compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawadnianie
  6. Jak prawidłowo podlewać rośliny?

Podstawy

Podstawowe zasady podlewania roślin

Nie tylko Ty odczuwasz pragnienie – Twoje rośliny również potrzebują wody do życia! Jednak to, jak intensywnie i jak często należy je podlewać, zależy od wielu czynników i często budzi w nas wątpliwości. Niezależnie od tego, czy chodzi o rośliny doniczkowe, balkonowe, uprawiane w pojemnikach czy o trawnik – każdy egzemplarz ma nieco inne wymagania. Przedstawiamy najważniejsze zasady podlewania roślin, które na pewno przydadzą Ci się w przyszłości.

compo image

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Unikaj zastojów wody

Ogólna zasada brzmi – lepiej podlać raz za mało niż raz za dużo. Uschnięte rośliny często można jeszcze uratować; natomiast te z przegniłymi korzeniami są skazane na straty.

Sprawdź pochodzenie i zalecane stanowisko dla swojej rośliny

Podczas podlewania należy wziąć pod uwagę zarówno pochodzenie, jak i stanowisko danej rośliny. W zależności od tego, z jakiej strefy klimatycznej pochodzi Twój egzemplarz, jego zapotrzebowanie na wodę może się różnić. Najlepiej zapytać sprzedawcę o te informacje już w momencie zakupu. Jeśli chodzi o stanowisko w mieszkaniu, warto pamiętać, że rośliny ustawione w ciepłych miejscach o intensywnym nasłonecznieniu potrzebują znacznie więcej wody.

Zwróć uwagę na budowę liści

Rośliny o dużych liściach zazwyczaj mają wyższe zapotrzebowanie na wodę niż te mniejszych listkach. To samo dotyczy roślin o karbowanej lub nieregularnej powierzchni liści. Natomiast grube, mięsiste liście dobrze magazynują wodę i wymagają rzadszego podlewania.

Uwzględnij cykl wegetacyjny

Podczas okresu wegetacyjnego (najczęściej latem) roślina potrzebuje szczególnie dużo składników odżywczych i odpowiedniej ilości wilgoci do tworzenia nowych liści i kwiatów. Gdy temperatury spadają, wiele roślin doniczkowych przechodzi w fazę spoczynku. W tym okresie potrzebują one znacznie mniej wody i składników odżywczych.

Wielkość i materiał doniczki mają znaczenie

Małe rośliny w dużych doniczkach mogą magazynować wodę przez dłuższy czas, dlatego należy je podlewać rzadziej. Natomiast większe rośliny, które mają mało miejsca w doniczce, wymagają częstszego podlewania i zalecamy je jak najszybciej powinny przesadzić do pojemnika o średnicy większej o 2–4 cm. Doniczki ceramiczne i terakotowe wchłaniają wilgoć i odprowadzają ją na zewnątrz. W porównaniu do plastikowych doniczek zmniejsza to ryzyko powstawania zastojów wody.

Test palca

Na podstawie samej obserwacji ziemi często trudno określić, czy roślinę należy podlać. Wierzchnia warstwa gleby wysycha szybciej, ale pod nią może być jeszcze wilgotno. Jeśli więc krótko po podlaniu powierzchnia ziemi znów jest sucha i jasna, nie oznacza to od razu, że roślina wymaga ponownego podlania. Sprawdzony test palca – wbij palec wystarczająco głęboko w ziemię, aby sprawdzić, czy gleba jest jeszcze wilgotna. Jest to praktyczne, ale nie zawsze dokładne, ponieważ w ten sposób można ocenić wilgotność tylko wierzchniej warstwy gleby. Pomocny może być miernik wilgotności, który pozwala określić poziom nawodnienia bezpośrednio przy bryle korzeniowej.

compo image

Jak prawidłowo podlewać rośliny balkonowe i doniczkowe?

Podlewaj z rozwagą

Nadmierna wilgoć powoduje gnicie korzeni, przez co roślina nie jest w stanie pobierać składników odżywczych i prawidłowo się rozwijać. Zbyt mała ilość wody hamuje wzrost i kwitnienie – liście stają się brązowe i roślina więdnie. Lepiej podlewać rzadziej, ale obficie, niż często i małymi porcjami.

