1. COMPO
  2. Porady
  3. Atlas roślin
  4. Owoce, warzywa i zioła
  5. Truskawki

Opis

Truskawki

compo image

Warunki

Podlewanie:
dużo
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas zbiorów

Opis

Miejsce:
ogród, balkon
Wysokość:
15-25 cm
Kolor kwiatów:
białe

Atlas roślin

Uprawa truskawek

Miejsce:

Truskawki (Fragaria) to rośliny wieloletnie, które z botanicznego punktu widzenia wcale nie należą do jagód, ale do owoców zbiorowych. Nadają się do uprawy w niemal każdym klimacie. Za słoneczne stanowiska odwdzięczają się szczególnie słodkimi owocami. Ale nawet w półcieniu można uzyskać dobre plony i smak. Truskawki najlepiej czują się w luźnej, lekkiej (piaszczystej) glebie z dużą ilością próchnicy. Nie lubią gleb zbitych, które mają tendencję do podmakania.

Sadzenie:

Najlepszym czasem na sadzenie jest okres od lipca do sierpnia. Późniejsze daty sadzenia prowadzą do niższych plonów w pierwszym roku zbiorów, ponieważ pąki kwiatowe na następną wiosnę są już uformowane w roku sadzenia. W przypadku roślin poddanych specjalnej obróbce (rośliny frigo) możliwe jest również sadzenie wiosenne. Pierwsze zbiory mogą mieć miejsce nawet w tym samym roku.

Glebę należy spulchnić tak głęboko, jak to możliwe i sadzić tylko wysokiej jakości rośliny. Zdrowa bryła korzeniowa jest ważnym warunkiem szybkiego wzrostu i obfitych zbiorów. Zalecamy wzbogacenie miejsca sadzenia naszym uniwersalnym podłożem. Poprawi to również rozwój młodych roślin. Odległość sadzenia wynosi 25-30 cm (50-60 cm w przypadku sadzenia dwurzędowego), w zależności od odmiany i pokroju. Rośliny należy sadzić tak głęboko, aby ich środek znajdował się nad powierzchnią gleby, a korzenie nie były przygięte. Następnie należy obficie podlać i utrzymywać dobrą wilgotność przez pierwsze tygodnie w celu lepszego wzrostu korzeni.

Wskazówka

Najlepiej jest zbierać truskawki rano. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie uszkodzeń, ponieważ owoce są jeszcze chłodne.

Atlas roślin

Pielęgnacja

Podlewanie:

Na glebach piaszczystych dodatkowe podlewanie należy wykonywać częściej, zwłaszcza w okresach słabych opadów. Dotyczy to zwłaszcza nowych roślin, aby młode rośliny miały wystarczającą ilość wody do rozwoju. Starsze rośliny nie powinny cierpieć z powodu braku wody w okresie od kwitnienia do zbiorów włącznie. Aby zapobiec gniciu, podlewanie powinno odbywać się na krótko przed i w trakcie zbiorów, w miarę możliwości rano, tak aby owoce ponownie wyschły do wieczora.

Nawożenie:

Aby truskawki rozwinęły zdrowe, smaczne owoce, potrzebują regularnego dostarczania składników odżywczych dostosowanych do ich specjalnych wymagań. Nasz nawóz o spowolnionym uwalnianiu do truskawek spełnia te wymagania. Zawartość potasu poprawia smak i zwiększa odporność na choroby i szkodniki.

W przypadku nowych nasadzeń pierwszy nawóz należy zastosować bezpośrednio podczas sadzenia w lipcu lub sierpniu, a następnie drugi nawóz w połowie września. W przypadku stosowania nawozów o spowolnionym uwalnianiu wystarczy pojedyncze nawożenie po posadzeniu w lipcu lub sierpniu.

W przypadku rosnących już truskawek najważniejszym terminem nawożenia jest okres po zbiorach. Rozpoczyna się ono w maju i może trwać do jesieni, w zależności od odmiany i klimatu. W tym czasie rośliny są szczególnie wyeksploatowane i pilnie potrzebują dostarczenia składników odżywczych. Tylko w ten sposób mogą się szybko zregenerować i wytworzyć wiele pędów kwiatowych na następny rok.

Przycinanie:

Po zbiorach stare liście można odciąć nożyczkami jesienią, z wyjątkiem 2-3 liści głównych. Liście, które często są zaatakowane przez grzyby i roztocza, nie powinny być wyrzucane do kompostu, ale wyjątkowo do odpadów organicznych. Takie przycinanie nie tylko ogranicza inwazję szkodników i chorób, ale także sprzyja kwitnieniu na przyszłoroczne zbiory.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.