compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Podstawy
 5. Uprawianie ogrodu w zgodzie z naturą
 6. Wspomaganie pszczół i innych organizmów pożytecznych w ogrodzie

Wspomaganie pszczół i innych organizmów pożytecznych w ogrodzie

W ogródku jest miejsce nie tylko dla roślin. Mogą z niego korzystać również organizmy pożyteczne. Pomagaj pszczołom i trzmielom, ropuchom i jaszczurkom, a także ssakom, takim jak jeże i kuny i łasice i naturalnie również ptakom znaleźć bezpieczne schronienie w Twoim ogrodzie. Pokażemy Tobie, jak możesz wspomagać organizmy pożyteczne.

compo image

Dlaczego pszczoły samotnice są tak ważne dla naszego ekosystemu

W Europie Środkowej występuje ponad 500 gatunków pszczół. Wyróżniamy pszczoły pasieczne, miesierki, pszczolinki, lepiarki, smukliki, spjnice i porobnice. Wszystkie rodzaje pszczół za wyjątkiem pszczół pasiecznych określa się mianem pszczół samotnic.

Pszczoły samotnice podobnie jak pszczoły pasieczne zajmują się  zapylaniem roślin. Jeśli w pobliżu nie ma uli, zapylaniem roślin w naszym ogródku, takimi jak na przykład krzewy jagodowe, jabłonie i słoneczniki, zajmą się pszczoły samotnice i trzmiele.

Większość pszczół samotnic żyje pojedynczo. Budują one sobie rurkowate gniazda w pustych łodygach lub w spróchniałym materiale drzewnym i roślinnym. Chętnie zasiedlają także szczeliny w murach.

Pszczoły samotnice lubią ciepło. Dlatego przyciąga je ciepło promieniujące z domów. Pszczoły nie boją się ludzi. Są doskonałymi obiektami do obserwacji, ponieważ ich zachowanie nie jest agresywne.

Niestety, należą one do zagrożonych owadów. Ich ilość w ostatnich 20-30 latach drastycznie się zmniejszyła. Powodem takiego stanu rzeczy jest niedobór pożywienia, brakuje również miejsc lęgowych i odpowiedniego schronienia na zimę.

Wybór odpowiednich gatunków roślin dla pszczół samotnic

Wymienione poniżej rośliny mogą dostarczać pszczołom samotnicom budulca na gniazda oraz sprzyjać ich zasiedlaniu się:

  Rośliny balkonowe i ogrodowe
 • : dzika róża, irga, wierzba, drzewka owocowe, porzeczka, agrest, malina, jeżyna, wyka, nagietek.
 • Rośliny nadające się na stanowiska wilgotne: jaskier, krwawnica pospolita, pięciornik wyprostowany
 • Rośliny nadające się na stanowiska suche, kamieniste: pięciornik rozłogowy, żmijowiec, powój polny, dzwonek jednostronny
 • Rośliny nadające się na suche i słoneczne stanowiska (ubogie pastwiska): przetacznik pagórkowy, dzwonek, pięciornik 

Niektóre pszczoły samotnice specjalizują się w określonych roślinach i nie potrafią się przestawić na czerpanie substancji odżywczych z innych roślin kwitnących Dzięki wspomaganiu biotopów możliwy jest rozwój różnych form życia, które stanowią znów pożywienie dla pszczół.

Proste porady i triki

W taki sposób w ogrodzie możesz wspomagać organizmy pożyteczne

Owady zapylające rośliny

Pszczoły samotnice

Zwierzęta odżywiające się szkodnikami

Jaszczurka

Pomocnik w ogrodzie

Jeż

Zapolujmy na myszy

Ptaki szponiaste

Tak możesz pomóc pożytecznym organizmom w sezonie zimowym

Wiele pożytecznych zwierząt ma w zimie problem ze znalezieniem pożywienia Tutaj dowiesz się, jak możesz wspomagać i chronić organizmy pożyteczne w zimie

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.