Pomimo dobrej pielęgnacji i właściwego wyboru miejsca rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby. Ab chronić rośliny, jednocześnie nie obciążając użytkowników i środowiska, występują środki ochrony roślin dopuszczone specjalnie do użytkowania w ogrodach przydomowych i małych ogródkach. W tym miejscu dowiesz się, który produkt nadaje się najlepiej do Twoich potrzeb i w jaki sposób należy go stosować.
Krok po kroku
1
Przed rozpoczęciem prac należy starannie przeczytać instrukcję użytkowania. Tutaj znajdziesz wszelkie istotne informacje na temat obszaru zastosowań, sposobu aplikacji, dozowania, czasów, jakie należy odczekać od aplikacji oraz środków ostrożności.
2
Ilość stosowanych środków ochrony roślin zależy od produktu, szkodnika, charakteru uprawy oraz od wysokości roślin. Istotnymi czynnikami są również masa liści i gęstość roślin. Dawka środka, jaką należy zastosować, jest z reguły podawana w ml na litr wody na metr kwadratowy. Koncentraty należy mieszać z wodą, a aplikację środków ochrony rośli przeprowadza się za pomocą specjalnych rozpylaczy. Jeśli używasz płynnego koncentratu, w pierwszej kolejności wlej do naczynia odpowiednią ilość środka ochrony roślin. Dolej do niego odpowiednią ilość wody i wymieszaj drewnianą pałką. Do przygotowania rozpylanego środka należy zastosować produkt w postaci proszku lub granulatu. Do pojemnika należy w pierwszej kolejności wlać wodę, a następnie dodać produkt i wymieszać.
3
Rośliny należy spryskiwać równomiernie, obficie je nawilżając środkiem. Aplikację należy przeprowadzić również na dolnej stronie liści. Po zastosowaniu środka należy umyć ręce i nieosłonięte części ciała. Uwaga: Aplikację środków ochrony roślin należy najlepiej przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie, w chłodny poranek lub wieczór. Poza tym nie należy tego robić przy wysokich temperaturach lub silnym nasłonecznieniu. Substancja czynna mogłaby wówczas zbyt szybko odparować, prowadząc do wypalenia rośliny. Poza tym nie należy przeprowadzać aplikacji podczas silnego wiatru z uwagi na ryzyko przeniesienia środka na inne kultury, ludzi lub zwierzęta. Aplikacji środków nie należy przeprowadzać również podczas deszczu lub przed deszczem. Deszcz zmywa z roślin środek, który przesiąka do gleby.
4
Nie składować resztek, lecz rozcieńczyć je w stosunku 1:10 i nanieść ponownie na rośliny poddawane zabiegom. Rozpylacz do środków ochrony roślin należy obficie wypłukać wodą. Aplikację płynu spłukującego należy przeprowadzać albo na rośliny, na które naniesiono już środki ochrony roślin, albo rozprowadzać płyn na możliwie dużej powierzchni ogrodu (w przypadku środków owadobójczych i fungicydów np. na trawniku, w przypadku herbicydów na niezarośniętych powierzchniach ogrodu).
Podczas aplikacji najlepiej nosić odzież z długimi rękawami (górną część garderoby i spodnie), stabilne obuwie i rękawice. W razie potrzeby należy również stosować okulary ochronne i nakrycie głowy (postępować zgodnie z instrukcją użytkowania).
Podczas aplikacji
Po zakończeniu aplikacji
Odpowiednie zabiegi należy rozpoczynać tuż po stwierdzeniu obecności szkodnika lub choroby. W wyborze odpowiedniego środka ochrony roślin mogą pomóc odpowiedzi na następujące pytania:
Należy koniecznie przestrzegać zalecanych ilości. Dzięki temu można zapewnić, że naniesiona na rośliny ilość środka będzie wystarczająca do uzyskania efektów. Nie należy jednak nanosić zbyt dużej ilości środków ochrony roślin.
Te zagadnienia mogą Cię również zainteresować