compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Uprawianie ogrodu w zgodzie z naturą
  6. Naturalna ochrona roślin przed szkodnikami

Naturalna ochrona roślin przed szkodnikami

Dla nastawionego ekologicznie ogrodnika istnieje wiele łagodnych, lecz skutecznych rozwiązań chroniących rośliny w naturalny sposób przed niepożądanymi szkodnikami. Oto ich krótki przegląd.

compo image

Bariery mechaniczne odstraszają szkodniki

Prosty i skuteczny sposób: Zbuduj bariery mechaniczne chroniące Twoje rośliny przed szkodnikami. W ten sposób pozbawisz małych wszystkożerców pożywienia w postaci Twoich roślin. Gęste siatki i włókniny utrudniają na przykład dostęp do pożywienia muchom owocówkom i bielinkowi rzepnikowi. Specjalne płotki lub podwyższane grządki to sprawdzony sposób w walce ze ślimakami i innych pełzającymi szkodnikami.

compo image

Sadź rośliny, których nie lubią szkodniki

Letnie kwiaty jako sposób na nematody

Nematody to nic innego, jak nicienie. Szczególnie narażone na atak tych szkodników są truskawki, marchew, ziemniaki, czy też seler. Należy zasadzić jeżówki, aksamitki lub też nachyłki, ponieważ ich korzenie wydzielają substancje zapachowe przyciągające nicienie. W przypadku podgryzienia korzeni, roślina generuje substancje toksyczne, dzięki którym nicienie zostają wyniszczone. W miarę możliwości należy utrzymywać glebę bez chwastów, ponieważ dzikie zioła mogą sprzyjać rozwojowi nicieni.

Ślimaki nie znoszą ogrodowych ziół o intensywnym zapachu

To co my jako ludzie lubimy, dla ślimaków jest utrapieniem – mowa tu na przykład o tymianku, czy rozmarynie. Ponadto ślimaki nie lubią zapachu kadzidła. Nie cierpią również paproci, traw i meszkowatych roślin liściastych. Na obrzeżach grządek należy zatem sadzić opisane powyżej rośliny – dzięki temu można ograniczyć ryzyko ataku ślimaków.

Mszyce nie lubią pokrzyw

Wiedziałeś, ze wywar z pokrzyw jest dobrym środkiem na mszyce? Wystarczy jedna łyżka stołowa pokrzyw na litr zagotowanej wody. Tak przygotowany wywar należy pozostawić na jeden dzień. Następnie przelać wywar przez sitko, wlać płyn do butelki z rozpylaczem i spryskać roślinę wywarem. Aplikację należy powtarzać codziennie.

Wskazówka

Biedronki potrafią wytępić do 150 mszyc dziennie! Dlatego pamiętaj, aby zapewnić temu pożytecznemu owadowi jak najwięcej naturalnej przestrzeni.

compo image

Wykorzystaj klejące pułapki

Przede wszystkim rośliny i drzewka ozdobne lub uprawy spożywcze to doskonałe pułapki, stanowiące dobrą alternatywę w skutecznej walce z latającymi szkodnikami. Wystarczy umieścić żółte tabliczki na drewnianym patyku w doniczkach roślin domowych lub balkonowych. Mączlik szklarniowy, ziemiórkowate, cykady i wciornastki są bez szans. Drzewka owocowe są niejednokrotnie narażone na atak much owocówek i czerwu. Z pomocą mogą przyjść tutaj klejące pułapki nasączone substancjami przyciągającymi owady. Pułapki należy mocować na drzewie za pomocą drutu wiązałkowego.

Stosuj środki owadobójcze z naturalnymi składnikami

Jeśli zamierzamy stosować środki owadobójcze, możemy również postawić na substancje czynne, które występują w naturze. W asortymencie naszej firmy znajdziesz na przykład specjalny środek owadobójczy na bazie naturalnego olejku pomarańczowego. Przyjemnie pachnący, wyjątkowo wydajny kontaktowy środek owadobójczy działa niezawodnie w walce z mączlikiem szklarniowym na roślinach warzywnych oraz z owadami ssącymi na roślinach ozdobnych. Nie ma on wpływu na smak upraw spożywczych i nie wymaga czasu odczekiwania między aplikacją a zbiorem. Środek na owady można stosować w ramach ekologicznej uprawy ogródka. Poza tym chroni on organizmy pożyteczne i nie jest groźny dla pszczół.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.