compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika – o czym należy pamiętać?

Piękny i zadbany trawnik to serce niemal każdego ogrodu. Niestety, w pewnych warunkach mech może się szybko rozprzestrzeniać, stopniowo wypierając trawę. Jedną z przyczyn nadmiernego wzrostu mchu może być zakwaszony grunt. Pojawianiu się mchu na trawniku może także sprzyjać niedobór składników odżywczych, zagęszczona gleba lub zbyt duże zacienienie. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, warto zastosować wapno ogrodowe, które podnosi pH gleby. Jednak niewłaściwe wapnowanie może zaszkodzić trawie i nawet sprzyjać rozwojowi mchu. Dlatego wapnowanie trawnika nie powinno być wykonywane rutynowo, lecz tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co warto wiedzieć o wapnowaniu trawnika i podpowiemy, jak uniknąć błędów przy wykonywaniu tego zabiegu.

compo image

Dlaczego powinno się wapnować trawnik?

Z biegiem czasu, pH gleby może stopniowo spadać pod wpływem różnych czynników. W rezultacie trawa nie jest w stanie przyswajać wielu składników pokarmowych, co prowadzi do pogorszenia jej kondycji i odporności. Zmniejsza się wtedy aktywność biologiczna gleby, a jej struktura ulega pogorszeniu. Optymalny poziom pH zapewniający zdrowy wzrost trawy wynosi – w zależności od rodzaju gleby – od 5,5 do 7,0. Jeśli pH jest zbyt wysokie, sprzyja to rozwojowi koniczyny i chwastów. Jeśli pH jest zbyt niskie, mech intensywnie się rozrasta i wypiera tym samym trawę. Odczyn pH spada szczególnie w przypadku gleby zbitej i wilgotnej, ponieważ materia organiczna nie ulega w niej pełnemu rozkładowi, co prowadzi do powstawania kwasów organicznych. Wapno, zwane również węglanem wapnia, może Ci pomóc podnieść pH gleby. Jednak obecność mchu i chwastów na trawniku nie świadczy wcale o tym, czy że pH gleby jest zbyt wysokie lub zbyt niskie. Aby uniknąć niepożądanego wzrostu pH, przed wapnowaniem koniecznie wykonaj analizę gleby z użyciem przeznaczonego do tego testu.

compo image

Jakie pH gleby jest odpowiednie w przypadku poszczególnych typów gleby?

Gleba glebie nierówna. Aby nieco uprościć temat, skupmy się na dwóch podstawowych typach gleb i przypiszmy im optymalne wartości pH.

  • Gleby lekkie i piaszczyste – optymalny odczyn dla trawników mieści się w przedziale 5,5-6,0. Dzięki takiemu pH trawa jest w stanie w prawidłowy sposób pobierać składniki pokarmowe.
  • Gleby ciężkie i gliniaste – optymalne pH mieści się w przedziale od 6,5 und 7,0, taki odczyn sprawia, że trawa jest bardziej odporna.

Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze informacje, warto wykonać pomiar pH gleby.

compo image
Pielęgnacja trawnika

COMPO Turbo Trawnik Regenerator

COMPO Turbo Trawnik Regenerator to ekspresowa regeneracja do trawników o słabej kondycji. Przywraca soczystą zieleń trawy już w 3 dni!

Zobacz produkt

Film: dlaczego warto wapnować swój trawnik?

Chcesz wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wapnowania trawnika? Nasz dyplomowany inżynier ogrodnictwa Werner wyjaśnia, kiedy najlepiej się za to zabrać, na co zwrócić uwagę podczas wapnowania trawnika i dlaczego nie każdy trawnik wymaga wykonania tego zabiegu.

Instrukcja – 4 porady dotyczące wapnowania trawnika

  1. compo image

    1

    Mierzenie pH gleby

    Zanim przystąpisz do wapnowania trawnika, powinieneś zbadać pH gleby. Wapnowanie przynosi oczekiwane rezultaty jedynie przy niskim odczynie pH.

  2. compo image

    2

    Wertykulacja lub aeracja

    Aby zapewnić i poprawić wnikanie wapna do gleby, dobrze jest jeszcze przed jego wprowadzeniem przeprowadzić wertykulację lub aerację trawnika.

  3. compo image

    3

    Wapnowanie trawnika

    W zasadzie wapnowanie gleby można przeprowadzić w dowolnym momencie. Szczególnie zalecane jest jednak wapnowanie trawnika od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

  4. compo image

    4

    Podlewanie trawnika

    Po rozprowadzeniu wapna trzeba je rozpuścić z wykorzystaniem wody. Można poczekać na deszcz lub postawić na sztuczne nawadnianie.

Kiedy jest najlepszy czas na wapnowanie trawnika?

