compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Ziemia i kompost
  6. To powinieneś wiedzieć o ziemi do kwiatów

To powinieneś wiedzieć o ziemi do kwiatów

Do wyboru jest wiele rodzajów ziemi do kwiatów. Skąd masz zatem wiedzieć, która ziemia najlepiej nadaje się do Twoich roślin? Tutaj dowiesz się, na co zwracać uwagę przy zakupie ziemi – i dlaczego ziemia ziemi nierówna.

Jaki jest właściwie skład ziemi do kwiatów?

Ponieważ każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby, ziemia do kwiatów, zwana również substratem, występuje w postaci mieszanek różnych składników. Dzięki temu różne rodzaje ziemi charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Możemy tutaj wyróżnić właściwości fizyczne, biologiczne i chemiczne.

Właściwości fizyczne

  • Struktura/stabilność
  • Objętość porów
  • Objętość wody
  • Objętość powietrza

Właściwości biologiczne

  • bez szkodników
  • bez/niewiele nasion chwastów
  • bez czynników chorobotwórczych

Właściwości chemiczne

  • Poziom pH
  • Zawartość soli
  • Zawartość substancji odżywczych
  • Buforowanie

O właściwościach fizycznych i biologicznych decyduje substrat główny ziemi kwiatowej; może to być na przykład kompost, humus lub torf. Dodając kolejne substancje, takie jak minerały ilaste, piasek kwarcowy lub perlit ogrodniczy, możemy wzbogacić podłoże, dostosowując je do potrzeb różnych roślin. Także właściwości chemiczne zależą od odpowiedniej receptury. I tak na przykład wapń odpowiada za regulację poziomu pH, podczas gdy nawóz przez długi czas zaopatruje rośliny w składniki odżywcze. W momencie zakupu ziemi do kwiatów należy zatem koniecznie zwracać uwagę na jej skład.  

compo image

Dlaczego wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów ma tak istotne znaczenie?

Ziemia do kwiatów jest dla rośliny swoistym „salonem”. Pomyśl, czego Ty potrzebujesz, by poczuć komfort w swoich czterech ścianach? Musisz mieć dużo miejsca i możliwości na zrelaksowanie się; poza tym nie może być ani za zimno, ani za ciepło. To samo dotyczy substratów: To one dają schronienie korzeniom i zapewniają stabilność roślinie. Poza tym magazynują wodę i składniki odżywcze oraz posiadają odpowiednią ilość porów, umożliwiającą oddychanie korzeni.

Po czym mogę rozpoznać dobrej jakości ziemię do kwiatów?

Dobra ziemia do kwiatów zawiera odpowiednią dla danego gatunku roślin substancji odżywczych i podstawowych nawozów, których ilość pokrywa zapotrzebowanie roślin na substancje odżywcze na kilka pierwszych tygodni. Kolejną istotną cechą jakościową ziemi jest poziom pH: Tylko prawidłowy poziom pH może zapewnić sytuację, w której rośliny będą mogły pobierać z gleby substancje odżywcze. Poza tym należy zwracać uwagę na konsystencję ziemi: Wartościowe substraty są wymieszane w ziemi równomiernie i rozpadają się pod wpływem dotyku w luźniejsze, aczkolwiek nadal stabilne cząsteczki. W ocenie jakości ziemi może również pomóc próba zapachowa – dobra ziemia pachnie leśnym podłożem i nie powinna wydzielać nieprzyjemnego zapachu zgnilizny lub stęchlizny.

Wskazówka

Większość roślin preferuje gleby z poziomem pH między 5,5 a 6,5. Rośliny przeznaczone na grządki torfowe (borówka, żurawina, rododendrony) będą się rozwijać dobrze jedynie na grządce lub w donicy z kwaśną ziemią (poziom pH 4 do 5).

compo image

Co wyróżnia ziemię do kwiatów COMPO?

Produkt ten był w 1956 roku pierwszą ziemią do kwiatów dostarczaną w opakowaniach wygodnych dla klientów. Dziś jest to najbardziej znana marka w tym asortymencie: Nasza ziemia do kwiatów COMPO SANA®. Jej skład został dobrany dokładnie zgodnie z potrzebami roślin. Ziemia zawiera wszystkie składniki, jakie są potrzebne do zdrowego wzrostu roślin. Dzięki ulepszonym recepturom i specjalnemu miksowi pierwiastków śladowych nasze substraty dostarczają roślinom odpowiednie składniki odżywcze nawet przez dwanaście tygodni. Restrykcyjne kontrole przeprowadzane przez niezależny rolniczy Instytut Badań i Rozwoju Izby Rolniczej (LUFA) oraz w ramach certyfikowanego zgodnie z normą DIN ISO Systemu Zarządzania zapewniają niezmiennie wysoki poziom jakości ziemi do kwiatów COMPO.

Uwaga: Wszystkie nasze ziemie do kwiatów z zawartością torfu posiadają certyfikat fundacji „Responsibly Produced Peat“. Ta europejska organizacja wdrożyła transparentny system certyfikacji związany z odpowiedzialnym pozyskiwaniem torfu. System obejmuje restrykcyjne kryteria, jeśli chodzi o wybór terenów, metod pozyskiwania torfu oraz późniejszego wykorzystania powierzchni torfowisk.

W jaki sposób można zrezygnować z torfu w ogrodzie?

Jeśli zamierzamy wykorzystać rozwiązania alternatywne względem torfowej ziemi kwiatowej, możemy to robić z czystym sumieniem. Cenny torf zawarty w większości dostępnych rodzajów ziemi, można zastąpić rodzimym humusem z korą, kompostem, włóknami kokosowymi lub drzewnymi.

Składniki naturalne również przyczyniają się do dobrych rezultatów, jeśli chodzi o wzrost.

Prawidłowe przesadzanie roślin

Poza właściwą ilością światła, wody i substancji odżywczych rośliny potrzebują przede wszystkim odpowiednią ilość miejsca. Dlaczego przesadzanie roślin jest tak istotne i jak należy je wykonywać - odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Czytaj więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO