W ogródku jest miejsce nie tylko dla roślin. Mogą z niego korzystać również organizmy pożyteczne. Pomagaj pszczołom i trzmielom, ropuchom i jaszczurkom, a także ssakom, takim jak jeże i kuny i łasice i naturalnie również ptakom znaleźć bezpieczne schronienie w Twoim ogrodzie. Pokażemy Tobie, jak możesz wspomagać organizmy pożyteczne.
W Europie Środkowej występuje ponad 500 gatunków pszczół. Wyróżniamy pszczoły pasieczne, miesierki, pszczolinki, lepiarki, smukliki, spjnice i porobnice. Wszystkie rodzaje pszczół za wyjątkiem pszczół pasiecznych określa się mianem pszczół samotnic.
Pszczoły samotnice podobnie jak pszczoły pasieczne zajmują się zapylaniem roślin. Jeśli w pobliżu nie ma uli, zapylaniem roślin w naszym ogródku, takimi jak na przykład krzewy jagodowe, jabłonie i słoneczniki, zajmą się pszczoły samotnice i trzmiele.
Większość pszczół samotnic żyje pojedynczo. Budują one sobie rurkowate gniazda w pustych łodygach lub w spróchniałym materiale drzewnym i roślinnym. Chętnie zasiedlają także szczeliny w murach.
Pszczoły samotnice lubią ciepło. Dlatego przyciąga je ciepło promieniujące z domów. Pszczoły nie boją się ludzi. Są doskonałymi obiektami do obserwacji, ponieważ ich zachowanie nie jest agresywne.
Niestety, należą one do zagrożonych owadów. Ich ilość w ostatnich 20-30 latach drastycznie się zmniejszyła. Powodem takiego stanu rzeczy jest niedobór pożywienia, brakuje również miejsc lęgowych i odpowiedniego schronienia na zimę.
Wymienione poniżej rośliny mogą dostarczać pszczołom samotnicom budulca na gniazda oraz sprzyjać ich zasiedlaniu się:
Niektóre pszczoły samotnice specjalizują się w określonych roślinach i nie potrafią się przestawić na czerpanie substancji odżywczych z innych roślin kwitnących Dzięki wspomaganiu biotopów możliwy jest rozwój różnych form życia, które stanowią znów pożywienie dla pszczół.
Proste porady i triki
Owady zapylające rośliny
Zwierzęta odżywiające się szkodnikami
Przydatna wiedza na temat jaszczurek
<p>Jaszczrki należą do częściowo zagrożonych gatunków zwierząt. W uporządkowanych ogrodach ich biotopy i przestrzenie są coraz bardziej wypierane. Kosiarka to wróg jaszczurek. Trawa jest mielona zbyt głęboko. Niejednokrotnie dochodzi również do zranienia zwierząt. Zwierzęta domowe, takie jak koty, również polują na jaszczurki.Pomocnik w ogrodzie
Przydatne informacje na temat jeży
<p>Jeże preferują suche przestrzenie. Można je spotkać w rzadkich lasach, na terenach trawiastych i w ogrodach. Potrafią sobie wykopać własne nory, w których odpoczywają. W chłodniejszych regionach jeże zapadają w zimowy sen.Zapolujmy na myszy