compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Zimni ogrodnicy - późne przymrozki - postrach ogrodników

Co kryje się za tym zjawiskiem atmosferycznym

Zimni ogrodnicy: Stare ludowe mądrości

Żadne inne ludowe mądrości nie trzymają tak wielu ogrodników w napięciu, jak te związane z zimnymi ogrodnikami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o owoce, warzywa, czy kwiaty: Jeśli chcesz się zabezpieczyć przez późnymi przymrozkami, najlepiej zaczekaj z wysiewem do końca maja. Ale co to ma w ogóle wspólnego z tradycyjnymi metodami. Co się za tym kryje i skąd pochodzi takie dziwne określenie, zdradzamy w niniejszym artykule.

compo image

Późne przymrozki - postrach ogrodników

Ledwie kwiecień pokaże swoje najlepsze oblicze, jeśli chodzi o pogodę, natychmiast mamy ochotę siać i przesadzać rośliny. Ale uwaga: Z danych na temat klimatu zebranych na podstawie wieloletnich obserwacji wynika, że ryzyko związane z nocnymi przymrozkami z reguły przemija już z początkiem maja. Nadgorliwi ogrodnicy hobbiści ryzykują zamarznięcie mozolnie pielęgnowanych kiełków i roślin hodowanych w donicach, z trudem przechowanych przez zimę. Z meteorologicznego punktu widzenia można wyjaśnić późno występujące przymrozki wyraźnymi różnicami temperatur, jakie o tej porze roku występują między Europą Środkową a północnymi obszarami nadmorskimi. Z uwagi na fakt, że bezwietrzne tereny położone z dala od morza nagrzewają się szybciej niż rejon wybrzeża, na północy tworzą się obszary niskiego ciśnienia. Obszary niżu zasysają ciepłe powietrze, co z kolei prowadzi do powstawania zimnych prądów powietrza płynących z obszarów polarnych w głąb lądu. Po tygodniach łagodnych temperatur mogą przez to do naszych ogródków powrócić nagłe nocne przymrozki lub nawet opady śniegu. Pewne daty kalendarzowe mają oczywiście charakter orientacyjny; w dzisiejszych czasach rolnicy i ogrodnicy mogą z reguły polegać na prognozach pogody opartych na analizach meteorologów. Takie są fakty: W XIX i XX wieku późne przymrozki występowały części niż dziś i były bardziej intensywne –  zjawisko to można najprawdopodobniej wiązać z globalnym ociepleniem klimatu.  

Pojęcie „Zimna Zośka“

Nazwa „zimni ogrodnicy“ pochodzi z ludowych podań. Oznacza nie tylko dni kalendarza istotne z punktu widzenia wysiewu, lecz także daty, w których kościół katolicki wspomina swoich biskupów i męczenników: Mamerta (11 maja), Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja), Bonifacego (14 maja), a także Zimną Zośkę (15 maja). Z uwagi na fakt, że kiedyś akurat w te dni występowały budzące strach ogrodników późne przymrozki, zgodnie z przekazem określa się wspomnianych wyżej świętych mianem „zimnych ogrodników”.

Znaczenie daty

Stare ludowe porzekadła pochodzą jeszcze z czasów sprzed reformy kalendarza z 1582 roku, w wyniku której z kalendarza musiało zniknąć dziesięć dni. Jako, że w kalendarzu zachowano miejsce na stare rocznice, konieczne było przesunięcie wspomnianego zjawiska pogodowego w naszym dzisiejszym kalendarzu – mroźnych dni należałoby się zatem spodziewać między 21 a 25 maja. Daty zimnych ogrodników są zresztą różne w różnych regionach. Podczas, gdy na północy Niemiec zimni ogrodnicy dotyczą okresu od 11 do 13 maja, na południu okres ten trwa od 12 do 15 maja. Ten ludowy zwyczaj jest znany również w innych krajach Europy. Nasza generalna porada: Zanim wsadzisz rośliny na wolnym powietrzu, nie kieruj się zbyt mocno datą zimnych ogrodników, lecz dodatkowo rzuć okiem na prognozę pogody. Pogodę można bowiem przewidywać: jedynie w krótkiej perspektywie.

Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO