compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Rośliny domowe
  5. Na swoim miejscu: rośliny domowe na każde pomieszczenie

Na swoim miejscu: rośliny domowe na każde pomieszczenie

Światło, powietrze, temperatura: rośliny doniczkowe mają bardzo różne wymagania względem miejsca, w którym się znajdują. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby zieloni współlokatorzy czuli się komfortowo. Wyjaśniamy, jak poradzić sobie z pięcioma największymi wyzwaniami związanymi z mieszkaniem z roślinami i które okazy mogą wytrzymać suche powietrze grzejników, zimne korytarze, ciemne kąty w salonie lub wilgotne łazienki.

compo image

Wyzwanie 1: Zakamarki z małą ilością światła

Większość roślin, zwłaszcza egzotycznych roślin kwitnących z regionów tropikalnych, potrzebuje dużo światła. Jednak ciemne pomieszczenia lub lokalizacje z dala od okien istnieją w prawie każdym domu. Zwłaszcza w przypadku odmian światłolubnych istnieje ryzyko "zepsucia się", jeśli światła jest zbyt mało. W takim przypadku pędy szybko rosną bardzo wysoko, ale nie stają się zbyt silne. Rosnąc tak szybko, roślina próbuje znaleźć alternatywne źródła światła, ponieważ ma zbyt mało światła dostępnego do fotosyntezy.

Jednak nieco ciemniejsze miejsca mogą być również zazielenione, np. w przypadku roślin pochodzących z gęstych lasów. Jednak rośliny nie mogą całkowicie przetrwać bez światła. Nawet w przypadku odpowiednich kandydatów, roślina - w zależności od dostępnej jasności - czasami nie rozwija się tak idealnie, jak przy większej ilości światła.

Rośliny, które nadają się do ciemniejszych pomieszczeń to: Aspidistra, Zamioculcas, Epipremnum, Sansewieria, Zielistka, Pinus mugo, Kalanoche, Aglaonema, Dracena, Filodendron czy Skrzydłokwiat.

compo image

Wyzwanie 2: Suche powietrze z ogrzewania

Suche, ogrzewane powietrze może zaszkodzić nie tylko nam, ludziom; rośliny również często muszą zmagać się z suchym, ciepłym powietrzem w zimie. W przypadku pomieszczeń, które są często ogrzewane, należy zatem wybrać odpowiednią roślinność. Ponadto pomocne jest regularne spryskiwanie roślin wodą lub, alternatywnie, zainstalowanie nawilżacza powietrza.


Doniczki znajdujące się bezpośrednio nad ogrzewaniem wysychają szczególnie szybko, dlatego należy szczególnie sprawdzić dopływ wody w tym miejscu. Rozpoznawalną oznaką zbyt ciepłego/suchego miejsca są liście, na których końcach pojawiają się brązowe lub czarne plamy. Suche powietrze sprzyja również szkodnikom, takim jak przędziorki, które mogą się masowo rozmnażać w ciepłe dni. Dlatego regularnie sprawdzaj swoje zielone skarby pod kątem inwazji! 

Kaktusy i sukulenty, grubosze, grudnik lub Schefflera są najbardziej odpowiednie do ogrzewanych pomieszczeń.

compo image

Wyzwanie 3: Zimne parapety

Rośliny umieszczone w zimnych miejscach, takich jak parapet z kamienia lub marmuru, są bardziej podatne na ryzyko wystąpienia problemu: szybko marzną. W takim przypadku pomocne jest umieszczenie pod doniczkami drewnianych krążków lub desek, tacek lub włókniny. W przypadku bardzo wrażliwych roślin lepiej od początku wybrać inną lokalizację.

compo image

Wyzwanie 4: Chłodne miejsca, takie jak przedpokój i sypialnia

W zależności od indywidualnych nawyków grzewczych, korytarze zwykle nie są ogrzewane, a w sypialniach często jest chłodniej. Do tych pomieszczeń nadają się specjalnie wyselekcjonowane rośliny, które preferują niższe temperatury. Należy jednak upewnić się, że nie jest zbyt chłodno dla zielonych mieszkańców i że nadal otrzymują wystarczającą ilość światła. Obowiązuje również następująca zasada: im mniej światła, im zimniej, tym mniej należy podlewać.
Przeciągi nie są również dobrze tolerowane przez wielu zielonych mieszkańców; na przykład fikus reaguje na to zrzucaniem liści. Wystarczy sprawdzić za pomocą zapalonej zapałki w pobliżu miejsca, w którym znajduje się roślina, czy występuje przeciąg. Doświadczenie pokazuje, że rośliny, które są zbyt zimne, objawiają się żółtymi końcówkami liści lub opadającymi liśćmi.  

Paprocie, azalie, cyprysiki i zielistki również dodadzą uroku zimnym pomieszczeniom.

compo image

Wyzwanie 5: Łazienki o wysokiej wilgotności

W łazienkach zazwyczaj panuje dość wysoka wilgotność. Pod warunkiem, że zawsze utrzymujesz tam temperaturę na podobnym poziomie i jest wystarczająco dużo światła, na przykład storczyki mogą czuć się tam bardzo komfortowo. Paprocie, konopie lub rośliny jednoliścienne dobrze radzą sobie równolegle z niewielką ilością światła - ale również wymagają wysokiej wilgotności i dlatego dobrze nadają się do ciemniejszych łazienek.


Tropikalne warunki powietrzne są preferowane przez storczyki, paprocie, sansewierie lub skrzydłokwiaty.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO