compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Podstawy
 5. Nawozy i środki ochrony roślin
 6. Prawidłowe postępowanie ze środkami ochrony roślin

Prawidłowy sposób postępowania ze środkami ochrony roślin

Pomimo dobrej pielęgnacji i właściwego wyboru miejsca rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby. Ab chronić rośliny, jednocześnie nie obciążając użytkowników i środowiska, występują środki ochrony roślin dopuszczone specjalnie do użytkowania w ogrodach przydomowych i małych ogródkach. W tym miejscu dowiesz się, który produkt nadaje się najlepiej do Twoich potrzeb i w jaki sposób należy go stosować.

Krok po kroku

Pomocne wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania środków ochrony roślin

 1. compo image

  1

  Przeczytaj instrukcję użytkowania

  Przed rozpoczęciem prac należy starannie przeczytać instrukcję użytkowania. Tutaj znajdziesz wszelkie istotne informacje na temat obszaru zastosowań, sposobu aplikacji, dozowania, czasów, jakie należy odczekać od aplikacji oraz środków ostrożności.

 2. compo image

  2

  Prawidłowe dozowanie

  Ilość stosowanych środków ochrony roślin zależy od produktu, szkodnika, charakteru uprawy oraz od wysokości roślin. Istotnymi czynnikami są również masa liści i gęstość roślin. Dawka środka, jaką należy zastosować, jest z reguły podawana w ml na litr wody na metr kwadratowy. Koncentraty należy mieszać z wodą, a aplikację środków ochrony rośli przeprowadza się za pomocą specjalnych rozpylaczy. Jeśli używasz płynnego koncentratu, w pierwszej kolejności wlej do naczynia odpowiednią ilość środka ochrony roślin. Dolej do niego odpowiednią ilość wody i wymieszaj drewnianą pałką. Do przygotowania rozpylanego środka należy zastosować produkt w postaci proszku lub granulatu. Do pojemnika należy w pierwszej kolejności wlać wodę, a następnie dodać produkt i wymieszać.

 3. compo image

  3

  Aplikacja środków ochrony roślin

  Rośliny należy spryskiwać równomiernie, obficie je nawilżając środkiem. Aplikację należy przeprowadzić również na dolnej stronie liści. Po zastosowaniu środka należy umyć ręce i nieosłonięte części ciała. Uwaga: Aplikację środków ochrony roślin należy najlepiej przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie, w chłodny poranek lub wieczór. Poza tym nie należy tego robić przy wysokich temperaturach lub silnym nasłonecznieniu. Substancja czynna mogłaby wówczas zbyt szybko odparować, prowadząc do wypalenia rośliny. Poza tym nie należy przeprowadzać aplikacji podczas silnego wiatru z uwagi na ryzyko przeniesienia środka na inne kultury, ludzi lub zwierzęta. Aplikacji środków nie należy przeprowadzać również podczas deszczu lub przed deszczem. Deszcz zmywa z roślin środek, który przesiąka do gleby.

 4. compo image

  4

  Przechowywanie i utylizacja środków ochrony roślin

  Nie składować resztek, lecz rozcieńczyć je w stosunku 1:10 i nanieść ponownie na rośliny poddawane zabiegom. Rozpylacz do środków ochrony roślin należy obficie wypłukać wodą. Aplikację płynu spłukującego należy przeprowadzać albo na rośliny, na które naniesiono już środki ochrony roślin, albo rozprowadzać płyn na możliwie dużej powierzchni ogrodu (w przypadku środków owadobójczych i fungicydów np. na trawniku, w przypadku herbicydów na niezarośniętych powierzchniach ogrodu).

Stosowna odzież do przeprowadzania aplikacji środków ochrony roślin

Podczas aplikacji najlepiej nosić odzież z długimi rękawami (górną część garderoby i spodnie), stabilne obuwie i rękawice. W razie potrzeby należy również stosować okulary ochronne i nakrycie głowy (postępować zgodnie z instrukcją użytkowania).

Należy również przestrzegać wskazówek dotyczących odpowiedniej aplikacji środków ochrony roślin

Podczas aplikacji

 • należy dzieci i zwierzęta domowe utrzymywać z dala od miejsca przeprowadzania prac
 • Należy chronić pszczoły i inne pożyteczne organizmy (należy postępować zgodnie z instrukcją użytkowania)
 • Środków ochrony roślin nie wolno wylewać do kanalizacji, studzienek lub do zbiorników wodnych
 • Środków do zwalczania chwastów nie należy stosować poza ogrodem, np. na chodnikach
 • Na terenie ogrodu nie należy stosować środków ochrony roślin na utwardzonych drogach i placach (w wyniku wypłukiwania mogłyby one się przedostać do wód powierzchniowych)

Po zakończeniu aplikacji

 • nie należy wylewać resztek środków ochrony roślin lub płynu płuczącego do toalety, studzienek lub do zbiorników wodnych!
 • Puste opakowania i pojemniki należy wyrzucać do odpowiednich kontenerów (ze specjalnym oznaczenie z zielonym punktem) lub do odpadów nienadających się do powtórnego przetworzenia
 • Opakowania z ewentualnymi resztkami produktu należy przekazywać do punktu zbiórki odpadów (należy zapytać o taki punkt w urzędzie gminy)
 • Środki ochrony roślin należy zawsze przechowywać w oryginalnych opakowaniach
 • Środki ochrony roślin należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, osobno w stosunku do żywności i karmy
 • Środki ochrony roślin należy przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach niedostępnych dla dzieci
compo image

Jaki środek ochrony roślin powinieneś wybrać?

Odpowiednie zabiegi należy rozpoczynać tuż po stwierdzeniu obecności szkodnika lub choroby. W wyborze odpowiedniego środka ochrony roślin mogą pomóc odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Jakie produkty są dopuszczone do stosowania na dane szkodniki / daną chorobę?
 2. Czy środek jest dopuszczony do aplikacji na danej roślinie? (ma to szczególnie istotne znacznie w przypadku upraw spożywczych)
 3. Jakiej ilości dotyczy problem? (Wybór odpowiedniej wielkości opakowania)
 4. Czy ma to być produkt gotowy do użytku, czy koncentrat?
 5. Czy w zestawie jest dostępny rozpylacz środka ochrony roślin?
 6. Kiedy jest właściwy moment na aplikację? (Czy oprysk w danej chwili ma sens?)
 7. Jakie działania mogą pozytywnie wpłynąć na powodzenie zabiegu? (Zbieranie owoców, które spadły z drzew, stosowanie produktów biotechnicznych itp.)

Należy koniecznie przestrzegać zalecanych ilości. Dzięki temu można zapewnić, że naniesiona na rośliny ilość środka będzie wystarczająca do uzyskania efektów. Nie należy jednak nanosić zbyt dużej ilości środków ochrony roślin.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.