compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Pielęgnacja ogrodu
  6. Uprawianie ogrodu dla wygodnickich

Pięć wskazówek jak wykonywać mniej prac w zielonym salonie

Jak możesz oszczędzać czas, uprawiając ogród

Taki ogródek to fajna sprawa. Bądźmy szczerzy: ogród to także moc obowiązków. Jeśli preferujesz relaks i nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na grabieniu, pieleniu chwastów itp., masz możliwość zminimalizować nakład prac, stosując kilka prostych trików. Wystarczy przenieść swoją powściągliwość na ogród. Jeśli przyjmiemy naturę, taką jaka ona jest, wówczas rzadziej będziemy odczuwać chęć pedantycznej pielęgnacji roślin, przez co w efekcie końcowym zostanie nam więcej czasu na relaks.

compo image

Zacznij od podstaw: Rośliny niewymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych

Podczas gdy wielu z nas spędza wiele godzin w łazience, by „zrobić się na bóstwo”, niektórym na te zabiegi wystarczy zaledwie kilka minut. Podobnie jest w świecie roślin: są rośliny, które wymagają ciągłej uwagi, a także takie, w przypadku których nie są wymagane skomplikowane prace. Do tej kategorii należy zaliczyć np. rośliny wieloletnie; raz wsadzone obsypują się rok w rok bujnym kwieciem wzgl. dają owocne plony. Byliny sprawdzają się dobrze, gdy sadzimy niewiele gatunków w małych grupkach roślin. Także krzepkie drzewa owocowe oraz jagodowe krzewy potrafią wiosną zmienić ogród w barwną oazę, rodząc z kolei latem pyszny owoc – same w zamian nie oczekują zbyt wiele. 

compo image

Najbardziej komfortowy sposób na własne plony: podwyższona grządka

Trzeba przyznać: uprawa własnych owoców i warzyw wymaga trochę wysiłku. Samowystarczalne rośliny lubiące nieco przytulności należy wyróżnić, przenosząc uprawę warzyw na nieco wyższy poziom. Podwyższona grządka to nie tylko przyjaciel Twoich pleców. Jej zaletą jest również brak chwastów. Poza tym na warzywach nie pojawią raczej się nieproszeni goście, na przykład ślimaki. Mniej wymagające gatunki, takie jak rzodkiewka, kalarepa, sałata, czy ziemniaki dadzą szybki efekt bez zbyt dużego wysiłku.

W taki sposób możesz założyć swoją podwyższoną grządkę

Podwyższona grządka to cały szereg zalet: Pielęgnacja roślin jest wygodniejsza dla naszych pleców, a warzywa i zioła czerpią korzyści z wyższej temperatury podłoża i z dobrej jakości ziemi. Zatem do dzieła!

Instrukcja
compo image

Rośliny płożące - trwała zieleń w krótkim czasie

Słowo klucz dla leniwych ogrodników: rośliny płożące. Rośliny te dobrze wypełniają rabatę i są pod każdym względem praktyczne. Z uwagi na gęste zarastanie powierzchni chwasty nie będą tutaj miały szans; podłoże będzie jednocześnie zabezpieczone przed działaniem słońca, wiatru oraz przed zalaniem w przypadku obfitego deszczu. Poza tym woda nie odparowuje tak szybko – nie ma więc potrzeby tak częstego podlewania. W porównaniu z innymi roślinami rośliny płożące są najczęściej proste w obsadzaniu. Nie ma też konieczności ich wymiany w każdym roku. Kolejny plus: gatunki kwitnące dostarczają wielu ważnych substancji odżywczych oraz służą owadom i innym stworzeniom jako schronienie.

compo image

Jedna warstwa odpadów ogrodowych może zdziałać cuda

Do najbardziej uciążliwych i czasochłonnych prac w ogrodzie należy pielenie chwastów i podlewanie roślin. Zakres obydwu czynności można wydatnie ograniczyć, stosując zabieg mulczowania. Przy wysokich temperaturach warstwa materiału ze ściętego żywopłotu lub skoszonego trawnika, liści lub rozdrobnionych gałęzi ułożona na podłożu ogranicza bowiem proces parowania, dłużej utrzymując odpowiedni poziom wilgotności gleby. Ważne jest dobre wymieszanie materiału, tak by nie dochodziło w nim do szybkich procesów gnilnych. Przez warstwę zmulczowanego materiału ciężej jest się również przebić chwastom – dla Ciebie oznacza to w dłuższej perspektywie również mniej pracy.

compo image

Zielony dywan niewielkim nakładem

W porównaniu z trawnikiem zdecydowanie mniej wymagającym rozwiązaniem jest kwiatowa łąka. A może wolisz nieco bardziej klasycznie? Wówczas podczas siania trawy musisz zwrócić uwagę na wysoką jakość nasion. Taka trawa wzrasta wolniej i gęściej, przez co nie ma konieczności tak częstego jej koszenia. Na dużych powierzchniach dużym ułatwieniem może być robot koszący.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO