1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Owoce, warzywa i zioła
  5. Pomidory

Opis

Pomidory

compo image
compo image
compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
średnie wymagania

Czas zbiorów

Opis

Miejsce:
ogród, balkon, szklarnia
Wysokość:
ponad 1 m
Kolor kwiatów:
żółte

Atlas roślin

Uprawa pomidorów

Miejsce:

Pomidory (Solanum lycopersicum) należą do rodziny psiankowatych i są roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi. Ze względu na swoje pochodzenie z Peru i Ekwadoru, pomidory wymagają dużo światła i ciepła. Uprawa w szklarni prowadzi zatem do najlepszych wyników w przypadku wielu odmian.

Ale dobre zbiory można również osiągnąć na zewnątrz w osłoniętym miejscu. W tym przypadku rośliny potrzebują słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru miejsca. Jesienią należy chronić je przed deszczem.

Stosując specjalne, perforowane folie, które nakłada się na rośliny, można w prosty sposób poprawić warunki uprawy na zewnątrz.

Wysiew:

Uprawę wysianych pomidorów zacznij się od marca na jasnym parapecie lub w ciepłej szklarni. Nasiona wysiewa się na tackach lub bezpośrednio do doniczek z naszą ziemią do siewu i umieszcza pod przykryciem w temperaturze od 20 do 25°C.

Sadzenie:

Pomidory można sadzić na zewnątrz od połowy maja. W szklarni sadzenie może odbyć się wcześniej, jeśli temperatura nie spadnie poniżej 0°C.

Pomidory potrzebują dużo powietrza i światła. Dlatego nie należy sadzić ich zbyt blisko siebie. Może to osłabić rośliny i prowadzić do chorób. Odległość sadzenia w rzędach wynosi od 40 do 70 cm, a odstęp między rzędami od 80 do 100 cm.

Rośliny można sadzić kilka lat z rzędu na tej samej grządce, ponieważ pomidory mają dobrą tolerancję na siebie. Podczas sadzenia należy już wprowadzić do gleby specjalny nawóz lub użyć specjalnej ziemi, np. ziemi do pomidorów i warzyw. Ziemia ta jest dostosowana do potrzeb warzyw o wysokiej wydajności.

Rośliny pomidora należy podeprzeć drążkiem drewnianym lub z drutu, który umieszcza się w glebie obok każdej rośliny pomidora. Podporę należy od czasu do czasu dostosowywać w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Pomidory powinny być zawsze dobrze nawilżone. W przypadku suszy nie należy zapominać o regularnym podlewaniu roślin. Liście nie powinny być zwilżane, gdyż może to szybko doprowadzić do infekcji grzybiczej.

Nawożenie:

Pomidory są nie tylko światłolubne, ale mają również wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego należy zapewnić im wystarczającą ilość składników odżywczych. Oferujemy szeroką gamę produktów, przy czym przyjazne dla roślin formuły nawozów są specjalnie zaprojektowane pod kątem szczególnych wymagań pomidorów.

Częstotliwość nawożenia zależy od wybranego produktu. W przypadku stosowania nawozów płynnych zaleca się cotygodniową aplikację składników odżywczych. Jeśli natomiast stosowany jest nawóz o spowolnionym uwalnianiu, wystarczy jedna aplikacja nawozu bezpośrednio po posadzeniu. Wystarcza to na cały sezon. Należy zwrócić uwagę na instrukcje dawkowania na opakowaniu.

 

Wskazówka

Aby zapewnić równomierny wzrost, pomidory należy regularnie przerzedzać. Pędy zbędne to pędy boczne bez kwiatów, które wyrastają z kątów liści. Można je po prostu odciąć.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.