Jakie przyjazne dla środowiska środki pomagają uporać się z inwazją szkodników?
Szkodniki atakujące rośliny jadalne należą do najbardziej frustrujących problemów w ogrodzie. Pokażemy Ci, dlaczego dopuszczone do obrotu produkty oparte na składnikach roślinnych są lepszą alternatywą w porównaniu do domowych sposobów i jak można chronić rośliny w sposób przyjazny dla środowiska.
Który z miłośników ogrodnictwa tego nie zna? Długimi tygodniami dbasz o swoje warzywa i zioła, aż tu nagle z przerażeniem odkrywasz, że ktoś jeszcze ma chrapkę na Twoje rośliny. Wielu spośród ogrodników uprawiających rośliny jadalne na własne potrzeby sięga w takim przypadku po domowe sposoby, jednak często rzekome „sekretne receptury” okazują się zupełnie nieskuteczne. Ponieważ przy niewłaściwym stosowaniu mogą one stanowić zagrożenie, używanie niektórych z własnoręcznie przygotowanych środków ochrony roślin jest nawet zabronione. "Biologiczne środki ochrony roślin produkowane z naturalnych składników są bardzo dobrym wyborem dla amatorów ogrodnictwa” – mówi Werner Peitzmann, dyplomowany inżynier ogrodnictwa z firmy COMPO. Rygorystyczne procedury wprowadzania preparatów do obrotu i kontrole przeprowadzane przez organy związane z ochroną konsumentów i bezpieczeństwem żywności gwarantują, że środki ochrony roślin spełniają nie tylko obowiązujące standardy dotyczące skuteczności, ale także te mające na celę ochronę ludzi, zwierząt i środowiska.”
COMPO oferuje szeroki asortyment produktów zawierających substancje czynne pochodzenia naturalnego, które skutecznie, szybko i bezpiecznie pomagają w zwalczaniu szkodników i chorób. Na przykład olej rzepakowy i pomarańczowy oraz ekstrakt roślinny zwany azadyrachtyną, pozyskiwany z nasion drzewa neem, skutecznie zwalczają mszyce, mączliki i wiele innych szkodników. Zalety? Środki te są dobrze tolerowane przez rośliny, nadają się do rolnictwa ekologicznego i mają krótkie lub nawet nie posiadają okresów karencji pomiędzy zastosowaniem preparatu a zbiorem plonów. „Ważne jest też, aby wcześniej zasięgnąć szczegółowych informacji dotyczących stosowania i przestrzegać wskazówek zawartych na opakowaniu, które pomogą użytkownikowi prawidłowo dawkować środek” – podkreśla Peitzmann. Jeszcze lepiej jest jednak nie dopuścić do rozprzestrzenienia się szkodników. W większości przypadków rośliny można zabezpieczyć przed inwazją w bardzo prosty sposób – z wykorzystaniem jedynie naturalnych środków
Jakie działania profilaktyczne są wskazane?
1
Najlepszym sposobem na utrzymanie nieproszonych gości w ryzach jest wspieranie pożytecznych zwierząt. Rośliny kwitnące, hotele dla owadów i miejsca lęgowe dla ptaków to prawdziwy raj dla Twoich ogrodowych pomocników.
2
Uprawy współrzędne również przyciągają pożyteczne owady. Uprawa różnych gatunków warzyw na jednej grządce ma jednak jeszcze więcej zalet. Stosując ją, zapobiegasz zmęczeniu gleby, ponieważ składniki pokarmowe są z niej pobierane z różną intensywnością. Szkodniki, choroby oraz chwasty rozprzestrzeniają się w uprawach współrzędnych w znacznie mniejszym stopniu, a do tego parowanie wilgoci jest tam znacznie niższe.
3
Jeśli już od samego początku postawisz na odmiany mniej podatne na choroby, zaoszczędzisz sobie wielu problemów. Na przykład pomidor tyczkowy „Phantasia” jest znacznie bardziej odporny na zarazę ziemniaka od innych odmian.
Więcej informacji, które Ci się przydadzą