compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Podstawy
 5. Prawidłowe sadzenie roślin
 6. Prawidłowe przesadzanie roślin: Mały wysiłek, doskonałe efekty

Jak to działa?

Przesadzanie roślin: Mały wysiłek, doskonałe efekty

Twoje rośliny mogą się rozwijać jedynie w optymalnych warunkach. Poza odpowiednią ilością światła, wody i substancji odżywczych Twój podopieczny potrzebuje dla zdrowego wzrastania przede wszystkim: odpowiednią ilość miejsca. Ten podstawowy warunek często jest jednak lekceważony. Dlaczego przesadzanie roślin jest tak istotne i jak należy je wykonywać krok po kroku - odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Dlaczego należy przesadzać rośliny?

 1. Gdy doniczka wypełni się całkowicie korzeniami lub okazuje się zbyt mała, wówczas system korzeniowy nie ma możliwości dalszego rozwoju – Twoje rośliny nie mogą kontynuować optymalnego wzrostu.
 2. Przesadzenie rośliny przyczynia się do poprawy jej odporności, wykluczając możliwość jednostronnego wzrostu.
 3. Nowo kupione rośliny znajdują się najczęściej w zbyt małych doniczkach. Ograniczona przestrzeń systemu korzeni uniemożliwia prawidłowy wzrost roślin.

Kiedy i do jakich doniczek należy przesadzać rośliny?

Przesadzanie roślin do większych doniczek zaleca się w zależności od intensywności rozrastania z częstotliwością co 1-3 lata. Generalnie rośliny można przesadzać w dowolnym momencie roku. Najlepszym okresem jest jednak początkowa faza wzrostu, czyli okres od lutego do kwietnia. Roślinę należy przesadzić do nowej doniczki najpóźniej w momencie, w którym ziemia zostanie w całości zajęta przez system korzeniowy. Nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa niż dotychczasowe naczynie. W przypadku starszych roślin, które nie są przesadzane co roku, średnica powinna być większa w stosunku do starej doniczki o ok. 5-6 cm. Przed przesadzeniem należy skontrolować swoją roślinę pod kątem występowania szkodników, takich jak mszyce i przędziorkowate roztocza.

Krok po kroku

W jaki sposób należy przesadzać rośliny?

 1. compo image

  1

  Przygotować nową doniczkę

  Dno nowej doniczki należy przykryć żwirkiem, kawałkami gliny, hydrożelem lub innym tego typu materiałem, tak by ograniczyć przesiąkanie ziemi. Taka podbudowa poprawi jednocześnie wentylację, wykluczając również możliwość pojawiania się stojącej wody, która może się przyczyniać do gnicia korzeni.

 2. compo image

  2

  Usunąć starą doniczkę

  Wyciągnąć roślinę ze starej doniczki. Jeśli bryła korzeniowa jest mocno zbita, należy ją nieco przerzedzić. Grube, zbyt długie korzenie należy odpowiednio przyciąć, tak by przygotować roślinę do nowych warunków wzrastania. Przesuszone lub zgniłe korzenie należy usunąć całkowicie.

 3. compo image

  3

  Ustawić roślinę w nowej doniczce

  Wsypać do nowej doniczki trochę ziemi uniwersalnej lub specjalnego substratu dedykowanego dla danej rośliny. Następnie wstawić roślinę do doniczki i ją wyprostować. Dosypać ziemi, tak by sięgała ona 2 cm poniżej krawędzi doniczki.

 4. compo image

  4

  Podlać roślinę

  Nową ziemię należy dobrze ugnieść, a następnie dosypać jeszcze pewną ilość substratu. Ważne jest, aby między ziemią a krawędzią doniczki pozostawić 1-2 cm. Powstały w ten sposób kołnierz będzie ułatwiał podlewanie, jednocześnie zapobiegając wyciekaniu wody z doniczki. Roślinę należy ustawić na wodoszczelnej podstawce lub w wodoszczelnej doniczce ozdobnej. Następnie należy roślinę dobrze podlać wartkim strumieniem letniej wody. Roślinę należy również nawadniać od dołu za pośrednictwem podstawki lub ozdobnej doniczki.

Porady na wypadek, gdy ziemia będzie zbyt wilgotna

Gdy ziemia jest zbyt wilgotna, należy nanieść na jej powierzhnię nieco piasku i jeszcze raz przegrabić materiał. Dzięki temu woda szybciej odparuje. 

Pozostałe wskazówki w zakresie przesadzania roślin

 1. Przed zastosowaniem należy ziemię do kwiatów nieco spulchnić – w ten sposób można uniknąć bryłek lub zbitek ziemi.
 2. Należy pamiętać o odpowiedniej wielkości doniczek! Gdy doniczka ozdobna jest zbyt duża, wówczas roślina angażuje całą energię w wytwarzanie korzeni, a nie w rozwój liści i kwiatów.
 3. Należy stosować pokostowane podstawki lub donice ozdobne, tak by nie mogła przez nie przedostawać się wilgoć.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.