Gęsty i soczyście zielony trawnik – marzenie każdego ogrodnika Trawnik to centralny punkt ogrodu, który musi sprostać wielu wyzwaniom. W wyniku intensywnego użytkowania mogą pojawić się uschnięte źdźbła i łyse placki. Niestety, takie uszkodzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także sprzyjają rozwojowi chwastów i innych niepożądanych roślin. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić dosiewkę, kiedy jest najlepszy moment na jej wykonanie i jak dbać o trawnik po tym zabiegu.
Każda z pór roku pociąga za sobą odmienne wyzwania dla trawnika i wymagania pielęgnacyjne. Latem trawę osłabiają upały i susze. Do dodatkowych uszkodzeń źdźbeł przyczynia się ciężar mebli ogrodowych, zabawek oraz basenów. Zielona trawa zaczyna więc przypominać wypaloną słońcem sawannę.
Jesienią i zimą wilgoć sprzyja natomiast rozwojowi larw owadów i innych organizmów glebowych. Dla kretów to prawdziwa uczta – zaczynają kopać korytarze, tworząc przy tym nieestetyczne kopce.
Nagromadzone liście, gęsta pokrywa śniegowa oraz wahania temperatur prowadzą do rozwoju chorób grzybowych. Efekt? Trawnik staje się rzadszy, a w miejscu łysych placków zaczynają rozrastać się mech i chwasty.
Aby temu zapobiec, ubytki w trawniku należy jak najszybciej uzupełnić! Jak to zrobić w profesjonalny sposób? Jakie nasiona będą najlepsze i jak je rozprowadzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
W roku mamy dwa okresy, które idealnie nadają się na renowację trawnika i dosiewkę trawy. Są to:
✓ Wiosna – po zimie warto dosiać trawę w połowie kwietnia lub na początku maja. Gleba powinna mieć temperaturę powyżej 10°C i być stale wilgotna.
✓ Jesień – we wrześniu i październiku można uzupełnić letnie ubytki trawy. Zaletą jest to, że gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja kiełkowaniu nasion.
Dosiewanie najlepiej przeprowadzać, gdy pogoda jest stabilna – mróz, upały i ulewne deszcze utrudniają kiełkowanie. Po wysiewie konieczne jest regularne zwilżanie gleby, jeśli chcemy, aby kiełkowanie przebiegało prawidłowo.
Wysokiej klasy mieszanka nasion przeznaczona do dosiewki trawnika powinna zawierać trawy charakteryzujące się szybkim kiełkowaniem, także w mniej sprzyjających warunkach. Jeśli nie chcesz tracić czasu wybierz mieszankę COMPO Turbo Trawnik Trawa szybko rosnąca! Zawiera ona wytrzymałe gatunki trawy o wysokiej jakości, które znane są ze szybkiego kiełkowania i błyskawicznie pozwalają się uporać z łysymi plackami.
Wybór mieszanki powinien zależeć od stanowiska i intensywności użytkowania trawnika. W przypadku stanowisk cienistych warto zdecydować się na specjalną mieszankę nasion. Jeśli natomiast na Twoim trawniku często bawią się dzieci lub biegają psy, polecamy nasiona traw, które są szczególnie odporne na użytkowanie i łatwo się regenerują. W słonecznych, narażonych na częste susze regionach sprawdzą się z kolei nasiona przeznaczone na tereny suche.
Renowacja trawnika – uzupełnianie łysych placków bez zbędnego wysiłku
1
Pamiętaj o skoszeniu trawnika przed dosiewką – zapewnia to nowo wysianej trawie odpowiednią ilość powietrza i światła, czyli dwa najbardziej istotne warunki zdrowego wzrostu. Optymalna wysokość skoszonej trawy wynosi od pięciu do sześciu centymetrów.
2
Użyj ostrej motyki lub grabi, aby spulchnić glebę i usunąć obumarłą trawę, chwasty oraz mech. Aby poprawić strukturę gleby, można dodać do gleby podłoże do trawników. Jest to szczególnie zalecane w przypadku gleb gliniastych. W kolejnym kroku wyrównaj powierzchnię.
3
Aby młoda trawa mogła się szybko i skutecznie ukorzenić, można tego samego dnia zastosować nawóz do trawy, przykładowo COMPO Nawóz startowy do trawników. Wysoka zawartość fosforu w nawozie startowym wspomaga rozwój korzeni i przyspiesza zamykanie darni. Natomiast kwasy humusowe i ekstrakty z alg stymulują silny wzrost trawy. W przypadku dosiewki późnym latem lub jesienią zaleca się użycie nawozu jesiennego COMPO BIO Nawóz jesienny do trawy. Jeśli użyłeś już gotowej mieszanki nasion trawy, ten krok można pominąć.
4
Nadszedł czas na wysiew nasion trawy. Nasiona należy rozprowadzić równomiernie, dzięki czemu trawnik będzie później prezentował się jednolicie. Jeśli dosiewasz trawę na większym terenie, zalecamy użyć siewnika. Najlepiej jest używać tej samej mieszanki nasion, którą wcześniej wykorzystano do założenia trawnika. Zapewnia to jednolitą charakterystykę wzrostu, a efekt końcowy to soczyście zielony i gęsty trawnik. Po wysiewie nasiona należy docisnąć do gleby. Najlepiej zrobić to wałem, deską lub butami bez bieżnika. Dzięki temu gleba będzie dobrze ubita.
5
Na wysiewie i nawożeniu pielęgnacja trawnika praca się nie kończy – teraz trawnik wymaga intensywnego podlewania. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny, aby nasiona nie zostały wypłukane. Najlepiej do podlewania nadaje się konewka z końcówką zraszającą. Ważne – przez kolejne cztery tygodnie gleba musi pozostawać stale wilgotna, ponieważ jeśli nasiona wyschną, natychmiast stracą swoją zdolność do kiełkowania. Gdy na zewnątrz jest słonecznie i rzadko pada deszcz, trawnik należy podlewać codziennie. Aby zapobiec ich wysychaniu, można podsypać nasiona cienką warstwą ziemi do trawników. Warstwa ta nie powinna jednak być grubsza niż same nasiona. Zbyt gruba warstwa ziemi może uniemożliwić kiełkowanie nasion lub prowadzić do ich gnicia.
Przy następnym koszeniu należy omijać miejsce poddane renowacji i ściąć trawę dopiero, gdy źdźbła osiągną długość około ośmiu centymetrów (po około 8–20 tygodniach). Dopiero wtedy młode źdźbła będą wystarczająco dobrze ukorzenione w glebie.
Odpowiednie produkty do pielęgnacji Twojego trawnika
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat trawników i ich pielęgnacji