Mimo odpowiedniej pielęgnacji i doboru właściwego stanowiska Twoje rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki oraz choroby. Aby chronić rośliny, a jednocześnie nie szkodzić użytkownikom ani środowisku, warto wybierać specjalne środki ochrony roślin przeznaczone do użytku w ogrodach przydomowych i działkowych. Tutaj dowiesz się, który produkt najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i jak stosować go w prawidłowy sposób.
Tłumaczymy krok po kroku
1
Przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytaj instrukcję stosowania. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze informacje na temat m.in. zakresu zastosowania, sposobu aplikacji, dawkowania, okresu karencji i środków ostrożności, które należy zachować podczas stosowania danego środka.
2
Wymagana dawka środka ochrony roślin zależy od produktu, gatunku szkodnika, charakterystyki uprawy oraz wysokości roślin. Istotnymi czynnikami są także masa liści i gęstość obsady. Dawka zazwyczaj podawana jest w mililitrach na litr wody na metr kwadratowy. Koncentraty należy wymieszać z wodą i rozpylać przy użyciu opryskiwacza do środków ochrony roślin. W przypadku płynnego koncentratu najpierw należy odmierzyć odpowiednią ilość środka ochrony roślin. Następnie należy dodać odpowiednią ilość wody i wymieszać przy użyciu drewnianego patyczka. Jeśli używasz środka w postaci proszku lub granulatu, najpierw napełnij zbiornik wodą, a następnie dodaj produkt i dokładnie wymieszaj.
3
Spryskuj rośliny równomiernie, tak aby w całości pokryć je danym środkiem. Nie zapomnij również o spodniej stronie liści. Po aplikacji środków ochrony roślin umyj ręce oraz wszystkie nieosłonięte części ciała. Pamiętaj również, że preparaty najlepiej stosować przy bezwietrznej pogodzie, a także w chłodne poranki bądź wieczory. Nie należy ich używać przy wysokich temperaturach ani przy intensywnym nasłonecznieniu. Substancja czynna mogłaby zbyt szybko odparować lub mogłoby dojść do poparzeń roślin. Nie zalecamy stosować środków ochrony roślin przy silnym wietrze, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia preparatu na inne rośliny, ludzi lub zwierzęta. Nie należy ich aplikować również podczas deszczu ani tuż przed pojawieniem się opadów. Środek zostałby wtedy zmyty przez deszcz i wsiąknąłby w glebę. Porada: zabezpiecz wrażliwe, porowate powierzchnie, takie jak doniczki z terakoty lub betonu, poprzez przykrycie ich folią lub starą tkaniną przed opryskiem.
4
Nie zachowuj resztek roztworu na później – rozcieńcz je w stosunku 1:10 i ponownie zastosuj na wcześniej opryskanych roślinach. Dokładnie przepłucz opryskiwacz wodą. Wodę użytą do przepłukania opryskiwacza rozprowadź ponownie na roślinach lub na jak największej powierzchni ogrodu. W przypadku insektycydów i środków grzybobójczych wodę można rozprowadzić na trawniku, natomiast jeśli używałeś herbicydów, najlepiej rozlać ją w jeszcze nieobsadzonych miejscach w ogrodzie.
Podczas stosowania środków ochrony roślin mieć na sobie odzież z długim rękawem, długie spodnie, solidne buty i rękawice. Opcjonalnie można założyć także okulary ochronne i nakrycie głowy (zgodnie z instrukcją stosowania danego środka).
Podczas aplikacji:
Po aplikacji
Dopiero, gdy zidentyfikujesz szkodnika lub chorobę, możesz rozpocząć właściwy oprysk swoich roślin. Poniższe pytania ułatwią Ci dobór właściwego środka:
Koniecznie przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany środek będzie skuteczny w działaniu, a jednocześnie unikniesz stosowania preparatu w nadmiernych ilościach.
Tutaj znajdziesz wybrane produkty przeznaczone do ochrony roślin marki COMPO
Te tematy również mogą Cię zainteresować