compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Rośliny domowe
 5. Na co zwrócić uwagę pielęgnując storczyki?

Pielęgnacja

Na co zwrócić uwagę pielęgnując storczyki?

Rodzina storczyków jest jedną z najbogatszych w gatunki rodzin roślin na świecie: obecnie znanych jest około 20 000 dzikich gatunków i 70 000 odmian. Dzięki kolorowym kwiatom są one szczególnie popularne, choć uważa się je za bardzo wrażliwe. Istnieją jednak również odmiany, takie jak Phalaenopsis, które rozwijają się wspaniale i jeśli przestrzega się kilku wskazówek są dosyć łatwe w pielęgnacji . Oto trzy najlepsze wskazówki, jak radzić sobie z tymi wrażliwymi roślinami.

Pielęgnacja

Odpowiednie nawodnienie

Większość storczyków nie toleruje pełnego słońca i dlatego najlepiej rośnie na parapecie skierowanym na zachód lub wschód. Storczyki najlepiej podlewać miękką wodą lub deszczówką. Upewnij się, że woda jest letnia i podlewaj raczej za mało niż za dużo. Storczyki mogą szybko zregenerować się po krótkim okresie suszy, gdy tylko zostaną podlane. Jeśli jednak korzenie zgniją z powodu zalania wodą, roślina obumrze. Zasadniczo bryłę korzeniową należy pozostawić do wyschnięcia przed ponownym podlaniem, ponieważ stojąca woda może prowadzić do ataku grzybów. Alternatywnie można również zanurzyć rośliny w wodzie. W takim przypadku należy upewnić się, że dla każdej rośliny używana jest świeża woda, aby zapobiec przenoszeniu chorób. Nawiasem mówiąc, storczyki uwielbiają wysoką wilgotność. Dlatego należy regularnie spryskiwać je specjalnymi produktami do pielęgnacji liści.

compo image

Pielęgnacja

Rozpieszczaj swoje storczyki przycinaniem i nawożeniem

Phalaenopsis może kwitnąć kilka razy na tej samej łodydze kwiatowej. Gdy tylko kwiaty orchidei opadną lub będą występować w niewielkiej ilości, należy odciąć nożyczkami wysuszone pędy tuż nad trzecim przylistkiem, zwanym również oczkiem. Przy odrobinie szczęścia łodyga kwiatowa wykiełkuje ponownie dwa lub trzy razy. Z reguły jednak łodyga później obumiera.

Storczyki żyją nie tylko powietrzem, ale także potrzebują regularnych składników odżywczych do zdrowego rozwoju i bujnego kwitnienia. Dlatego w okresie wzrostu i kwitnienia należy regularnie nawozić je specjalnym nawozem dostosowanym do potrzeb roślin.

Pielęgnacja

Regularnie zapewniaj storczykom nowy dom

 1. compo image

  1

  Odpowiedni czas

  Aby zapewnić zdrowy wzrost i bujne kwitnienie, zaleca się przesadzanie storczyków co dwa lata. Najlepszą porą na to jest wiosna. Uważnie obserwuj swoją roślinę: gdy tylko pojawią się nowe pędy i końcówki korzeni, powinieneś przesadzić swojego podopiecznego do nowej doniczki.

 2. compo image

  2

  Uwolnij korzenie

  Lekko ugniataj plastikową doniczkę, aby rozluźnić korzenie.

 3. compo image

  3

  Usuń podłoże

  Ostrożnie i całkowicie uwolnij korzenie ze starego podłoża.

 4. compo image

  4

  Oczyść roślinę

  Odetnij stare, wysuszone lub zgniłe korzenie.

 5. compo image

  5

  Sadzimy

  Wybierz rozmiar nowej doniczki tak, aby było w niej miejsce na jeden lub dwa nowe pędy. Najpierw wypełnij dolną połowę doniczki ziemią do storczyków i ostrożnie umieść w niej roślinę. Następnie uzupełnij resztę ziemi tak, aby znalazła się między korzeniami.

 6. compo image

  6

  Podlewanie

  Podlewaj roślinę najwcześniej następnego dnia i odczekaj trzy tygodnie po przesadzeniu do następnego nawożenia.

Pielęgnacja

Używaj specjalnych osłonek na storczyki

Wysokie donice podkreślają smukły i elegancki kształt storczyków. W specjalnych doniczkach do storczyków zwykle umieszcza się stopień, na którym znajduje się roślina. Pozwala to na odprowadzanie nadmiaru wody, zapobiegając podmakaniu i gniciu korzeni. Szklane pojemniki mają tę dodatkową zaletę, że światło dociera do korzeni storczyków. Umożliwia to fotosyntezę, czyli zamianę wody i dwutlenku węgla w glukozę i tlen. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do innych roślin, w których chlorofil odpowiedzialny za ten proces znajduje się w liściach, w storczykach znajduje się on także w korzeniach.

compo image

Rośliny od A do Z

Więcej porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji storczyków można znaleźć w naszym atlasie roślin.

Zobacz

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.