Wraz ze wzrostem świadomości na temat ochrony środowiska i przyrody rośnie również chęć, aby urządzić swój własny ogródek w taki sposób, aby był ekologiczny i bliski naturze. Dotyczy to także nawożenia roślin. Od kilku lat coraz częściej wspomina się o owczej wełnie jako naturalnym środku nawozowym. Jednak czy wełna owcza rzeczywiście sprawdza się jako nawóz?
Te majestatyczne zwierzęta o dużych zwisających uszach i puszystą sierścią często przechadzają się po łące, gdzie delektują się soczystą trawą. To, co na pierwszy rzut oka zdaje się nam po prostu sielankowym obrazkiem, po dłuższej obserwacji okazuje się bardzo skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wiele terenów zielonych całkowicie by zarosło, gdyby nie owce. Owce bardzo przydają się zwłaszcza w okolicy wałów przeciwpowodziowych – dzięki ciągłemu udeptywaniu gruntu przez zwierzęta podłoże staje się bardziej zwarte, co zapobiega pęknięciom i osunięciom grobli. Zalety tego rozwiązania dostrzeżono również w wielu miejscach, które wykorzystują owce jako naturalne kosiarki.
Hodowla owiec wiąże się z produkcją dużej ilości wełny każdego roku. Jednak sfilcowana i tłusta wełna często nie nadaje się już do produkcji odzieży. Zamiast tego można ją wykorzystać jako wspaniały nawóz. Owcza wełna posiada bowiem kilka właściwości, które szczególnie korzystnie wpływają na wzrost roślin. Można stosować zarówno świeżą, niepraną wełnę surową pozyskaną prosto od owiec, jak i owczą wełnę w formie granulatu.
Owcza wełna ma kilka szczególnych właściwości, które można wykorzystać do nawożenia roślin.
Oto niektóre z jej najważniejszych atutów:
Owcza wełna może być zatem stosowana jako nawóz, a w niektórych ogrodach sprawdza się także jako materiał do ściółkowania. Istnieją jednak pewne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy nawożeniu roślin surową wełną:
Ze względu na liczne pozytywne właściwości owczej wełny powstało wiele organicznych nawozów BIO, które wykorzystują ten składnik jako bazę. Wełna owcza poddawana jest prasowaniu – w efekcie powstają małe granulki. Często dodaje się do nich inne naturalne składniki organiczne, aby uzupełnić brakujące składniki pokarmowe lub zwiększyć zdolność granulek do magazynowania wody. Granulki z owczej wełny łączą w sobie pozytywne właściwości wełny i jednocześnie eliminują problemy związane ze stosowaniem surowej, nieprzetworzonej owczej wełny.
Jeśli chcesz nawozić swoje rośliny surową owczą wełną, porwij niepraną wełnę na drobne kawałki i umieść ją bezpośrednio w dołku do sadzenia lub wymieszaj z glebą za pomocą małej motyki. Następnie należy podlać podłoże. Dobrym pomysłem jest także użycie nawozu z owczej wełny w formie granulek.
Jak się za to zabrać?
1
Przeczytaj zalecenia dotyczące dawkowania na opakowaniu.
2
W przypadku już rosnących okazów rozsyp nawóz z owczej wełny wokół rośliny na powierzchni gleby.
3
Delikatnie wymieszaj granulki nawozu z wierzchnią warstwą gleby za pomocą motyki. W przypadku świeżo posadzonych roślin wystarczy umieścić granulki w dołku do sadzenia.
4
Obficie podlej glebę wokół rośliny.
Tutaj znajdziesz nasze nawozy z wełną owczą
To również może Cię zainteresować