Istnieje wiele bezpiecznych dla środowiska, a jednocześnie skutecznych i naturalnych metod ochrony roślin przed szkodnikami, które przypadną do gustu ogrodnikom ceniącym sobie ekologiczne podejście. Oto kilka propozycji.
Proste i skuteczne metody: stosuj bariery mechaniczne, aby chronić swoje rośliny przed szkodnikami. W ten sposób uniemożliwisz żarłocznym intruzom podjadanie Twoich roślin. Gęste siatki i włókniny utrudniają dostęp do roślin np. śmietkom cebulankom i bielinkom kapustnikom. W walce ze ślimakami i innymi pełzającymi szkodnikami sprawdzają się także specjalne ogrodzenia oraz podwyższone grządki.
Zapobiegaj inwazji nicieni za pomocą roślin jednorocznych
Nicienie to pasożyty, które szczególnie chętnie atakują truskawki, marchew, ziemniaki i seler. Sadzenie jeżówki, aksamitki oraz dziewanny może okazać się pomocne, ponieważ ich korzenie wydzielają substancje zapachowe, które przyciągają nicienie. Gdy nicienie zaczną żerować na korzeniach, rośliny produkują toksyny, które przyczyniają się do wyginięcia tych bezkręgowców. Upewnij się, że na glebie nie rozpleniły się chwasty, ponieważ dzikie rośliny mogą być żywicielami pośrednimi dla nicieni.
Ślimaki nie tolerują intensywnie pachnących ziół
To, co dla nas pachnie przyjemnie, dla ślimaków jest nie do zniesienia – np. tymianek i rozmaryn. Ślimaki nie znoszą także zapachu kadzidłowca. Nieprzyjemne w smaku są dla nich również paprocie, trawy oraz rośliny o filcowatych liściach. Sadź je więc na obrzeżach rabat, aby znacząco zmniejszyć ryzyko inwazji ślimaków.
Biedronki mogą zjeść nawet do 150 mszyc dziennie! Jeśli chcesz przyciągnąć te pożyteczne owady do swojego ogrodu, zapewnij im dobre warunki do życia.
W przypadku ochrony roślin ozdobnych, krzewów oraz roślin użytkowych dobrym rozwiązaniem są pułapki lepowe bez środków owadobójczych, które umożliwiają skuteczne wyłapanie latających szkodników. Żółte tablice lepowe świetnie nadają się natomiast do ochrony roślin w domu i na balkonie, można je w łatwy sposób umieścić w doniczce za pomocą drewnianego patyczka. Dzięki nim białe muszki, ziemiórki, skoczki i wciornastki nie mają żadnych szans. Drzewa owocowe często są atakowane przez muszki owocówki i larwy. W ich przypadku skuteczne są pułapki feromonowe, które można napełnić odpowiednimi substancjami wabiącymi w zależności od rodzaju szkodnika.
Jeśli chodzi o stosowanie środków owadobójczych, warto wybierać substancje pochodzenia naturalnego np. specjalny środek owadobójczy na bazie naturalnego olejku pomarańczowego. Dobrze sprawdzają się także preparaty na bazie oleju rzepakowego lub neem, które są skuteczne w biologicznej ochronie roślin. Należy jednak pamiętać, że samodzielne przygotowanie środków ochrony roślin z wykorzystaniem kuchennego oleju rzepakowego z kuchni nie jest zbyt dobrym pomysłem. Nieprawidłowe stosowanie domowych preparatów może mieć negatywne skutki dla środowiska. Z tego względu w Unii Europejskiej obowiązują surowe przepisy dotyczące produkcji środków ochrony roślin.
Produkty przeznaczone do ogrodu
Te tematy również mogą Cię zainteresować