compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Rośliny domowe
 5. Przesadzanie storczyków

W kilku prostych krokach

Przesadzanie storczyków

Przesadzanie storczyków jest ważną czynnością pielęgnacyjną, która pozwala na zachowanie zdrowia i urody tych wyjątkowych roślin. Storczyki, znane również jako orchidee, są popularne ze względu na swoje piękne i różnorodne kwiaty, ale wymagają specjalnej uwagi, aby prawidłowo rosnąć i kwitnąć. Poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak prawidłowo przesadzać storczyki.

Przesadzanie storczyków w 5 prostych krokach

 1. compo image

  1

  Wyciągnij storczyka z osłonki

  Należy zachować szczególną ostrożność przy wyjmowaniu rośliny jeżeli jej korzenie mocno poprzerastały przez otwory doniczki. Jeżeli i tak nie chcesz ponownie używać tej doniczki, możesz po prostu ją rozciąć, aby uwolnić korzenie. W przeciwnym razie orchidea poradzi sobie również wtedy, gdy niektóre części korzeni będą musiały zostać odłamane lub odcięte.

 2. compo image

  2

  Oczyść bryłę korzeniową

  Niezależnie od tego, czy są wysuszone, czy zgniłe - wszystkie części korzeni, które w oczywisty sposób są martwe lub uszkodzone, można teraz odciąć. Czasami może to być całkiem sporo, ale nie bój się , te połamane części rośliny są tylko niepotrzebnym balastem dla rośliny. Żółte liście można zazwyczaj łatwo usunąć ręcznie, bez konieczności używania noża lub nożyczek. Zaschnięte łodygi najlepiej jest wyciąć.

 3. compo image

  3

  Zegnij korzenie powietrzne w dół

  Srebrzyste i zdrowe korzenie powietrzne, które wyrastały w górę i poza doniczkę koniecznie pozostaw nienaruszone. Teraz musisz zagiąć je w dół w kierunku innych korzeni, najlepiej jak potrafisz, bez ich łamania. Pozwoli to na ich pokrycie podłożem, a roślinie umożliwi lepiej wykorzystać je do dostarczania składników odżywczych.

 4. compo image

  4

  Posadź roślinę w nowym podłożu

  Teraz potrzebujesz trochę wyczucia: wypełnij dno doniczki niewielką ilością nowego podłoża, tak aby bryła korzeniowa nie wystawała poza krawędź po posadzeniu. Korzenie orchidei mogą być dość nieporęczne i niesforne. Ostrożnie skręć plątaninę korzeni i umieść roślinę w doniczce. W wolne przestrzenie pomiędzy korzeniami wypełnij ostrożnie podłożem najlepiej jak potrafisz palcami - jako pomoc możesz użyć patyka.

 5. compo image

  5

  Po posadzeniu podlej roślinę

  Ponieważ nowe podłoże nie posiada odpowiedniej wilgotności, po przesadzeniu orchideę należy najpierw zanurzyć w kąpieli wodnej. Aby to zrobić, napełnij osłonkę lub inne naczynie taką ilością wody, aby można było zanurzyć doniczkę ze storczykiem przynajmniej do połowy wysokości. Pozostaw roślinę w kąpieli wodnej na wyjątkowo długi czas, około 30 minut. Następnie dobrze odsącz i usuń wodę z doniczki. Regularnie sprawdzaj poziom wilgotności w ciągu pierwszych kilku tygodni po przesadzeniu i w razie potrzeby podlewaj częściej niż zwykle.

compo image

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przesadzania storczyków

Kiedy przesadzać storczyki?

Storczyki najlepiej jest przesadzać zaraz po zakńczeniu kwitnienia, kiedy pęd kwiatowy zacznie żółknąć - wówczas roślina rozpoczyna okres spoczynku. Przesadzenie rośliny do nowego podłoża po kwitnieniu może zaindukować ją do wypuszczenia nowego pędu kwiatowego i ponownego kwitnienia. Istotne jest to, aby nigdy nie przesadzać storczyków w trakcie kwitnienia, ponieważ może to skutkować opadnięciem wszystkich kwiatów. 

compo image

Jak często przesadzać storczyki?

Podobnie jak wszystkie naturalne materiały, kawałki sosny w ziemi do orchidei rozkładają się i stopniowo tracą zdolność do pochłaniania wilgoci. Może to szybko stać się niebezpieczne dla twojej orchidei, ponieważ w doniczce będzie stale zbyt wilgotno, a korzenie zaczną gnić. Pomimo nadmiaru wody, roślina nie będzie w stanie zapewnić sobie wystarczającej ilości wilgoci i składników odżywczych. To samo dzieje się, jeśli doniczka orchidei stała się zbyt mała, a liczne korzenie nie mogą już znaleźć wystarczającej ilości wody i składników odżywczych w małej ilości podłoża.

Z reguły storczyki należy przesadzać co 2-3 lata. Na szczęście doniczki są przezroczyste, więc możesz łatwo sprawdzić, kiedy nadszedł czas na przesadzenie. Storczyki należy przesadzać najpóźniej wtedy, gdy:

 • doniczka jest w pełni przerośnięta korzeniami
 • korzenie wyrastają już z otworów drenażowych na dnie doniczki
 • podłoże w doniczce nie może już prawidłowo wyschnąć, a duża ilość wilgoci stale skrapla się na wewnętrznej stronie ścianki doniczki
 • gleba uległa znacznemu rozkładowi i nie można już rozpoznać większych kawałków kory
 • liście zwisają bezwładnie i stopniowo żółkną
 • podłoże jest spleśniałe
compo image

Jakie podłoże do przesadzania storczyków?

Storczyki są tropikalnymi epifitami, czyli roślinami rosnącymi na innych roślinach. Rosnąc na dnie lasu tropikalnego nie otrzymywały by wystarczającej ilości światła dlatego wolą rosnąć na gałęziach wyższych drzew. Orchidee pozyskują składniki odżywcze i wodę z materii organicznej opadającej w zagłębienia konarów oraz z wilgotnej kory drzew.

Dlatego też storczyki nie powinny być przesadzane do zwykłej ziemi. Dobre podłoże do storczyków musi jak najwierniej naśladować naturalne środowisko storczyków: zarówno pod względem struktury, jak i kombinacji zawartych w nim składników odżywczych. Wybór wysokiej jakości podłoża do orchidei jest najważniejszym warunkiem powodzenia przesadzania. Podłoże do storczykó powinno być luźne i przepuszczalne. Zawierać dużą ilość wysokiej jakości kory, która pozostaje stabilna przez długi czas i nie rozkłada się zbyt szybko. Ale to nie wszystko. Podłoże powinno zawierać także drobną materię organiczną w postaci torfu, a także nawóz w odpowiedniej dawce. 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.