compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. Przenawożony trawnik? – To Ci pomoże!

3 porady, dzięki którym zadbasz o zdrowy trawnik

Przenawożony trawnik? – to Ci pomoże!

Przyczyn przenawożenia trawnika jest mnóstwo – może to być błędnie ustawiony siewnik lub źle odczytana dawka nawozu. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać objawy przenawożenia i co możesz zrobić, by jeszcze uratować trawnik.

compo image

Przenawożony trawnik – co teraz?

Jak rozpoznać przenawożony trawnik? Objawy to m.in. kruche lub miękkie źdźbła, żółknięcie końcówek, a nawet brązowe, martwe fragmenty trawnika. W przypadku wykorzystania siewnika, problem przenawożenia może często dotyczyć całych pasów trawnika. Czasem dochodzi do tego nawet wtedy, gdy siewnik był prawidłowo ustawiony – jeśli pasy, na których wysiano nawóz, na siebie nachodzą, dana część trawnika otrzymuje podwójną dawkę składników pokarmowych, przez co trawa dosłownie ulega wypaleniu. Ale co można zrobić, gdy dojdzie do przenawożenia? Jak uratować trawnik?

Warto jednak pamiętać, że przyczynami pojawienia się żółtych, wyschniętych plam mogą być również m.in. susza, brak wody, przelanie, zbyt kwaśna gleba, błędy popełnione przy koszeniu, a także choroby trawnika czy żerowanie pędraków.

Przenawożony trawnik? W ten sposób uratujesz swój trawnik

  1. Zbieranie lub rozprowadzanie granulek nawozu
    Jeśli podczas aplikacji nawozu zauważysz, że siewnik był źle ustawiony, możesz szybko zareagować i naprawić błąd. Na suchym trawniku granulki nawozu możesz na przykład zebrać odkurzaczem ogrodowym! Jeśli trawnik jest już mokry, spróbuj rozprowadzić nawóz grabiami na innych – jeszcze nie nawożonych – fragmentach trawnika. Możesz też zgrabić nadmiar nawozu i zebrać go ręcznie. Następnie koniecznie dokładnie podlej cały trawnik.
  2. Woda jest najważniejsza!
    Dopiero po kilku dniach zorientowałeś się, że coś poszło nie tak – np. po żółknących końcach źdźbeł? Czas sięgnąć po wąż ogrodowy! Aby rozcieńczyć zbyt dużą ilość składników odżywczych zawartych w glebie, obficie podlej trawnik – zależnie od warunków pogodowych i typu gleby będzie to od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko „spalenia” trawy ze względu na nadmiar soli mineralnych.
  3. Trzeba założyć nowy trawnik
    Jeśli niektóre fragmenty trawnika obumarły już całkowicie, niestety trawy nie da się już uratować. Jeśli w dalszym ciągu marzy Ci się gęsty, soczyście zielony trawnik, to nie wszystko stracone – wystarczy przeprowadzić renowację łysych placów i dosiać trawę. Przed dosiewką dobrze podlej ziemię, żeby zmniejszyć stężenie składników pokarmowych w glebie. Potem usuń fragmenty obumarłych roślin grabiami lub wertykulatorem, a na koniec równomiernie rozsiej nasiona. Więcej praktycznych wskazówek oraz dokładną instrukcję krok po kroku znajdziesz w naszym artykule „Dosiewka trawnika”.

Co dzieje się w momencie przenawożenia trawnika?

Dlaczego przenawożenie jest tak szkodliwe? Jeśli masz psa, który regularnie załatwia się na trawniku, zapewne znasz problem żółtych plam. To efekt działania dużej ilości soli mineralnych – zarówno tych z nawozu, jak i z moczu. Rośliny nie potrafią poradzić sobie z taką ilością soli – zamiast korzystać z wody, tracą ją i… usychają.

Dlaczego? To efekt tzw. ciśnienia osmotycznego – gdy stężenie minerałów w glebie przewyższa to w roślinie, woda „ucieka” z trawy do gleby. W normalnych warunkach dzieje się odwrotnie – woda z gleby trafia do korzeni. Jednak w przypadku przenawożenia stężenie soli mineralnych poza rośliną jest wyższe. Sprawia to, że woda nie jest pobierana przez roślinę, przez co ta usycha.

compo image

Po co w ogóle nawozić trawnik?

Być może zastanawiasz się teraz, po co w ogóle nawozić trawnik. Otóż źdźbła trawy to naprawdę wymagające rośliny – potrzebują sporo składników pokarmowych, takich jak choćby azot czy potas. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne nawozy dostosowane do ich potrzeb, np. szybkodziałający COMPO Turbo Trawnik Nawóz szybko działający lub COMPO Nawóz uniwersalny do trawników. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób prawidłowo nawozić trawnik, zajrzyj do naszego ”Poradnika na temat trawy”.

Zapobieganie przenawożeniu – 3 porady

Ważne, abyś z tego artykułu zapamiętał trzy porady, które pomogą Ci zapobiec przenawożeniu trawy:

  1. Wybieraj nawozy opracowane specjalnie do trawników.
  2. Dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania.
  3. Podczas nawożenia siewnikiem zwróć uwagę na to, by pasy się nie nakładały – inaczej niektóre miejsca otrzymają podwójną porcję.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.