compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?

Aby Twój zielony dywan w ogrodzie wyglądał doskonale przez cały sezon, powinieneś poddawać go wertykulacji co najmniej raz do roku. Dzięki temu pozbędziesz się resztek skoszonej trawy, mchu i chwastów, a trawnik będzie zdrowy i mocny. Wertykulacja to prawdziwa kuracja odmładzająca dla trawnika i jeden z jego najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym artykule dowiesz się, kiedy należy wykonać wertykulację i jak dobrać odpowiednie urządzenie. Mamy też oczywiście wiele innych porad.

compo image

Wertykulacja – podstawowy zabieg w ramach pielęgnacji trawnika

Coroczna wertykulacja to, obok regularnego koszenia i nawożenia, jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala zwiększyć wytrzymałość trawnika i sprawić, że będzie miał piękny, soczyście zielony kolor. Ale czym tak naprawdę jest wertykulacja? Już sama nazwa wiele zdradza. Słowo to pochodzi od angielskich wyrazów „vertical” (pionowy) i „to cut” (ciąć). Wertykulacja polega zatem na pionowym nacinaniu darni. Pozwala to usunąć resztki skoszonej trawy (tzw. filc trawnikowy), mech i chwasty, dzięki czemu trawie i jej korzeniom łatwiej jest oddychać.

Wertykulacja – regularność ma znaczenie!

Każdy trawnik powinien być poddawany wertykulacji przynajmniej raz do roku. Jeśli robisz to systematycznie, wystarczy przeprowadzić wertykulację w jednym kierunku. W kolejnym roku warto zmienić kierunek nacięć o 90°, aby trawa była lepiej dotleniona i oczyszczona z niepożądanych roślin.

Jeśli jednak trawnik był zaniedbany przez kilka lat, konieczne jest przeprowadzenie wertykulacji zarówno wzdłuż, jak i wszerz, tak aby powstał wzór przypominający szachownicę. To najlepszy sposób na dotarcie do wszystkich korzeni i zapewnienie im odpowiedniej ilości powietrza. Dzięki temu trawnik lepiej przyswaja składniki pokarmowe, staje się gęstszy i bardziej odporny na intensywne użytkowanie.

Jeśli zadbasz o wertykulację każdego roku, zielony dywan w Twoim ogrodzie będzie dużo mocniejszy, przewiewny i łatwo mu będzie pobierać składniki odżywcze. W efekcie będzie o wiele lepiej rósł

Porada: chcesz sprawdzić, czy nadszedł już czas na wertykulację trawnika? Przejedź po nim grabiami bez dociskania. Jeśli na zębach pozostaną resztki filcu trawnikowego lub mchu, pora sięgnąć po wertykulator!

compo image

Odpowiedni moment na wertykulację

Wertykulację można przeprowadzać od kwietnia do października, ale najlepszym momentem jest wiosna – gdy nie będzie już ryzyka przymrozków. Idealny czas na wykonanie tego zabiegu to okres od początku kwietnia do początku maja. Dzięki temu trawnik zdąży się zregenerować przed latem, a jeśli to konieczne, można jeszcze dosiać trawę. Porada: gleba nie powinna być ani zbyt mokra, ani całkowicie wysuszona. Tylko wtedy filc trawnikowy da się skutecznie usunąć.

Jeśli Twój trawnik jest latem intensywnie deptany, np. ze względu na bawiące się dzieci lub częste przyjęcia w ogrodzie, warto zaplanować wertykulację już wczesną wiosną. Dzięki temu murawa będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby się zregenerować. Jeśli wiosną nie udało Ci się wykonać tego zabiegu, możesz to zrobić późnym latem lub jesienią. Unikaj natomiast wertykulacji latem, ponieważ wysokie temperatury i susza sprawiają, że trawa wymaga wtedy szczególnie troskliwej pielęgnacji. Nie przeprowadzaj jej też zimą – zamarznięta gleba zupełnie się do tego nie nadaje.

Porada dotycząca usuwania chwastów i mchu z trawnika

Około trzy tygodnie przed planowaną wertykulacją zastosuj nawóz z substancją czynną. Wzmocni on trawnik, a zawarte w nim składniki aktywne uporają się z mchem i chwastami, dzięki czemu ich usunięcie podczas aeracji będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

compo image

Jak dobrać właściwy wertykulator?

Wertykulacja została opracowana w 1955 roku przez Thomasa Mascaro w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu urządzenia do wertykulacji zaliczyły ogromny rozwój technologiczny. Nowoczesne wertykulatory wyposażone są w napędzaną silnikiem oś poziomą, na której zamontowane są noże – mogą być one sztywne lub ruchome. Noże te nacinają glebę na głębokość zaledwie kilku milimetrów, co pozwala skutecznie usunąć mech i filc trawnikowy. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów wertykulatorów:

  • Wertykulatory ręczne – najlepiej sprawdzają się na małych powierzchniach lub przy punktowej regeneracji trawnika. Ich cena jest stosunkowo niska, jednak obsługa wymaga sporo wysiłku.
  • Aeratory elektryczne – przeznaczone są głównie do małych i średnich trawników. Ich główną wadą jest konieczność używania kabla zasilającego, choć przy sporadycznym użytkowaniu (raz do roku) nie stanowi to dużego problemu.
  • Wertykulatory spalinowe – idealne do trawników wielkopowierzchniowych. Silnik o dużej mocy ułatwia pracę, a brak przewodu elektrycznego zwiększa komfort użytkowania.

