compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawadnianie
  6. Jak należy prawidłowo podlewać rośliny

Podstawy

Podstawy nawadniania

Nie tylko Tobie chce się pić - roślinom również! Intensywność i częstotliwość podlewania zależy od bardzo wielu czynników. Problem ten bardzo często wprowadza ogrodników w zakłopotanie. Rośliny pokojowe, balkonowe, rośliny hodowane w donicach, czy też trawnik.: Różne rośliny mają różne wymagania. Zdradzimy Tobie najważniejsze podstawy, które w przyszłości pomogą Tobie w nawadnianiu.

compo image

Prawidłowe podlewanie roślin pokojowych

Unikaj stojącej wody

Zasadniczo obowiązuje zasada: Lepiej podlać za mało niż z dużo! Wysuszone rośliny można jeszcze uratować; w przypadku roślin ze zgniłymi korzeniami jest już raczej po sprawie.

Poznaj pochodzenie roślin i miejsca ich bytowania

Przy nawadnianiu roślin należy brać pod uwagę również ich pochodzenie oraz miejsca ich występowania: To, z jakiej strefy klimatycznej pochodzi Twój zielony podopieczny, wpływa na ilość wody, z jaką jest sobie w stanie poradzić w doniczce. Najlepiej jest zasięgnąć porady w momencie zakupu. W odniesieniu do lokalizacji w mieszkaniu należy pamiętać, że rośliny ustawione w ciepłym miejscu narażonym na intensywne działanie promieni słonecznych będą potrzebować bardzo duże ilości wody.

Zwracaj uwagę na cechy liści

Rośliny z dużymi liśćmi z reguły wykazują większe zapotrzebowanie na wodę niż rośliny z liśćmi o małej powierzchni. Ta sama zasada dotyczy liści pofalowanych i wszelkich innych niegładkich struktur powierzchni liści. Grube, mięsiste liście potrafią z kolei dobrze magazynować wodę i dlatego roślin z takim typem liście nie należy ich raczej obficie podlewać.

Miej na uwadze cykl wegetacyjny roślin

Podczas, gdy roślina wzrasta (najczęściej latem), potrzebuje ona szczególnie dużo substancji odżywczych i odpowiednią ilość wilgoci, by móc wypuszczać nowe liście i kwiaty. Gdy robi się zimniej, dla wielu roślin pokojowych rozpoczyna się okres spoczynku. Wtedy potrzebują one zazwyczaj niewiele wody i substancji odżywczych.

Świadomie dobieraj rozmiar i materiał doniczek

Małe rośliny w dużych doniczkach są w stanie zmagazynować wodę na dłuższy czas, przez co nie wymagają tak częstego podlewania. Z kolei większe rośliny, które w swoich doniczkach nie mają tyle swobody, należy nawadniać bardziej intensywnie. Idealnym rozwiązaniem byłoby jednak szybkie przesadzenie takich roślin do doniczki większej o 2-4 cm. Rośliny w doniczkach z gliny i terakoty wymagają znacznie więcej wilgoci niż rośliny w doniczkach plastikowych, ponieważ glina potrafi dodatkowo magazynować wodę i przekazywać ją później do ziemi. Doniczki z tworzywa sztucznego nie potrafią magazynować wody, dlatego tutaj do podlewania wystarczy mniejsza ilość wody.

Zaufaj pomocnikom technicznym

Najczęściej nie jesteś w stanie rozpoznać po ziemi, czy musisz podlewać rośliny pokojowe, czy nie. Często górna warstwa wysycha szybciej – pod spodem ziemia pozostaje jeszcze wilgotna. Zatem jeśli górna warstwa krótko po podlaniu ponownie jaśnieje, nie oznacza to, że należy koniecznie powtórzyć podlewanie. Stara jak świat jest sztuczka z kciukiem: Wystarczy wetknąć palec na odpowiednią głębokość w ziemię i sprawdzić, czy panuje tam wystarczająca wilgoć. Trik jest wprawdzie praktyczny, jednakże również niezbyt dokładny, ponieważ w ten sposób możemy zbadać jedynie warstwę powierzchniową gleby. W bezpośrednim ustalaniu zapotrzebowania wody w bryle korzeniowej może być pomocny wilgotnościomierz.

compo image

Prawidłowe podlewanie roślin balkonowych i roślin hodowanych w donicach

Podlewaj z rozwagą

Zbyt duża wilgotność może się przyczyniać do gnicia korzeni. Rośliny nie mogą wówczas pochłaniać substancji odżywczych i prawidłowo się rozwijać. Zbyt mała ilość wody hamuje wzrost i wytwarzanie kwiatów – liście rośliny brązowieją, a sama roślina więdnie. Zasadniczo lepiej jest podlewać raz a dobrze, niż częściej, a w małych ilościach.

