie w pomieszczeniu, którą można rozpocząć już w kwietniu. Nasiona umieszcza się na głębokości około 2 cm w małych doniczkach z ziemią.

Faza rozwoju powinna być ograniczona do 3-4 tygodni. Gdy rośliny dyni mają trzy "prawdziwe" liście, można je sadzić w ogrodzie od połowy maja w odległości 100 cm. Od tego momentu należy uważać na inwazję ślimaków.

Wskazówka

Dynia jest rośliną jednoroczną. W przypadku niektórych odmian nasiona można uzyskać z owoców, które następnie można wykorzystać do siewu w następnym roku. Należy je wcześniej oczyścić z miąższu i wysuszyć.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Roślinom dyni należy zapewnić wystarczającą ilość wody, zwłaszcza po posadzeniu. Ponieważ duże liście i owoce potrzebują dużo wilgoci, zaleca się podlewanie co 2-3 dni w okresach suszy, a nawet codziennie w upalne letnie dni. Ogólnie rzecz biorąc, należy utrzymywać glebę równomiernie wilgotną i unikać zalegania wody.

Nawożenie:

Aby uzyskać wysokie plony, ważne jest, aby gleba była bogata w składniki odżywcze. Dlatego wybór odpowiedniego nawozu ma ogromne znaczenie. Naturalny nawóz jest idealny dla roślin dyniowatych, ponieważ poprawia tworzenie się próchnicy, a tym samym czyni glebę bardziej żyzną. Nawóz mineralny zapewnia szybki wzrost młodych roślin. Można uzyskać szybciej rosnące rośliny z dużymi dyniami. Ponadto często przydatne okazuje się mieszanie gleby z kompostem.

Zbiory:

Gdy tylko uformują się pierwsze duże dynie, można umieścić pod owocami drewniane deski lub słomę, aby nie gniły tak szybko i pozostały czystsze.

Od późnego lata łodygi dyni brązowieją i stają się zdrewniałe. Gdy dynie wydają pusty dźwięk po stuknięciu, można je odciąć i wykorzystać do dekoracji lub, w przypadku dyń jadalnych, do przetworzenia w kuchni. Ponieważ dynie są bardzo wrażliwe na zimno, zbiory należy zakończyć przed pierwszymi przymrozkami.

Przechowywanie:

Warunkiem wstępnym przechowywania dyni jest to, aby skórka nie była uszkodzona i wolna od pozostałości gleby. Owoce nie powinny być również ułożone w stosy. W zależności od odmiany, dynie mogą być przechowywane przez 2-7 miesięcy. Podczas przechowywania dyni należy upewnić się, że są one trzymane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu oraz chronione przed myszami.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.