Porada: jeśli nie chcesz kupować własnego aeratora, możesz wypożyczyć odpowiedni model w markecie budowlanym lub w sklepie ogrodniczym.

Szybka regeneracja trawnika po wertykulacji

Choć wertykulacja jest niezwykle ważna dla kondycji trawnika, to niestety często pozostawia po sobie miejsca ogołocone z trawy i nieestetyczne luki w darni. Trzeba też wziąć pod uwagę, że delikatne uszkodzenia systemu korzeniowego mogą spowolnić regenerację trawy. Aby przyspieszyć odbudowę i uzupełnić ubytki, warto zastosować specjalną mieszankę do dosiewki. To właśnie m.in. do tego celu opracowaliśmy rozwiązanie 3w1 - innowacyjną mieszankę nasion traw szybko rosnących, która zapewnia intensywny i zdrowy rozwój trawnika.

compo image
Pielęgnacja trawnika

COMPO Turbo Trawnik Trawa szybko rosnąca

3w1: wszechstronne rozwiązanie do tworzenia idealnego trawnika, niezależnie od jego aktualnego stanu. Nasze nasiona są doskonałe do zakładania nowych trawników, zagęszczania już istniejących oraz uzupełniania ubytków.

Zobacz produkt

Usuń z trawnika wszelkie chwasty, mech, kamienie oraz zniweluj ewentualne nierówności. Rozsyp mieszankę ręcznie lub za pomocą siewnika, pamiętając aby zrobić to równomiernie. Delikatnie zagrab nasiona i lekko je ugnieć. Aby nie było widać różnicy kolorystycznej między nową i starą trawą, wysiej nasiona również nieco poza granice ubytków. Regularnie i obficie podlewaj trawnik. Utrzymuj właściwą wilgotność gleby, aby nasiona mogły prawidłowo wykiełkować i rozwijać się.

Tłumaczymy krok po kroku

Wertykulacja trawnika w 5 krokach

  1. compo image

    1

    Koszenie trawnika

    Trawę należy skosić najkrócej jak to tylko możliwe. Jeśli masz taką możliwość, użyj kosiarki z koszem na trawę, aby od razu zebrać ścięte źdźbła.

  2. compo image

    2

    Wybór i ustawianie wertykulatora

    Wybór odpowiedniego aeratora zależy od powierzchni trawnika. Jeśli masz dużo zapału, odrobinę siły i cierpliwości, możesz użyć zwykłych grabi do nacinania i napowietrzania trawy. W przypadku większych powierzchni polecamy urządzenia z napędem mechanicznym lub elektrycznym. Niezależnie od wybranego modelu, noże aeratora nie powinny nacinać gleby głębiej niż na 3 mm, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni trawy.

  3. compo image

    3

    Jak przeprowadzić zabieg wertykulacji w prawidłowy sposób?

    Prowadź urządzenie płynnie po całej powierzchni trawnika i nie zatrzymuj się zbyt długo w jednym miejscu. Po wertykulacji trawa powinna być nadal widoczna. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najpierw przeprowadź zabieg wzdłuż, a w przypadku silnie sfilcowanych trawników – również w poprzek.

  4. compo image

    4

    Grabienie trawnika

    Po zakończeniu zabiegu starannie zgrab trawnik. Grabie z gęsto rozstawionymi zębami zapobiegną pozostawieniu mchu, filcu trawnikowego i resztek trawy, co mogłoby zniweczyć całą pracę.

  5. compo image

    5

    Dosiewanie trawy po wertykulacji

    Aby zagęścić trawnik i wypełnić powstałe ubytki, zastosuj mieszankę nasion do dosiewki. Nasiona najlepiej kiełkują, gdy temperatura gleby utrzymuje się powyżej 10°C. Nowa trawa szybko wypełni luki, dzięki czemu Twój trawnik ponownie stanie się ozdobą ogrodu.

Porada: unikaj chodzenia po trawniku bezpośrednio po wertykulacji, aby nie uszkodzić młodych korzeni. Opcjonalnie możesz także wykonać piaskowanie trawnika. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ciężkich, zbitych gleb, ponieważ piasek poprawia ich strukturę i wspomaga napowietrzanie systemu korzeniowego.

Koszty wertykulacji trawnika

Wertykulacja trawnika wbrew pozorom wcale nie jest kosztowna. Jeśli nie posiadasz własnego urządzenia, głównym wydatkiem będzie wypożyczenie wertykulatora w sklepie ogrodniczym. Trzeba też uwzględnić koszty zakupu nawozu do trawy lub mieszanki do dosiewki. Jednak zabieg ten będzie wymagać od Ciebie przede wszystkim czasu i pozytywnego podejścia. Im dokładniej przeprowadzisz wertykulację, tym mniej pracy czeka Cię w przyszłości.

Napowietrzanie trawnika

Zamiast wertykulacji lub jako jej uzupełnienie można wykonać aerację trawnika. Polega ona na wprowadzeniu tlenu do gleby bez uszkadzania wrażliwego systemu korzeniowego trawy. Aby to zrobić, wystarczy użyć wideł lub specjalnego aeratora silnikowego, który wykonuje niewielkie otwory w glebie. Dzięki temu powietrze dociera do głębszych warstw podłoża, a korzenie trawy są lepiej zaopatrzone w tlen. Napowietrzanie jest szczególnie polecane w przypadku gleb zbitych i o słabej przepuszczalności, gdzie często występuje niedobór tlenu. 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.