1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Owoce, warzywa i zioła
  5. Roszponka

Opis

Roszponka

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas zbiorów

Opis

Miejsce:
ogród, balkon
Wysokość:
5 - 15 cm
Kolor kwiatów:
białe

Atlas roślin

Uprawa roszponki

Miejsce:

Roszponka zawiera dużo witaminy C, żelaza i jest bardzo łatwa w uprawie. Rośnie w niemal każdym nasłonecznionym miejscu. Ciężka, wapienna gleba jest idealna do uprawy. Nie masz ogrodu? Nie ma problemu, roszponkę można również uprawiać na balkonie.

Sadzenie:

Roszponkę wysianą w lipcu i sierpniu zbiera się wczesną jesienią. Jeśli nadal chcesz zbierać roszponkę zimą, rozpocznij siew we wrześniu. Wyznacz rowek o głębokości około 2 cm za pomocą sznurka. Odległość między rzędami powinna wynosić 10-15 cm. Rozsyp nasiona w rowkach i przykryj je ziemią. Aby zagęścić glebę, warto lekko docisnąć ją deską lub stopami. Roszponka potrzebuje około 10 tygodni, zanim będzie gotowa do zbioru.

Wskazówka

Wymieszaj nasiona z piaskiem i zaoszczędź sobie kłopotów z późniejszym rozsadzaniem siewek.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Po wysianiu należy zawsze utrzymywać wilgotną glebę. Podczas fazy kiełkowania w ciągu pierwszych trzech tygodni nasiona nie mogą wyschnąć. Jeśli w momencie siewu jest jeszcze bardzo ciepło, zalecamy wcześniejsze dokładne podlanie gleby. Włóknina ogrodowa zapobiega zbyt szybkiemu odparowywaniu wody do podlewania. Później roszponkę wystarczy podlewać tylko od czasu do czasu, w zależności od pogody.

Nawożenie:

Jako roślina o niskim tempie wzrostu, roszponka ma małe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie ma zatem potrzeby nawożenia roszponki wysianej w sierpniu. Jeśli jednak chcesz zebrać plony do wiosny, powinieneś stosować płynny nawóz do warzyw od lutego przy sprzyjającej pogodzie, ponieważ rośliny nie mogą pobierać składników odżywczych z zimnej gleby.

Zbiory:

Aby roszponka dobrze się rozwijała i nie zarastała chwastami, należy regularnie je usuwać. Wówczas nic nie stanie na przeszkodzie obfitym zbiorom. Rozety należy odcinać tuż nad korzeniem za pomocą noża lub nożyczek. W ten sposób można cieszyć się świeżą sałatą kilka razy w sezonie. Zawsze zbieraj tylko tyle liści sałaty, ile jesteś w stanie zjeść.

Zimowanie:

Gdy temperatura gleby spadnie poniżej 8°C, roszponka przestanie rosnąć. Można to opóźnić, umieszczając włókninę na rzędach. W łagodne dni należy wietrzyć rośliny, aby zapobiec inwazji grzybów. Gdy temperatura wzrośnie, roszponka ponownie zacznie rosnąć.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.