compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawozy i środki ochrony roślin
  6. Naturalne nawożenie - prosta sprawa

Naturalne nawożenie - prosta sprawa

Uprawa ogródka w harmonii z naturą: Maksyma, która dla większości przyjaciół roślin dotyczy także nawożenia. Kompost, odchody ptaków morskich lub owcza wełna: Jest wiele możliwości zaopatrywania swoich ukochanych roślin w naturalny sposób w substancje odżywcze. W tym miejscu prezentujemy trzy alternatywne rozwiązania.

compo image

Wariant 1

Nawozy z kompostem

Kompostowanie to swoisty rodzaj „ogrodowego recyklingu”. Dzięki kompostowaniu możemy bowiem w ekologiczny sposób wprowadzać z powrotem do naturalnego obiegu większość produkowanych w gospodarstwie domowym odpadów organicznych. Kompost jest bogaty w minerały i pierwiastki śladowe, wzmacnia rośliny i poprawia strukturę gleby. 


Na kompostownik najlepiej wybrać zacienione miejsce, na przykład pod wysokim drzewem lub za komórką na urządzenia ogrodnicze. Ważne jest przede wszystkim to, aby do kompostownika miały dostęp różne mikroorganizmy oraz aby miały one odpowiednią ilość powietrza. Na kompost należy zatem wyrzucać poza miękkim i soczystym materiałem, takim jak odpady kuchenne lub liście, także cienkie warstwy np. z gałązek ostatnio przyciętych drzewek lub krzewów. Jeśli w ramach kompostowania będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, a w celu przyspieszenia procesów gnilnych zastosujesz nasz przyspieszacz, bardzo szybko uzyskasz wartościowy nawóz biologiczny: idealny do poprawy jakości gleby oraz jako naturalne źródło substancji odżywczych dla Twoich roślin. 

compo image

Wariant 2

Nawozy z zawartością odchodów ptaków morskich

Na naturalny nawóz dobrze nadają się ekskrementy pelikanów, kormoranów i innych ptaków morskich. Odchody te określa się również mianem guano. Już Inkowie wykorzystywali walory guano w rolnictwie: Mianem „huano” określali oni odchody ptaków morskich, które rozrzucali na uprawianych przez siebie polach. Na skalistych wybrzeżach w Perun, Namibii i Chile co roku gniazduje tysiące ptaków morskich, wysiadując jaja. Ptaki te odżywiają się głównie rybami. Zwierzęta pozostawiają ekskrementy, które oddziałują na kamień wapienny skał, sukcesywnie go zakrywając. Tworzy się wówczas wyjątkowo bogata w azot i fosfor mieszanina – idealny i naturalnie łagodny nawóz.

Kiedy kończy się okres lęgowy ptaków i odlatują one ponownie nad morze, zaczyna się proces pozyskiwania guano, którem towarzyszą surowe zasady ochrony środowiska. Odchody ptaków morskich są następnie eksportowane na cały świat. Od dekad stosujemy w produkcji naszych nawozów bardzo dużą ilość odchodów ptaków morskich. Poza azotem i fosforem zawierają one także wartościowe pierwiastki śladowe, które poprawiają witalność roślin. Potas z osadów morskich wzmacnia poza tym ich odporność. Poza tym: nasze nawozy zawierające odchody ptaków morskich są również dopuszczone do stosowania w ekologicznym rolnictwie.

compo image

Wariant 3

Nawozy z wełną owczą

Owce bardzo często angażuje się w charakterze pomocników dbających o krajobraz. Teraz owce pomagają również w ogrodzie – nie jako kosiarki pochłaniające trawę, lecz jako dostarczyciele wełny, wykorzystywanej w ramach produkcji nawozów. Owce należące do ras wełnistych muszą być co roku na wiosnę strzyżone, aby ich gęsta wełna nie uległa sfilcowaniu. W zależności od rasy i wieku owcy średnio uzyskuje się w ten sposób trzy i pół kilograma wełny. Ten ekologiczny i odnawialny surowiec dostarcza dużych ilości substancji odżywczych wspomagających wzrost roślin, takich jak azot, potas i fosfor. Wełna posiada również bardzo dobre właściwości związane z magazynowaniem wody. W przeciwnym razie owca przemakałyby na deszczu do samej skóry.

W asortymencie naszych produktów można znaleźć wiele nawozów na bazie owczej wełny w formie pelet, które przy okazji potrafią magazynować wodę i poprawiają właściwości gleby. Substancje odżywcze zawarte w wełnie są sukcesywnie przekazywane przez długi okres roślinom. Na końcu procesu dżdżownice przyczyniają się do rozkładu wełny, tworząc próchnicę. Pelety nawozu należy wiosną umieszczać w glebie lub bezpośrednio w dołku z wsadzaną rośliną.

Uwaga: Wełna wykorzystywana w naszych produktach pochodzi wyłącznie z europejskich owiec. Dzięki temu nie trzeba jej transportować na długich odcinkach. W ten sposób wspieramy również lokalne owczarnie – wspomagamy rodzimy krajobraz naturalny i kulturowy.

PORADA: Mulczowanie to naturalna ochrona gleby

Czy zauważyłeś już, że w przypadku zieleni nie występuje nagie podłoże, lecz zawsze towarzyszy jej swoisty roślinny dywan lub powłoka z materiału organicznego? Dzięki temu gleba jest chroniona przed wysychaniem w wyniku działalności słońca, wypłukiwaniem w wyniku działalności deszczu oraz przed wiatrem. Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swojej gleby, powinieneś ją zmulczować, czyli przykryć materiałem organicznym. Do tego celu można wykorzystać np. skoszoną trawę, liście lub ziemię do kwiatów. Podłoże zachowuje swoją wilgotność oraz pulchną i kruch strukturę, tworząc zdrowe podstawy dla naturalnego wzrostu roślin.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO