compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. Nawożenie trawnika - prosta sprawa: porady i triki dla Twojego trawnika

Nawożenie trawnika - prosta sprawa

Tylko zdrowy trawnik jest naprawdę piękny. Trawnik to obszar Twojego ogrodu wymagający dużej ilości składników odżywczych. Nie ma się co dziwić - bawiące się dzieci, imprezy w ogrodzie, mech i chwasty - w końcu trawnik musi mieć dużo siły, by to wszystko wytrzymać. A do tego musi przetrwać w każdych warunkach pogodowych. Siły trawnik może czerpać tylko z regularnie dostarczanych substancji odżywczych w postaci nawozu. Pokażemy Tobie, na co należy zwracać uwagę, jeśli chodzi o nawożenie trawnika.

Dlaczego należy regularnie nawozić trawnik?

Poprzez regularne koszenie trawy i usuwanie skoszonego materiału sukcesywnie pozbawiamy trawnik substancji odżywczych. Właśnie po koszeniu trawy potrzebują największej ilości azotu, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i pierwiastków śladowych do swojego wzrostu. W przeciwnym razie zostaje przytłumiony proces wybarwiania i wyrastania nowych źdźbeł. Zjawiska te może skompensować zrównoważony proces nawożenia. Jeśli posiadasz kosiarkę z funkcją mulczowania, Twój trawnik potrzebuje mniej nawozu. Pozostawiany na powierzchni rozdrobniony materiał ulega bowiem z czasem rozkładowi i zawarte w nim składniki odżywcze powracają do natury.

Trawnik potrzebuje wapnia

Z biegiem czasu różne czynniki wpływają na obniżanie się poziomu pH w glebie. Kiedy jest on już zbyt niski (poniżej 5,5) trawnik zaczyna otrzymywać za mało substancji odżywczych. Z pomocą może przyjść w takie sytuacji regularnie nawapnianie gleby - co dwa-trzy lata.

Kiedy jest najlepsza pora na nawożenie trawnika?

Aby trawnik zachowywał przez cały czas zdrowie, ważne jest, aby dostarczać mu substancji odżywczych na przestrzeni całego roku. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzać wiosną. Najlepiej jest w tym celu zastosować nasz nawóz długodziałający, który będzie w stanie zaopatrywać Twój zielony dywan nawet przez sześć miesięcy w istotne składniki odżywcze. Cecha szczególna: substancje odżywcze będą uwalniane zgodnie z bieżącymi potrzebami trawnika, w zależności od warunków atmosferycznych (temperatura i wilgotność). Dzięki kontrolowanemu przekazywania azotu nasze nawozy nie stanowią zagrożenia dla zasobów wód gruntowych. Jeśli zdecydujesz się na produkt o krótkotrwałym działaniu, latem powinieneś powtórzyć zabieg nawożenia. Ostatnią dawkę substancji odżywczych trawnik otrzymuje jesienią. W tym celu należy zastosować specjalny jesienny nawóz z dużą zawartością potasu. Taki nawóz wzmocni trawę, zapewniając jej doskonałą odporność na zimowy czas.

Tak to się robi

Nawożenie trawnika w 3 krokach

  1. compo image

    1

    Aplikacja nawozu

    Nawóz należy rozsypywać w miarę możliwości na suchy trawnik ręcznie lub też przy użyciu mobilnego siewnika. Ważne: nie należy nawozu rozsypywać „na zakładkę”, ponieważ w ten sposób można przekroczyć dozwoloną dawkę i uszkodzić trawnik.

  2. compo image

    2

    Nawadnianie trawnika

    Bezpośrednio po aplikacji nawozu należy trawnik raz-dwa razy w tygodniu obficie nawadniać. Zabieg podlewania powinien trwać co najmniej 20 minut. Dla trawnika lepiej jest, gdy będziemy go podlewać dwa razy tygodniu obficie, niż częściej, ale mniejszą ilością wody. Trawa może się dzięki temu ukorzeniać na dość dużą głębokość, co w przypadku suszy wyjdzie jej na dobre.

  3. compo image

    3

    Koszenie trawy

    Trawnika nie należy kosić krócej niż na 4-5 cm. Im wyższe źdźbła, tym skuteczniejszy proces fotosyntezy – i tym intensywniejsza zieleń trawy. Żelazna reguła: nigdy nie skracaj trawy o więcej niż jedna trzecia aktualnej wysokości, tak by nie osłabić trawnika.

Czy już to wiedziałeś?

Nieskazitelny trawnik nie tylko ładnie wygląda, lecz spełnia również ważne zadania: zdrowy trawnik o powierzchni 250m² w fazie wzrostu zabezpiecza dzienne zapotrzebowanie na tlen czteroosobowej rodziny!

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO