compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawozy i środki ochrony roślin
  6. Owcza wełna jako nawóz?

Owcza wełna jako nawóz

Wraz ze wzrostem świadomości na temat ochrony środowiska i przyrody rośnie również chęć, aby urządzić swój własny ogródek w taki sposób, aby był ekologiczny i bliski naturze. Dotyczy to także nawożenia roślin. Od kilku lat coraz częściej wspomina się o owczej wełnie jako naturalnym środku nawozowym. Jednak czy wełna owcza rzeczywiście sprawdza się jako nawóz?

Czy można używać owczej wełny jako nawozu?

Te majestatyczne zwierzęta o dużych zwisających uszach i puszystą sierścią często przechadzają się po łące, gdzie delektują się soczystą trawą. To, co na pierwszy rzut oka zdaje się nam po prostu sielankowym obrazkiem, po dłuższej obserwacji okazuje się bardzo skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wiele terenów zielonych całkowicie by zarosło, gdyby nie owce. Owce bardzo przydają się zwłaszcza w okolicy wałów przeciwpowodziowych – dzięki ciągłemu udeptywaniu gruntu przez zwierzęta podłoże staje się bardziej zwarte, co zapobiega pęknięciom i osunięciom grobli. Zalety tego rozwiązania dostrzeżono również w wielu miejscach, które wykorzystują owce jako naturalne kosiarki.

Hodowla owiec wiąże się z produkcją dużej ilości wełny każdego roku. Jednak sfilcowana i tłusta wełna często nie nadaje się już do produkcji odzieży. Zamiast tego można ją wykorzystać jako wspaniały nawóz. Owcza wełna posiada bowiem kilka właściwości, które szczególnie korzystnie wpływają na wzrost roślin. Można stosować zarówno świeżą, niepraną wełnę surową pozyskaną prosto od owiec, jak i owczą wełnę w formie granulatu.

compo image
compo image
Ekologiczne

COMPO BIO Organiczny nawóz uniwersalny

Jednorazowe nawożenie – 5 miesięcy działania. Ten organiczny nawóz naturalny nadaje się do wszystkich roślin ogrodowych, owoców i warzyw. Posiada wyjątkową zdolność magazynowania wody i pomaga zabezpieczyć rośliny przed skutkami suszy.

Zobacz produkt
compo image

Zalety i wady owczej wełny

Owcza wełna ma kilka szczególnych właściwości, które można wykorzystać do nawożenia roślin.

Oto niektóre z jej najważniejszych atutów:

  1. Bogactwo składników pokarmowych: Nieprana wełna surowa zawiera różne podstawowe składniki pokarmowe, które są niezbędne dla rozwoju roślin. Najwięcej znajdziemy w niej azotu i potasu, dlatego nawożenie owczą wełną szczególnie dobrze wpływa na rośliny o wysokim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe – są to m.in. pomidory, dynie czy papryka. Oprócz tego wełna zawiera także siarkę, fosfor i magnez.
  2. Długotrwałe działanie: Duża część owczej wełny składa się z keratyny. Jest to białko włókniste, z którego zbudowane są także ludzkie włosy i paznokcie. Za rozkład keratyny odpowiedzialne są organizmy glebowe. Proces, podczas którego azot staje się przyswajalny dla roślin, może trwać – w zależności od warunków pogodowych – nawet rok. Dlatego w tym przypadku mówimy o nawozie o długotrwałym działaniu lub nawozie długo działającym.
  3. Ekologia: Jeśli wełna pochodzi od lokalnych owiec wypasanych na wolnym powietrzy i wykorzystywanych do pielęgnacji krajobrazu, można ją uznać za naturalny surowiec odnawialny.
  4. Zdolność magazynowania wody: Zazwyczaj owcza wełna nie zatrzymuje wody. Owce produkują specjalny tłuszcz wełniany (lanolinę), który sprawia, że ich wełna jest lekko natłuszczona i hydrofobowa. Lanolinę rozkładają mikroorganizmy glebowe. Pozbawiona wełna może wówczas wchłaniać i magazynować nadmiar wody.
  5. Większa aktywność organizmów glebowych:Dodanie organicznych surowców, takich jak owcza wełna, stymuluje organizmy glebowe do zwiększonej aktywności. Rozkładają one nawóz i sprawiają tym samym, że składniki pokarmowe stają się przyswajalne dla roślin.

