compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Zakładanie rabaty na balkonie

Zakładanie rabaty na balkonie

Podwyższone rabaty do uprawy roślin na balkonie to doskonały sposób na stworzenie swojego mini ogródka w centrum miasta. Dzięki temu możesz się cieszyć własnymi zbiorami warzyw czy owoców prosto z balkonu! Zobacz jak łatwo zbudujesz taką rabatę dzięki naszym produktom.

Zalety podwyższonej rabaty

compo image
  1. Mini orgódek: skrzynia, którą stworzysz na balkonie będzie Twoim kawałkiem zieleni. To swego rodzaju mini ogródek, który możesz mieć na balkonie nawet w samym centrum miasta na 10. piętrze w bloku. 
  2. Wygoda: podwyższona rabata znacząco ułatwia pielęgnację roślin, już nie musisz się schylać, a podlewanie staje się mniej kłopotliwe.
  3. Porządek: zamień kłopotliwą uprawę warzyw w osobnych doniczkach na jedną podwyższoną rabatę. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca, a Twój balkon będzie bardziej uporządkowany.
  4. Oszczędność: dzięki podwyższonej rabacie zużyjesz mniej wody do podlewania, gdyż każda z warstw posiada dużą pojemność wodną zatem gromadzi wodę na dłużej i wolniej wysycha. Tym samym możesz zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Miejsce na rabatę

Przed przystąpieniem do budowania podwyższonej rabaty dokładnie zaplanuj miejsce, na którym będzie stała, ponieważ po wypełnieniu będzie zbyt ciężka do przesunięcia jej w inne miejsce. 

Rabata powinna stać w miejscy nasłonecznionym i lekko osłoniętym od wiatru. Jeżeli balustrada na balkonie nie przepuiszcza światła słonecznego wtedy lepiej jest ustawić rabatę dalej od niej, tak aby promienie słoneczne obejmowały posadzone rośliny.

Najważniejsze jednak jest to, aby rabata stała w miejscu łatwo dostępnym i nie przeszkadzała na balkonie. 

Rabata na balkonie w 4 prostych krokach

  1. compo image

    1

    Przygotowanie

    Po złożeniu i ustawieniu skrzyni we właściwym miejscu musimy wyłożyć jej wnętrze warstwą przepuszczalnej włókniny ogrodowej. Włóknina będzie przepuszczała wodę natomiast uniemożliwi wymywanie podłoża.

  2. compo image

    2

    Warstwa dolna

    Składa się ze zrębków drewnianych, które dzięki swojej strukturze są doskonałym materiałem odprowadzającym nadmiar wody. Jest to niezwykle istotne ponieważ zastoje wody źle wpływają na rozwój roślin.

  3. compo image

    3

    Warstwa środkowa

    Warstwa kompostu zwiększa żyzność całej rabaty dzięki temu rośliny będą lepiej odżywione. Dodatkowo kompost pozytywnie wpływa na aktywność biologiczną mikroorganizmów glebowych, które są niezbędne do prawidłowego przyswajania składników pokarmowych.

  4. compo image

    4

    Warstwa górna

    Na koniec usypujemy warstwę ziemi, w której będziemy sadzili nasze rośliny. Zapewnia ona stabilność roślinom oraz dostęp do składników pokarmowych. Zalecamy użyć COMPO BIO Ziemi uniwersalnej beztorfowej.

Ponowne napełnianie skrzyni

Każdego roku warstwy rabaty będą nieco osiadać. Aby uzupełnić naszą rabatę można usypać kolejną warstwę z mieszaniny ziemi oraz kompostu w proporcjach 1:1. Jednak najpóźniej po czterech do siedmiu latach, w zależności od wielkości rabaty, materiały organiczne rozłożą się do tego stopnia, że trzeba będzie ponownie wypełnić skrzynię. Wtedy opróżniamy całkowicie skrzynię i usypujemy świeże warstwy tak samo jak przy zakładnaiu nowej rabaty. Materiał ze starej rabaty może posłużyć jako doskonałej jakości kompost. 

compo image

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO