compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Rośliny domowe
  5. Mój fikus traci liście - co robić?

Jak uratować fikusa

Mój fikus traci liście - co robić?

Figowiec (Ficus benjamina) jest jedną z ulubionych roślin w wielu domach - pomimo że ta elegancka roślina doniczkowa jest bardzo wrażliwa. Gdy tylko brakuje światła, występują wahania temperatury lub roślina musiała znieść zmianę lokalizacji, fikus okazuje to poprzez żółknięcie. Czasami obserwujemy nawet opadanie zielonych liści. Wszystko to czasami dotyka również popularnego figowca żeń-szenia (Ficus microcarpa). W tym artykule przyjrzymy się przyczynom utraty liści i pokażemy, jak można uratować fikusa.

Możliwe powody, dla których figowiec traci liście

Jeśli figowiec zrzuca liście, niekoniecznie jest to powód do niepokoju. Podobnie jak w przypadku innych drzew, liście zmieniają się jesienią lub zimą. Oznacza to, że następuje naturalna wymiana liści: fikus traci starsze liście i tworzy nowe, młode liście. Tak długo, jak liście odrastają i nie opadają w dużych ilościach na raz, wszystko jest w porządku. W tym przypadku wystarczy poczekać i zobaczyć - przycinanie figowca zwykle nie jest konieczne.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli figowiec nagle straci wiele liści, jeśli na roślinie nie wyrosną nowe liście lub jeśli na liściach figowca pojawią się rzucające się w oczy cechy, takie jak plamy i zmiany koloru. Kilka żółtych liści nie jest oczywiście niczym złym, ale jeśli cały fikus żółknie i traci żółte liście, należy podjąć odpowiednie działania. Ponadto, jeśli fikus traci młode, zielone liście, coś wydaje się być nie tak.

 

Z reguły za utratą liści stoi lokalizacja lub błędy w pielęgnacji. Te pięć czynników jest szczególnie decydujących:

1. Utrata liści spowodowana zmianą lokalizacji

Zmiana lokalizacji, na przykład podczas przeprowadzki, jest jednym z głównych powodów, dla których figowiec benjamina często traci zielone liście. Dzieje się tak, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa i nie lubi zmian. Przenoszenie po domu lub po prostu obrócenie doniczki może również spowodować, że fikus zrzuci liście. W większości przypadków za utratą liści stoi zmienny klimat w pomieszczeniu lub niekorzystne warunki oświetleniowe. Jeśli warunki w nowym miejscu są odpowiednie, fikus często aklimatyzuje się ponownie po kilku tygodniach, a liście stopniowo odrastają.

Wskazówka: Podawaj fikusowi nawóz z dodatkową dawką wapnia, który wzmocni i sprawi, że liście nie będą tak łatwo opadać po przeniesieniu rośliny. Nasz nawóz do roślin COMPO COMPLETE będzie idealny.

2. Niekorzystny klimat wewnątrz pomieszczeń

Figowiec lubi stałą temperaturę. Jeśli jest zbyt ciepło lub zbyt zimno, reaguje zrzucaniem liści. W takim przypadku liście zwykle najpierw stają się plamiste, a następnie opadają. Optymalna temperatura wynosi około 22-28 stopni latem i około 18 stopni zimą. Temperatura wokół korzeni również musi być odpowiednia, aby fikus czuł się komfortowo. Jeśli doniczka zostanie umieszczona na chłodnym parapecie, zimno szybko przeniknie do rośłiny od dołu. To samo dotyczy umieszczenia doniczki na podłodze wyłożonej kafelkami lub kamieniem. Drewniana deska lub arkusz styropianu umieszczony pod doniczką może chronić bryłę korzeniową fikusa. Jeśli szukasz bardziej atrakcyjnej wizualnie alternatywy, możesz również użyć plastikowej podstawki lub plastikowej donicy.

Oprócz temperatury, kluczowa jest również odpowiednia wilgotność. Nie powinna być ona zbyt niska, aby uniknąć utraty liści. Szczególnie zimą, gdy powietrze staje się suche z powodu ogrzewania, można spryskiwać liście rośliny wodą, aby wyrównać wilgotność. Używaj do tego letniej wody o niskiej zawartości wapnia.