Owcza wełna może być zatem stosowana jako nawóz, a w niektórych ogrodach sprawdza się także jako materiał do ściółkowania. Istnieją jednak pewne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy nawożeniu roślin surową wełną:

  1. Brak pełnego spektrum składników pokarmowych: Owcza wełna zawiera wprawdzie najróżniejsze składniki odżywcze, ale na pierwszym miejscu jest azot, którego zawartość wynosi prawie 12%. Zawartość potasu to z kolei około 5%, natomiast fosfor, magnez i siarka występują w znacznie mniejszych ilościach. Aby zapewnić roślinom pełnowartościowe zaopatrzenie w składniki pokarmowych, konieczne może być zastosowanie dodatkowych nawozów. W przeciwnym razie bilans składników odżywczych może być jednostronny.
  2. Wysokie pH: Surowa owcza wełna ma dość wysokie pH, dlatego nie nadaje się do roślin preferujących kwaśne, leśne podłoże, takich jak borówki, rododendrony, azalie czy hortensje. Te rośliny najlepiej rosną na glebach o niskim pH.
    Jeśli gleba w ogrodzie ma już wysokie pH, należy unikać stosowania owczej wełny, aby nie podnosić go jeszcze bardziej.

Ze względu na liczne pozytywne właściwości owczej wełny powstało wiele organicznych nawozów BIO, które wykorzystują ten składnik jako bazę. Wełna owcza poddawana jest prasowaniu – w efekcie powstają małe granulki. Często dodaje się do nich inne naturalne składniki organiczne, aby uzupełnić brakujące składniki pokarmowe lub zwiększyć zdolność granulek do magazynowania wody. Granulki z owczej wełny łączą w sobie pozytywne właściwości wełny i jednocześnie eliminują problemy związane ze stosowaniem surowej, nieprzetworzonej owczej wełny.

compo image

Co wyróżnia granulki z owczej wełny na tle innych nawozów?

  1. Zrównoważona kombinacja składników odżywczych: Organiczne nawozy BIO z owczą wełną marki COMPO mają bardziej zbilansowany skład niż surowa owcza wełna. Oznacza to, że nawozy te zawierają wszystkie trzy podstawowe makroelementy – azot, potas i fosfor – w odpowiednich dawkach. Dlatego COMPO BIO Nawóz uniwersalny długo działający z wełną owczą można stosować jako podstawowy nawóz do wszystkich roślin ogrodowych, owoców i warzyw.
  2. Wszechstronne zastosowanie: Problem wysokiego pH, który może występować przy stosowaniu czystej owczej wełny można rozwiązać dzięki uzupełnieniu formuły nawozu o inne materiały organiczne.
  3. Szybka aktywacja organizmów glebowych: Podczas produkcji granulek nawozowych włókna owczej wełny ulegają mocnemu rozdrobnieniu. Tego rodzaju obróbka mechaniczna sprawia, że mikroorganizmy zyskują łatwiejszy dostęp do składników odżywczych.
  4. Skuteczne działanie natychmiastowe i długoterminowe: Nawóz charakteryzuje się skutecznym działaniem zarówno na krótką, jak i dłuższą metę. Oznacza to, że część składników odżywczych jest dostępna dla roślin od razu po zastosowaniu nawozu. Dalsza część uwalniana jest natomiast stopniowo. Ponieważ działanie nawozu utrzymuje się do pięciu miesięcy, jednorazowe nawożenie podstawowe na wiosnę jest w zupełności wystarczające dla wielu roślin.  
  5. Zwiększona zdolność do magazynowania wody: W nawozach długo działających COMPO BIO z owczą udało się poprawić zdolność tego składnika do zatrzymywania wody – wynika to z udoskonalonego procesu produkcyjnego oraz dodania do produktu innych surowców organicznych. Dzięki temu nawóz lepiej nawadnia rośliny nawet w okresach suszy. Efekt pęcznienia dodatkowo spulchnia glebę, dzięki czemu korzenie roślin mają łatwiejszy dostęp do tlenu.
  6. Łatwość stosowania: Podczas gdy surową owczą wełnę należy najpierw rozdrobnić, granulki nawozu można umieścić bezpośrednio w dołku do sadzenia roślin lub wymieszać z glebą za pomocą motyki. Granulki są więc wyjątkowo łatwe w użyciu.

Stosowanie wełny owczej jako nawozu

Jeśli chcesz nawozić swoje rośliny surową owczą wełną, porwij niepraną wełnę na drobne kawałki i umieść ją bezpośrednio w dołku do sadzenia lub wymieszaj z glebą za pomocą małej motyki. Następnie należy podlać podłoże. Dobrym pomysłem jest także użycie nawozu z owczej wełny w formie granulek.

Jak się za to zabrać?

Stosowanie nawozu z wełną owczą

  1. compo image

    1

    Sprawdź dawkowanie

    Przeczytaj zalecenia dotyczące dawkowania na opakowaniu.

  2. compo image

    2

    Rozprowadź nawóz

    W przypadku już rosnących okazów rozsyp nawóz z owczej wełny wokół rośliny na powierzchni gleby.

  3. compo image

    3

    Wprowadź nawóz

    Delikatnie wymieszaj granulki nawozu z wierzchnią warstwą gleby za pomocą motyki. W przypadku świeżo posadzonych roślin wystarczy umieścić granulki w dołku do sadzenia.

  4. compo image

    4

    Podlej roślinę

    Obficie podlej glebę wokół rośliny.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.