Ogrodnictwo w harmonii z naturą. Tą zasadą większość miłośników roślin kieruje się także przy nawożeniu swoich roślin. Niezależnie od tego, czy używasz kompostu, guano czy wełny owczej, istnieje wiele sposobów na dostarczenie roślinom składników pokarmowych w naturalny sposób. W tym artykule przedstawiamy trzy różne metody nawożenia.
Opcja 1
Kompostowanie to swego rodzaju „recykling ogrodowy”. To właśnie dzięki niemu duża część organicznych odpadów powstających w gospodarstwie domowym i ogrodzie może zostać wprowadzona z powrotem do naturalnego obiegu w sposób przyjazny dla środowiska. Kompost jest bogaty w minerały i mikroelementy, wzmacnia rośliny oraz poprawia strukturę gleby.
Najlepiej założyć pryzmę kompostową w zacienionym miejscu, na przykład pod wysokim drzewem lub za szopą na narzędzia. Najważniejsze jest, aby do pryzmy mogły dostać się różnorodne mikroorganizmy i miały one zapewnioną wystarczającą ilość powietrza. Dlatego oprócz miękkiego, wilgotnego materiału, takiego jak odpadki kuchenne czy liście, warto dodawać cienkie warstwy gałązek, np. z przyciętych drzew i krzewów. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i w krótkim czasie uzyskasz gotowy kompost, który będzie można wprowadzić do gleby.
Opcja 2
Guano, czyli odchody pelikanów, kormoranów i innych ptaków morskich, to doskonały nawóz naturalny. Już Inkowie stosowali guano w rolnictwie. Nazywali oni odchody ptaków morskich „Huano” i rozsypywali je na swoich polach. Na przybrzeżnych skałach w Peru, Namibii i Chile gniazduje co roku tysiące ptaków, które właśnie tam odchowują swoje młode. Ptaki te żywią się głównie rybami. Ich odchody osadzają się na wapiennych skałach i wchodzą z nimi w reakcję chemiczną, tworząc warstwę bogatą w azot i fosfor – idealny, a jednocześnie naturalnie łagodny nawóz.
Po zakończeniu okresu lęgowego, kiedy ptaki odlatują na otwarte morze, guano jest zbierane zgodnie z rygorystycznymi przepisami ochrony przyrody i później eksportuje się je na cały świat.
Opcja 3
Owce często wykorzystuje się do pielęgnacji terenów zielonych. Okazuje się jednak, że zwierzęta te mogą być przydatne także w ogrodzie – nie jako kosiarki do trawy, ale dzięki swojej wełnie. Owce ras wełnistych trzeba strzyc każdej wiosny, aby ich gęste runo nie uległo sfilcowaniu. W zależności od rasy i wieku owcy podczas jednego strzyżenia uzyskuje się średnio trzy i pół kilograma wełny. Ten ekologiczny, odnawialny surowiec dostarcza roślinom wielu cennych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Wełna charakteryzuje się również doskonałą zdolnością do magazynowania wody, dzięki czemu chroni owce przed całkowitym przemoczeniem podczas deszczu.
W naszej ofercie znajduje się wiele nawozów z wełną owczą w postaci granulek, które oprócz nawożenia roślin zatrzymują wodę i poprawiają strukturę gleby. Składniki odżywcze zawarte w wełnie uwalniają się stopniowo przez długi czas. Na końcu procesu dżdżownice przekształcają wełnę na próchnicę. Granulki nawozowe należy wiosną wymieszać z glebą lub dodać bezpośrednio do dołków podczas sadzenia.
Co więcej – wełna używana w naszych produktach pochodzi wyłącznie od europejskich owiec. Dzięki temu unikamy długich tras transportowych i wspieramy lokalne gospodarstwa pasterskie, co przyczynia się do ochrony rodzimej przyrody i kultury.
Czy zwróciłeś kiedyś uwagę, że w naturalnym środowisku gleba nigdy nie jest odkryta, lecz zawsze pokryta roślinnością lub materią organiczną? Warstwa ta chroni glebę przed wysychaniem za sprawą słońca, wypłukiwaniem przez deszcz oraz erozją spowodowaną przez wiatr. Jeśli chcesz zadbać o swoją glebę, powinieneś ją ściółkować, czyli pokrywać materiałem organicznym.
Produkty przeznaczone do nawożenia w naturalny sposób
Te tematy również mogą Cię zainteresować