Przeciągi mają również negatywny wpływ i mogą powodować utratę pięknych liści. Upewnij się, że roślina nie znajduje się w przeciągu lub zbyt blisko drzwi lub okien, które są często otwierane. Niestety, figowiec nie toleruje również ruchów powietrza spowodowanych przez klimatyzację, wentylatory lub ogrzewanie. 

compo image

3. Niekorzystne warunki świetlne

Figowiec lubi światło, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Szczególnie zimą może się zdarzyć, że w wybranym miejscu będzie zbyt mało światła z powodu szarej pogody i krótkich dni. Roślina zrzuci liście w odpowiedzi na brak światła. Zapewnij jaśniejsze miejsce lub użyj specjalnej lampy do roślin w ciemniejszych miesiącach, aby zapewnić swojemu podopiecznemu wystarczającą ilość światła. 

4. Opadające liście z powodu suszy lub zalania wodą

Jeśli podlewasz zbyt mało, fikus zrzuci liście, aby dostosować się do braku wody - przy mniejszej liczbie liści potrzebuje po prostu mniej wody. Ta możliwa przyczyna utraty liści jest szczególnie prawdopodobna w ciepłe lata. Należy więc kontrolować wilgotność gleby i zapobiegać wysychaniu podłoża. Jeśli twoja roślina stała się już całkiem naga, podlewanie bryły korzeniowej może pomóc. W tym celu umieść roślinę w naczyniu z wodą i poczekaj, aż z bryły korzeniowej przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Korzenie ponownie wchłoną wystarczającą ilość wody.  

Nadmierne podlewanie może powodować gnicie i obumieranie korzeni. W rezultacie liście nie są już wystarczająco odżywione, jeśli w ogóle, i odpadają. Problem ten występuje zwykle zimą, kiedy roślina ma zmniejszone zapotrzebowanie na wodę. Jeśli zauważysz objawy przelania u swojego fikusa, najlepszym rozwiązaniem jest przesadzenie rośliny. Umieść fikusa w świeżej, suchej ziemi, a następnie podlewaj go umiarkowanie, gdy tylko ziemia wyschnie. Środek ten jest zwykle wystarczający, aby zapobiec opadaniu liści, jeśli zostanie zastosowany odpowiednio wcześnie.

5. Szkodniki: Mój fikus traci liście i się lepi

Szczególnie zimą fikus może nie tylko tracić liście, ale mogą być one również zauważalnie lepkie. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że opadanie liści jest związane ze szkodnikami, a dokładniej z tarcznikami lub wełnowcami, które wydzielają lepką spadź na roślinie. Przędziorki i wciornastki są również często spotykane na fikusach. Dlatego w miesiącach zimowych należy regularnie sprawdzać fikusa pod kątem obecności szkodników. Jeśli odkryjesz nieproszonych gości lub podejrzewasz, że może dojść do inwazji, najlepiej natychmiast odizolować fikusa, aby szkodniki nie przeniosły się na inne rośliny domowe. Jako środek pierwszej pomocy, pomocne może byś spłukanie rośliny, jeśli szkodników jest niewiele. W tym celu należy zabezpieczyć bryłę korzeniową folią, a następnie delikatnie spłukać liście pod prysznicem lub w wannie letnią wodą. W przypadku zaawansowanej inwazji zalecamy stosowanie środków ochrony roślin.

Wniosek: dlatego fikus traci tak wiele liści

Figowiec jest "wrażliwą rośliną", więc może być wiele przyczyn utraty liści. Ale nie martw się: przy odpowiedniej pielęgnacji możesz cieszyć się swoim fikusem przez wiele lat. Jeśli jednak zauważysz opadanie liści, szybko sprawdź możliwe przyczyny i podejmij odpowiednie środki zaradcze:  

Mój fikus traci zielone liście

Jeśli fikus traci zielone liście, często jest to spowodowane nagłą zmianą lokalizacji lub warunków, takich jak przeciągi. Może się zdarzyć, że nawet młode liście zostaną zrzucone. Jeśli jednak dostosujesz lokalizację do potrzeb fikusa, jak opisano powyżej, zwykle odzyska on siły po kilku tygodniach.

Mój fikus traci żółte liście

Jeśli liście najpierw żółkną, a następnie opadają z figowca, można zwrócić uwagę na sposób podlewania, warunki oświetleniowe i temperaturę. Szczególnie zimą zaleca się również sprawdzenie fikusa pod kątem obecności szkodników.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.