Najlepsza pora na podlewanie

Najlepszą porą na podlewanie roślin jest ranek lub wieczór. W południe, gdy temperatura jest najwyższa, mokre liście mogą ulec poparzeniu. Ponadto woda szybciej wyparowuje, zanim roślina zdąży ją wchłonąć. Rośliny rosnące po północnej stronie domu wymagają znacznie mniej wody niż te wystawione na południe.

Rodzaj wody ma znaczenie

Pamiętaj, że Twoje rośliny są wrażliwe! Woda z kranu nie powinna być zbyt zimna ani zbyt twarda. Zwłaszcza w regionach o wysokiej twardości wody zaleca się podlewanie roślin balkonowych i tarasowych wodą deszczową – to korzystne zarówno dla roślin, jak i dla środowiska!

compo image

Prawidłowe podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika – łatwiej powiedzieć niż zrobić. Wielu ogrodników amatorów ma trudności z określeniem właściwego momentu i odpowiedniej ilości wody do podlewania trawnika. Niektórzy nawet całkowicie rezygnują z podlewania trawnika. Jednak regularne nawadnianie jest najważniejszym elementem pielęgnacji trawnika – zwłaszcza podczas upałów.

Najlepsza pora na podlewanie

Najlepszą porą dnia na podlewanie trawnika jest ranek bądź wieczór. Podlewanie w pełnym słońcu w samo południe może doprowadzić do poparzeń trawy i powstawania nieestetycznych, brązowych plam. Duża ilość wody wyparowuje wtedy, zanim trawnik zdąży ją wchłonąć.

Jakie czynniki wpływają na ilość potrzebnej wody?

W zależności od typu gleby, temperatury i wilgotności powietrza, jeden metr kwadratowy trawnika może latem tracić średnio cztery litry wody dziennie na skutek parowania. Jeśli w pobliżu rosną drzewa, krzewy lub duże rośliny, które konkurują ze sobą o wodę, zapotrzebowanie na wilgoć będzie jeszcze większe niż na otwartym terenie. Ponieważ korzenie trawnika znajdują się w ziemi jedynie na głębokości około 15 centymetrów, roślinom szybko zaczyna brakować niezbędnej wody do prawidłowego wzrostu. Ważne jest więc, aby obszar wokół korzeni był całkowicie mokry. Do tego – w zależności od struktury gleby – potrzebne są różne ilości wody.

Ile wody potrzebuje Twój trawnik?

Podczas gdy lekkie gleby piaszczyste w okresach suszy wymagają co trzy do czterech dni około 10–15 litrów wody na metr kwadratowy, gleby gliniaste i ilaste powinny być nawadniane raz w tygodniu w ilości 15–20 litrów na metr kwadratowy. Jeśli codziennie podlewa się trawnik niewielką ilością wody, korzenie wycofują się z głębszych warstw gleby. W rezultacie trawnik bardzo szybko wysycha, jeśli przez dłuższy czas nie jest podlewany. Dlatego lepiej, aby korzenie pozostawały w głębi ziemi, gdzie mogą pobierać wodę.

Porada:

Po usunięciu chwastów nie należy podlewać trawnika, ponieważ chwasty mogą ponownie zacząć rosnąć. Po wysianiu trawnik należy natomiast koniecznie podlewać kilka razy dziennie przez dwa do trzech tygodni delikatnym strumieniem wody.

Po czym poznać, że Twój trawnik potrzebuje wody?

Podlewanie trawnika warto rozpocząć raczej zbyt wcześnie niż za późno. Kto czeka, aż pojawią się pierwsze oznaki uszkodzeń spowodowanych suszą, będzie miał trudności z przywróceniem wysuszonej powierzchni trawnika do stanu, gdy był pięknym, zielonym dywanem. Dlatego należy regularnie nawadniać trawnik – nawet jeśli nadal jest zielony. Najpóźniej w momencie, gdy pierwsze źdźbła trawy zaczynają wiotczeć i nie podnoszą się samoistnie po nadepnięciu, czas je podlać.

Podstawowe informacje na temat ziemi do kwiatów

Aby rośliny dobrze rosły, trzeba zadbać nie tylko o podlewanie, ale także o dobór odpowiedniej ziemi do kwiatów. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat ziemi do kwiatów.

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.