Odpowiedni moment na podlewanie

Najlepszą porą na nawadnianie jest poranek lub wieczór. Gdy w porach południowych jest zbyt gorąco, może dojść do wypalenia przypadkowo zwilżonych liści. Poza tym zanim woda dotrze do rośliny, zbyt duże jej ilości niepotrzebnie odparują. Uwaga: Rośliny hodowane po północnej stronie domu wymagają znacznie mniej wody niż rośliny rosnące od strony południowej.  

Woda musi mieć odpowiednie parametry

Pamiętaj: Twoje rośliny są bardzo delikatne! Woda z sieci nie może być zbyt zimna i nie może zawierać zbyt wiele wapnia. Przede wszystkim na terenach, na których występuje twarda woda, zaleca się podlewanie roślin tarasowych i balkonowych wodą deszczową – dzięki temu chronimy nie tylko rośliny, lecz także środowisko!

compo image

Prawidłowe nawadnianie trawnika

Nawadnianie trawnika – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić Wielu ogrodników hobbistów ma problemy z doborem odpowiedniego momentu i właściwej ilości wody do podlewania swojego trawnika. Niektórzy całkowicie rezygnują z podlewania swoich łąk. Jednakże regularne nawadnianie jest elementem pielęgnacji trawnika – zwłaszcza wtedy, gdy panują wysokie temperatury.

Kiedy jest najlepiej nawadniać trawnik

Najlepszą porą dnia na nawadnianie trawnika są godziny poranne lub wieczorne. W pełnym słońcu w południe trawa w połączeniu z wodą może zostać po prostu wypalona – skutkiem są brzydkie, brązowe place. Jednocześnie dochodzi do niekontrolowanego odparowywania bardzo dużych ilości wody.

Jakie czynnik mają wpływ na ilość wody

W zależności od właściwości podłoża, temperatury i wilgotności powietrza jeden metr kwadratowy powierzchni trawnika traci latem w wyniku odparowania średnio cztery litry dziennie. Jeśli w pobliżu trawnika rosną jeszcze drzewa, krzewy lub gęste zarośla, które pobierają wodę z gleby, wówczas zapotrzebowanie na wilgoć jest większe niż w przypadku otwartych powierzchni. Z uwagi na fakt, że korzenie trawnika dochodzą jedynie na ok. 15 centymetrów w głąb gleby, rośliny szybko zaczynają odczuwać niedobór wody niezbędnej do wzrastania. Dlatego ważne jest, aby strefa korzeni była w całości nawilżona. W zależności od właściwości gleby może być do tego różna ilość wody.

Jaką ilość wody potrzebuje Twój trawnik  

Podczas, gdy luźne gleby piaszczyste potrzebują w suchym okresie co trzy - cztery dnie około 10 - 15 litrów na metr kwadratowy, gliniaste i ilaste podłoża należy nawadniać raz w tygodniu 15 - 20 litrami wody na metr kwadratowy. Jeśli będziemy codziennie podlewać trawnik niewielką ilością wody, korzenie zaczną się wycofywać z głębszych warstw gleby. Przez to powierzchnia trawnika w przypadku dłuższego okresu bez nawadniania szybko wyschnie. Dlatego lepiej jest, gdy korzenie pozostaną głębiej, by stamtąd czerpać wodę.

Wskazówka

Po zakończeniu pielenia nie należy nawadniać trawnika, ponieważ pomaga to chwastom w ponownym odrastaniu. Z kolei po wysiewie przez dwa-trzy tygodnie kilka razy dziennie nawadniać trawnik, stosując łagodny strumień wody.

compo image

Po czym rozpoznasz, że Twój trawnik potrzebuje wody

Nawadnianie trawnika lepiej rozpocząć za wcześnie niż za późno: Jeśli odczekamy do momentu, w którym będą już widoczne ślady wysuszenia, przemiana  przesuszonej powierzchni w zielony dywan będzie wymagała dużego wysiłku. Dlatego należy regularnie nawadniać trawnik, nawet wtedy, gdy jest on jeszcze zielony. Czas na podlewanie przychodzi najpóźniej w momencie, gdy pierwsze źdźbła zaczynają tracić sztywność i nie unoszą się samoczynnie, gdy na nie nadepniemy.

Podstawy dotyczące ziemi do kwiatów

Aby rośliny mogły dobrze wzrastać, nie wystarczy jedynie dobre nawadnianie. Istotne znaczenie ma również odpowiednia ziemia do kwiatów. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat ziemi do kwiatów.

Czytaj więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO