Czy też marzysz o zielonej dżungli w domu? Nawet jeśli nie masz "ręki do roślin", możesz stworzyć swoją własną miejską dżunglę. Wszystko, czego potrzebujesz, to szczególnie łatwe w pielęgnacji rośliny - tyle i aż tyle.
Zwłaszcza w dużych miastach, patrząc przez okno, zwykle nie widać zbyt wiele natury. Trend urządzania "miejskiej dżungli" umiejętnie temu przeciwdziała. Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem jest stworzenie własnej małej dżungli w przestrzeni miejskiej jako miejsce dobrego samopoczucia i odosobnienia. Niezbędne są tu oczywiście rośliny domowe o różnych rozmiarach i kształtach, które można zaaranżować w grupie lub zaprezentować jako pojedyncze elementy przyciągające wzrok.
W zależności od gustu, możesz połączyć zielonych współlokatorów z roślinnymi nadrukami - na przykład w formie plakatów lub tapet - aby wzmocnić wrażenie dżungli. Jeśli wolisz nieco delikatniej i dyskretniej, wybierz na przykład tylko kilka większych roślin i udekoruj resztę pokoju w kolorze białym, kremowym lub beżowym. Zasadniczo nie ma żadnych ograniczeń dla Twojej wyobraźni, więc możesz zaprojektować swoją miejską dżunglę według własnego gustu.
Wszelkie naturalne materiały, takie jak drewno, rattan lub gliniane naczynia szczególnie dobrze harmonizują z różnymi odcieniami zieleni roślin.
To, jakie rośliny wybierzesz do swojej miejskiej dżungli, zależy nie tylko od Twojego gustu, ale także od warunków panujących w mieszkaniu. Dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na odpowiednie wymagania rośliny pod względem temperatury pokojowej, warunków oświetleniowych i wilgotności.
Idealna do miejsc półcienistych
Monstera to prawdopodobnie jeden z klasyków miejskiej dżungli. Dzięki dużym liściom z rozcięciami ta zielona roślina przyciąga wzrok. Najpopularniejszym gatunkiem Monstery jest Monstera deliciosa. Jednak wiele innych gatunków nadaje się również do miejskiej dżungli, takich jak Monstera obliqua, której liście mają szczególnie duże otwory.
Ta roślina doniczkowa czuje się szczególnie dobrze w jasnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego, ale o wysokiej wilgotności.
Przy okazji: Monstera jest dość łatwa w rozmnażaniu - to dobry i niedrogi sposób na rozbudowę miejskiej dżungli w miarę upływu czasu.
Uwielbia słoneczne miejsca
Osiągając rozmiary do trzech metrów, jukka tworzy wrażenie miejskiej dżungli jako solistka. Najbardziej znanym gatunkiem jest gigantyczna jukka słoniastostopa (Yucca elephantipes), która jest prawdziwym miłośnikiem słońca. Jest również przyzwyczajona do suchych warunków panujących w Meksyku, Ameryce Środkowej i południowej Europie. Dlatego też nie trzeba szczególnie często sięgać po konewkę. Co dwa tygodnie jukka będzie również wdzięczna za porcję nawozu, aby zapewnić zdrowy wzrost.
Łatwy w pielęgnacji egzotyk
Na liście szczególnie łatwych w pielęgnacji roślin do miejskiej dżungli zdecydowanie powinna znaleźć się jedna: kencja (Howea forsteriana). Ponieważ rośnie powoli, nadaje się również dla początkujących miłośników roślin. Ze względu na swoje tropikalne pochodzenie czuje się szczególnie dobrze w ciepłym miejscu o wysokiej wilgotności. Należy jednak unikać bezpośredniego światła słonecznego.
Sukulent do półcienia
Jeśli chodzi o łatwe w pielęgnacji rośliny doniczkowe, nie da się obejść bez sukulentów. Sukulenty magazynują wodę w swoich liściach i dlatego należy je podlewać stosunkowo rzadko. Bardzo popularnym sukulentem jest Sansewieria. Rodzaj ten obejmuje różne gatunki, których smukłe liście są czasami barwne, prążkowane lub obrzeżone. Chociaż konopie są przyzwyczajone do światła słonecznego w swoim rodzimym środowisku, nadają się również do nieco ciemniejszych zakątków domu, w zależności od gatunku i odmiany. Będą jednak wtedy rosnąć znacznie wolniej.
Piękno roślin pnących
Wiszące rośliny to oszczędzająca miejsce opcja na stworzenie miejskiej dżungli. Nadaje się do tego na przykład Epipremnum złociste: tą łatwą w pielęgnacji roślinę pnącą można posadzić w wiszącym koszu, postawić na półce, a nawet posadzić kilka razem, tworząc naturalną przegrodę do pomieszczenia. Rośliny te zazwyczaj preferują jasne miejsca. Jednak wybierając epipremnum o ciemnych liściach bez żółtych lub białych przebarwień, można zazielenić półcieniste obszary tym pnącym pięknem.
Lubi, gdy jest słonecznie i ciepło
Strelicja jest również znana jako rajski ptak. Powodem tego są jej kolorowe kwiaty, które przypominają grzebień z ptasich piór i dodają odrobinę koloru do miejskiej dżungli. Ale nawet bez kwiatów strelicja jest niezbędna w każdej miejskiej dżungli: dzięki dużym, bujnym zielonym liściom przyciąga wzrok i tworzy dobre tło dla innych roślin. Latem wyparowuje stosunkowo dużą ilość wody, dlatego należy ją regularnie podlewać. Zimą jest jednak znacznie mniej spragniona.
Uwielbia ciepłe miejsca
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) jest również łatwą w pielęgnacji rośliną domową do różnych lokalizacji. Chociaż preferuje miejsca jasne lub półcieniste, może również dobrze przystosować się do nieco ciemniejszego miejsca, barwiąc swoje liście na ciemnozielony kolor. Ważna jest jednak odpowiednia temperatura: roślina ta lubi ciepło. Jej ulubiona temperatura wynosi od 18 do 25 stopni. Ponieważ magazynuje wodę w liściach, nadaje się również dla miłośników roślin, którzy od czasu do czasu zapominają o podlewaniu.
Odkryj więcej ekscytujących tematów
Produkty dla Twojej miejskiej dżungli