Opis
Warunki
Czas zbiorów
Opis
Atlas roślin
Uprawa truskawek
Truskawki (Fragaria) to rośliny wieloletnie, które z botanicznego punktu widzenia wcale nie należą do jagód, ale do owoców zbiorowych. Nadają się do uprawy w niemal każdym klimacie. Za słoneczne stanowiska odwdzięczają się szczególnie słodkimi owocami. Ale nawet w półcieniu można uzyskać dobre plony i smak. Truskawki najlepiej czują się w luźnej, lekkiej (piaszczystej) glebie z dużą ilością próchnicy. Nie lubią gleb zbitych, które mają tendencję do podmakania.
Najlepszym czasem na sadzenie jest okres od lipca do sierpnia. Późniejsze daty sadzenia prowadzą do niższych plonów w pierwszym roku zbiorów, ponieważ pąki kwiatowe na następną wiosnę są już uformowane w roku sadzenia. W przypadku roślin poddanych specjalnej obróbce (rośliny frigo) możliwe jest również sadzenie wiosenne. Pierwsze zbiory mogą mieć miejsce nawet w tym samym roku.
Glebę należy spulchnić tak głęboko, jak to możliwe i sadzić tylko wysokiej jakości rośliny. Zdrowa bryła korzeniowa jest ważnym warunkiem szybkiego wzrostu i obfitych zbiorów. Zalecamy wzbogacenie miejsca sadzenia naszym uniwersalnym podłożem. Poprawi to również rozwój młodych roślin. Odległość sadzenia wynosi 25-30 cm (50-60 cm w przypadku sadzenia dwurzędowego), w zależności od odmiany i pokroju. Rośliny należy sadzić tak głęboko, aby ich środek znajdował się nad powierzchnią gleby, a korzenie nie były przygięte. Następnie należy obficie podlać i utrzymywać dobrą wilgotność przez pierwsze tygodnie w celu lepszego wzrostu korzeni.
Najlepiej jest zbierać truskawki rano. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie uszkodzeń, ponieważ owoce są jeszcze chłodne.
Atlas roślin
Pielęgnacja
Na glebach piaszczystych dodatkowe podlewanie należy wykonywać częściej, zwłaszcza w okresach słabych opadów. Dotyczy to zwłaszcza nowych roślin, aby młode rośliny miały wystarczającą ilość wody do rozwoju. Starsze rośliny nie powinny cierpieć z powodu braku wody w okresie od kwitnienia do zbiorów włącznie. Aby zapobiec gniciu, podlewanie powinno odbywać się na krótko przed i w trakcie zbiorów, w miarę możliwości rano, tak aby owoce ponownie wyschły do wieczora.
Aby truskawki rozwinęły zdrowe, smaczne owoce, potrzebują regularnego dostarczania składników odżywczych dostosowanych do ich specjalnych wymagań. Nasz nawóz o spowolnionym uwalnianiu do truskawek spełnia te wymagania. Zawartość potasu poprawia smak i zwiększa odporność na choroby i szkodniki.
W przypadku nowych nasadzeń pierwszy nawóz należy zastosować bezpośrednio podczas sadzenia w lipcu lub sierpniu, a następnie drugi nawóz w połowie września. W przypadku stosowania nawozów o spowolnionym uwalnianiu wystarczy pojedyncze nawożenie po posadzeniu w lipcu lub sierpniu.
W przypadku rosnących już truskawek najważniejszym terminem nawożenia jest okres po zbiorach. Rozpoczyna się ono w maju i może trwać do jesieni, w zależności od odmiany i klimatu. W tym czasie rośliny są szczególnie wyeksploatowane i pilnie potrzebują dostarczenia składników odżywczych. Tylko w ten sposób mogą się szybko zregenerować i wytworzyć wiele pędów kwiatowych na następny rok.
Po zbiorach stare liście można odciąć nożyczkami jesienią, z wyjątkiem 2-3 liści głównych. Liście, które często są zaatakowane przez grzyby i roztocza, nie powinny być wyrzucane do kompostu, ale wyjątkowo do odpadów organicznych. Takie przycinanie nie tylko ogranicza inwazję szkodników i chorób, ale także sprzyja kwitnieniu na przyszłoroczne zbiory.
Przydatne produkty