Zasadniczo wapnowanie można przeprowadzać o każdej porze roku w celu regulacji pH gleby. Najbardziej godny polecenia jest czas od listopada do lutego, ponieważ w tym okresie zwykle nie stosuje się nawozów do trawnika, a także można się spodziewać dość częstych opadów deszczu. Jednoczesne stosowanie nawozu i wapna ogrodowego nie jest zalecane, ponieważ po zmieszaniu ich z wodą – na przykład podczas kolejnego deszczu – mogą uwalniać się wydzielające intensywną woń związki amoniaku. Zaletą wapnowania wiosną lub jesienią jest możliwość połączenia tej czynności z innymi pracami ogrodowymi, takimi jak napowietrzanie lub wertykulacja trawnika. Dzięki temu wapno lepiej się wchłania i przygotowuje trawnik na resztę sezonu. Jeśli krótko po wprowadzeniu wapna nie spadnie deszcz, najlepiej samodzielnie podlać powierzchnię trawnika, ponieważ wapno jest rozpuszczalne w wodzie i tylko w ten sposób może skutecznie wniknąć w glebę. Oczywiście zasadę tę należy wziąć sobie do serca nie tylko wiosną, ale o każdej porze roku, niezależnie od terminu wapnowania trawnika.

Ile wapna należy użyć na metr kwadratowy trawnika?

Ilość wapna na metr kwadratowy trawnika zależy przede wszystkim od rodzaju gleby. W przypadku silnie zakwaszonej gleby należy dostosować dawkę lub – co jeszcze lepsze – aplikować wapno dwukrotnie, zachowując czterotygodniowy odstęp.

  • W przypadku gleb piaszczystych o nieco zbyt niskim odczynie pH (około 5,2 lub wyższym) należy zastosować od 150 do 200 gramów wapna węglanowego na metr kwadratowy.
  • Co zaś się tyczy gleb gliniastych lub ciężkich gruntów ilastych o nieco zbyt niskim pH (około 6,2), do ziemi należy dodać od 300 do 400 gramów wapna węglanowego na metr kwadratowy.

Wapno do trawnika można rozprowadzać ręcznie lub – w przypadku wapna granulowanego – przy użyciu siewnika.

Jak często należy wapnować trawnik?

W przeciwieństwie do nawozu do trawnika, wapno ogrodowe nie powinno być stosowane regularnie. Częstotliwość wapnowania trawnika jest ściśle związana z naturalnym odczynem pH gleby. Przy odrobinie szczęścia wapnowanie w ogóle nie będzie konieczne w Twoim ogrodzie. Jeśli gleba jest raczej kwaśna, wapnowanie jest zwykle potrzebne tylko raz na kilka lat.

Jeżeli nie jesteś pewien składu swojej gleby, warto wykonać test pH. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy pobrać próbki gleby z kilku miejsc na trawniku. Zbierz niewielką ilość ziemi na głębokości około 5 do 10 cm – najłatwiej zrobić to za pomocą rurki. Następnie wymieszaj pobrane próbki, dodaj niewielką ilość wody destylowanej i zmierz pH gleby.

Jeśli wapno zostało już rozprowadzone, ale zabieg nie przyniósł (jeszcze) oczekiwanych efektów, to pomiędzy pierwszym a drugim wapnowaniem powinny minąć co najmniej cztery tygodnie, ponieważ składnik ten potrzebuje trochę czasu, aby w pełni zadziałać.

Wiedziałeś o tym?

Wapnowania nigdy nie należy przeprowadzać jednocześnie lub bezpośrednio po nawożeniu. Odstęp czasowy między wapnowaniem a nawożeniem powinien wynieść co około dwa miesiące.

Czy wiesz, czym jest wapno i jakie są jego rodzaje?

W ogrodnictwie termin „wapno” zazwyczaj odnosi się do węglanu wapnia (CaCO₃). Związek ten jest również znany pod nazwami wapno węglanowe lub po prostu wapno ogrodowe. Dodanie wapna do gleby podnosi jej pH i stwarza odpowiednie warunki do rozwoju dla tych roślin, które nie tolerują kwaśnego podłoża. Z tego powodu wapnowanie gleby jest praktykowane nie tylko w ogrodnictwie, ale również w rolnictwie na całym świecie. Należy pamiętać, że dostępne w sprzedaży „wapno ogrodowe” zazwyczaj nie składa się w 100% z węglanu wapnia, co może wymagać dodatkowych obliczeń, jeśli zależy Ci na precyzyjnym dozowaniu.

Oprócz wapna węglanowego istnieje również znacznie bardziej agresywne wapno palone (CaO). Wapno palone jest rozpuszczalne w wodzie, żrące, bezwonne i ma silnie zasadowe pH na poziomie 13–14. Jego aplikacja jest znacznie trudniejsza niż w przypadku wapna węglanowego. Osoby stosujące wapno palone muszą nosić odpowiednią odzież ochronną, a do tego jest ono zupełnie niewskazane przy uprawie wielu gatunków roślin. Z tego względu wapno węglanowe stanowi lepszy i bezpieczniejszy wybór w przypadku długoterminowej pielęgnacji gleby i trawnika.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.