1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Owoce, warzywa i zioła
  5. Ogórki

Opis

Ogórki

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas zbiorów

Opis

Miejsce:
ogród, balkon, szklarnia
Wysokość:
1 - 4 m
Kolor kwiatów:
żółte

Atlas roślin

Uprawa ogórków

Miejsce:

Ponieważ ogórek pochodzi z ciepłych regionów Azji Południowo-Wschodniej, jest bardzo zależny od światła i ciepła. Dlatego też rośliny te szczególnie dobrze nadają się do uprawy w szklarniach i tunelach. W innych przypadkach odpowiednie jest również osłonięte od wiatru i jasne miejsce w grządce lub dużej donicy. Ponieważ jest to warzywo wymagające, przyszła uprawa w tym samym miejscu powinna nastąpić dopiero po czterech latach. Ogórek najlepiej czuje się obok pomidorów i papryki. Ponadto gleba powinna zawierać wiele składników odżywczych, być luźna i bogata w próchnicę.

Sadzenie:

Od początku maja można rozpocząć uprawę ogórków na parapecie. Ponieważ korzenie są bardzo wrażliwe, zalecamy wysiewanie pojedynczych nasion w temperaturze co najmniej 25°C w biodegradowalnych doniczkach, które można później umieścić bezpośrednio w grządce. Gdy tylko nasiona wykiełkują, umieść doniczki w chłodniejszym miejscu. Po dwóch lub trzech tygodniach wysadź sadzonki na grządce lub w dużych pojemnikach. Wcześniej wzbogać glebę kompostem lub organicznym, stałym nawozem dla warzyw, aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze. Jeśli w nocy niespodziewanie przymrozi, rozłóż nad roślinami włókninę.

Dotyczy to również siewu bezpośredniego na zewnątrz. Temperatura w pobliżu gleby powinna wynosić co najmniej 12°C w ciągu dnia. Wykonaj poprzeczne rowki w glebie w odległości 1 m i umieść w nich 3-5 nasion.

Wskazówka

Przykryj sadzonki na otwartej przestrzeni słoikiem na kilka dni. Tropikalnie ciepły klimat pod szkłem poprawia wzrost roślin i na ten czas zatrzymuje ślimaki. Nie zapomnij ich podlać!

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w okresie owocowania. Latem należy podlewać je codziennie, ale unikać przelania. Letnia woda zapobiega gniciu korzeni i gorzkiemu smakowi. Rozłóż cienką warstwę ściółki ze ściętej trawy w okolicy korzeni, aby woda nie parowała tak szybko.

Pielęgnacja w szklarni: Należy regularnie wietrzyć, aby liście dobrze wyschły - zmniejsza to ryzyko porażenia pleśnią.

Nawożenie:

Oprócz dużej ilości wody ogórki potrzebują również dużej ilości składników odżywczych. Nawozić co tydzień organicznym płynnym nawozem do warzyw lub co cztery tygodnie nawozem stałym. Zapewni to wyższe plony.

Przycinanie:

Ogórki, zwłaszcza ogórki gruntowe, lubią wspinać się na wysokość do 4 metrów. Usuń wszystkie dolne owoce i pędy boczne do wysokości 50 cm nad ziemią. Gdy tylko główny pęd osiągnie pożądaną długość, można go skrócić, aby pobudzić wzrost pędów bocznych. Obcinaj także pierwsze kwiaty, aby później uformowało się więcej kwiatów i owoców.

W przypadku ogórków szklarniowych użyj drucianej kratki lub sznurka. W przypadku ogórków uprawianych na zewnątrz dobrym pomysłem jest zastosowanie kratki, aby ogórki nie leżały na ziemi.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.