compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Naturalne ogrodnictwo
  6. Jak wspierać pszczoły i innych pożyteczne organizmy zamieszkujące ogród?

Jak wspierać pszczoły i innych pożyteczne organizmy zamieszkujące ogród?

Nasz ogród może być schronieniem nie tylko dla roślin, ale także dla owadów i innych zwierząt pożytecznych. Pomóż dzikim pszczołom, trzmielom, ropuchom i jaszczurkom, a także ssakom, zwłaszcza jeżom, kunom i łasicom, oraz ptakom znaleźć bezpieczne schronienie. Podpowiadamy, jak wspierać te pożyteczne organizmy.

compo image

Dlaczego dzikie pszczoły są tak ważne dla ekosystemu?

W Europie Środkowej występuje ponad 500 gatunków pszczół. Można je podzielić na pszczoły miodne oraz pszczoły samotnice, takie jak murarki, pszczoły piaskowe, lepiarki, smukliki, spójnice oraz porobnice. Wszystkie gatunki pszczół, z wyjątkiem pszczół miodnych, zaliczane są do pszczół dzikich.

Dzikie pszczoły, podobnie zresztą jak pszczoły miodne, zapylają rośliny. Jeśli w pobliżu nie ma uli pszczelich, to właśnie dzikie pszczoły i trzmiele przejmują rolę zapylaczy w naszych ogrodach – zapylają np. krzewy owocowe, jabłonie czy słoneczniki.

Większość dzikich pszczół prowadzi samotniczy tryb życia. Budują one gniazda w pustych łodygach roślin, martwym drewnie i innych materiałach naturalnych. Owady chętnie wykorzystują również otwory w murach.

Dzikie pszczoły lubią ciepło. Dlatego właśnie tak mocno przyciąga je promieniowanie cieplne emitowane przez nasze domy. Nie boją się ludzi. Świetnie nadają się do obserwacji, ponieważ nie wykazują zachowań agresywnych.

Niestety należą również do gatunków owadów zagrożonych wyginięciem. Ich populacja gwałtownie zmniejszyła się w ciągu ostatnich 20–30 lat. Powodem tego jest niedobór pożywienia, a także brak miejsc do rozmnażania i zimowania.

Wspieranie odpowiednich gatunków roślin dla dzikich pszczół

Następujące rośliny służą jako materiał do budowy gniazd i sprzyjają osiedlaniu się dzikich pszczół:

  • Rośliny balkonowe i ogrodowe: róża dzika, irga, wierzba, drzewa owocowe, porzeczka, agrest, malina, jeżyna, wyka, nagietek.
  • Rośliny nadające się na wilgotne stanowiska: jaskier, krwawnica pospolita, pięciornik prosty.
  • Rośliny nadające się na suche, kamieniste stanowiska: pięciornik płożący, żmijowiec, powój polny, dzwonek polny.
  • Rośliny nadające się na suche i słoneczne stanowiska (łąki ubogie w składniki pokarmowe): przetacznik, dzwonek, pięciornik.

Niektóre dzikie pszczoły są wyspecjalizowane w określonych roślinach pokarmowych i nie mogą korzystać z innych kwiatów. W wyniku ratowania naturalnych biotopów powstaje różnorodna roślinność, która dostarcza pożywienia pszczołom.

Proste wskazówki i triki

Jak wspierać organizmy pożyteczne w ogrodzie?

Zapylacze roślin –

dzikie pszczoły

Zjadacze szkodników –

jaszczurki

Ogrodowi pomocnicy -

jeże

Na łowach myszy -

ptaki drapieżne

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.