compo image

Zakładanie rabaty
na balkonie

  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. To warto wiedzieć: Zakładanie i obsadzanie podwyższanych grządek

Zakładanie i obsadzanie podwyższanych grządek: to warto wiedzieć

Podwyższona grządka to nie tylko walory wizualne dla ogrodów, czy balkonów. To także cały szereg innych korzyści: Pielęgnacja roślin jest wygodniejsza dla naszych pleców, a warzywa i zioła czerpią korzyści z wyższej temperatury podłoża i z dobrej jakości ziemi. Poza tym nasze zbiory nie padną łupem norników i ślimaków. Aby na górze podwyższonej grządki pojawiły się bujne rośliny, istotne jest to, co dzieje się na dole. W tym miejscu dowiesz się, jak należy budować podwyższone grządki.

compo image

Ustawianie grządki podwyższonej

Na podwyższoną grządkę można kupić gotowe elementy lub wykonać je we własnym zakresie. Zanim jednak rozpoczniesz prace, musisz ustalić odpowiednie miejsce. Najlepsza będzie powierzchnia ustawiona w linii północ-południe. Dzięki temu można w optymalny sposób wykorzystać słońce.

Popularnym obramowaniem podwyższonych grządek są aktualnie europalety. Ich wysokość wynosi 80 cm. Aby drewno mogło się oprzeć warunkom atmosferycznym, zalecamy pomalowanie listew farbą zabezpieczającą przed działaniem czynników pogodowych lub przeprowadzić aplikację farby w sprayu, co jest rozwiązaniem prostszym w przypadku narożników i krawędzi. Palety należy poskręcać za pomocą kątowników w taki sposób, aby ich górne strony były zwrócone na zewnątrz. Po dwie śruby w każdym rogu zapewniają dodatkową stabilność. Bardzo duże znaczenie ma rozłożenie na podłożu nierdzewnej i gęstej siatki, uniemożliwiającej dostęp norników do grządki. Wewnętrzne ściany (nie dno!) należy wyłożyć folią do oczek wodnych. Folię mocuje się najlepiej za pomocą elektrycznego zszywacza. Folia zapewnia nie tylko, że ziemia i wilgoć pozostaną w grządce, lecz również zabezpiecza drewno przed butwieniem.

compo image

Warstwy grządki podwyższonej

Podwyższona grządka ma strukturę  warstwową: Poza tym im wyżej, tym zastosowany materiał, czyli ścinki, kompost i ziemia, jest bardziej drobnoziarnisty: . Zróżnicowana struktura zastosowanych materiałów przyczynia się do wentylacji podwyższonej grządki, zapewniając jej optymalne zaopatrzenie w substancje odżywcze. Poza tym dzięki wyższej temperaturze gleby i większej zawartości wilgoci rośliny lepiej rosną. 

 

Tak to się robi

3 kroki do wypełnienia podwyższonej grządki

  1. compo image

    1

    Drewniane ścinki to podstawa

    Dolna warstwa obejmuje ścinki drzewne, zapewniając odpowiednią wentylację.

  2. compo image

    2

    Kompost jako warstwa pośrednia

    Składniki zawarte w kolejnej warstwie (kompost, zbiory z ogródka i odpady zielone) umożliwiają aktywne życie w glebie i stanowią istotne źródło substancji odżywczych.

  3. compo image

    3

    Wypełnianie grządki ziemią do podwyższanych grządek

    Ostatnią warstwą stanowi ziemia do podwyższanych grządek. Zapewnia ona roślinom optymalne podłoże, zapewniające właściwy wzrost. Jeśli poziom ziemi obniży się w wyniku procesów gnilnych, należy po prostu dosypać ziemię.

Nasza porada:

Żelazna reguła, jaką należy zastosować w ramach obliczeń związanych z materiałem, mówi o następujących proporcjach:: 30% ścinków drzewnych, 40% kompostu i 30% ziemi do podwyższonych grządek. Podwyższoną grządkę należy wypełniać materiałem do poziomu 15 cm poniżej górnej krawędzi.

compo image

Obsadzanie grządki podwyższonej

Z uwagi na fakt, że na grządce podwyższonej rośliny są zaopatrywane   w niezbędne substancje wyjątkowo dobrze, rośliny można na niej sadzić gęściej niż w przypadku normalnej grządki ogrodowej. Uprawiaj te gatunki, które najchętniej spożywasz! Najlepiej jest zacząć od warzyw pochłaniających duże ilości substancji odżywczych, ponieważ na nowej podwyższanej grządce będzie ich szczególnie dużo. Należą do nich pomidory, ogórki, kapusta, ziemniaki, cukinia i dynia. Szczególnie te gatunki warzyw ucieszą się na dodatkową porcję nawozu. Nasturcja, która jest dobrym ziołem na przyprawy, może  dekoracyjnie zwisać z krawędzi grządki. Wysiew pierwszych roślin, które nie pochłaniają zbyt dużo substancji odżywczych, takich jak fasola, groch, sałata, rzodkiewka, szpinak, marchew i warzywa cebulowe, należy rozpoczynać tuż po zebraniu pierwszych warzyw, gdy na podwyższanej grządce zrobi się trochę wolnego miejsca. Jest to również dobry moment na sadzenie truskawek.

Skrzynki na kwiaty w „stopach” palet nie tylko przyciągają wzrok, lecz są również pożyteczne. Rośliny kwitnące w skrzynkach do istny magnes dla pszczół. Te pracowite owady zapylają zarówno Twoje rośliny, jak i rośliny użytkowe. Dzięki temu nic nie stanie przeszkodzie, aby żniwa były owocne.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO