compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Prawidłowe sadzenie roślin
  6. Prawidłowe sadzenie roślin - prosta sprawa

Podstawy

Prawidłowe sadzenie roślin - prosta sprawa

Idealna gleba w ogrodzie jest podatna na obróbkę i wydziela przyjemny zapach ziemi. Pulchna mieszanka piasku, gliny, humusu zawiera poza tym wiele istotnych składników odżywczych. Ponadto jest ona w stanie pochłaniać wodę deszczową, pozwalając wsiąkać nadmiernej ilości wody – podstawa dla zdrowych i kwitnących roślin. Niestety, nie każde podłoże ogrodnicze spełnia te warunki. Z niewielką pomocą możesz zmienić ten stan rzeczy. Krok po kroku pokażemy Tobie – niezależnie od jakości podłoża w Twoim ogrodzie – jak należy sadzić nowe rośliny i jak można stworzyć z ogrodu zieloną oazę.

compo image

Właściwa pora roku na sadzenie roślin

Drzewka liściaste, iglaste i owocowe, a także krzewy najlepiej jest sadzić w okresie od września do listopada. W tym czasie podłoże jest jeszcze ciepłe i zapewnia naturalną wilgoć. Jeśli zdecydujesz się na wariant wiosenny, wówczas: obowiązuje zasada, że rośliny z bryłą korzeniową należy sadzić między marcem a kwietniem, a te bez bryły korzeniowej do końca maja. Aby rośliny mogły otrzymać odpowiednią ilość substancji odżywczych, zalecamy po ich wsadzeniu aplikację nawozu przez dwa miesiące. Drzewka hodowane w donicach można wprawdzie wsadzać w ziemię przez cały rok. Niemniej jednak z uwagi na umiarkowane temperatury najlepszym okresem są miesiące od marca do czerwca.  

compo image

Wybór właściwego podłoża pod rośliny

Aby w początkowej fazie rozwoju rośliny mogły się dobrze i szybko rozwijać, potrzebują one spulchnionej, dobrze napowietrzonej gleby, zdolnej do utrzymania odpowiedniej ilości wody (bez gromadzenia się wody stojącej!). Dlatego zawsze zanim rozpoczniesz wsadzanie roślin, powinieneś koniecznie spulchnić zagęszczoną warstwę uprawną gleby.
W obszarze dołka pod roślinę należy zastosować pod nasadzenie ziemię szczególnie bogatą w substancje odżywcze. Ta sama zasada dotyczy również podłoża piaszczystego. Ziemia o specjalnych właściwościach jest w stanie dłużej magazynować wodę w glebie, zapobiegając wypłukiwaniu substancji odżywczych. 

Przygotowywanie sadzonek

Aby zapewnić roślinom optymalne warunki intensywnego wzrostu, przed właściwym wsadzeniem rośliny w ziemię konieczne są dwa inne kroki robocze:

  1. Przed wsadzeniem do ziemi należy na kilka godzin umieścić bryłę korzeniową w wiadrze z wodą. Suche bryły korzeniowe należy również zanurzać w wodzie, a roślinki w donicach obficie podlewać. Szczególnie narażone na wysychanie są drzewka pozbawione bryły korzeniowej. Przed wsadzeniem w ziemie należy je intensywnie nawadniać.
  2. Należy o kilka centymetrów podciąć wszystkie, przede wszystkim uszkodzone i pozaginane korzenie drzewek lub brył korzeniowych, używając w tym celu ostrego sekatora. Dzięki temu w późniejszym czasie będą mogły się lepiej wykształcić istotne dla pobierania substancji odżywczych białe włókienka korzeni.
compo image

Stwórz nowy dom dla swoich roślin: Sadzenie roślin

W przypadku roślin z bryłą korzeniową średnica wykopanego dołka powinna być co najmniej dwukrotnie większa niż średnica samej bryły. Spulchnić glebę w strefie dołka pod roślinę jak najgłębiej za pomocą szpadla i umieścić w dołku pierwszą warstwę ziemi do roślin. Następnie wymieszać wykopaną glebę rodzimą w stosunku 1:2 z ziemią. Jeśli chcemy przyspieszyć wzrost naszej rośliny, możemy do ziemi dodać produkty wzmacniające system korzeniowy.

Dla roślin bez bryły korzeniowej obowiązuje następująca zasada: Wypełnić dołek przygotowaną ziemią i przytrzymać roślinę kilka centymetrów powyżej dołka. Otrząsnąć roślinę, wykonując ruchy w jedną i w drugą stronę, tak by ziemia mogła otulić korzenie. Następnie należy dobrze udeptać ziemię wokół rośliny.

W początkowej fazie należy podpierać rośliny

Młode drzewka, drzewka wysokopienne i większe krzewy niejednokrotnie potrzebują w fazie wzrostu dodatkowego podparcia. Dlatego na początku należy przywiązywać rośliny do palika wbitego pionowo w ziemię.

Optymalne nawadnianie

Wokół wykopanego pod roślinę dołka należy utworzyć z ziemi kołnierz o wysokości ok. 10 cm ułatwiający podlewanie. Dzięki temu Twoje rośliny będą w optymalny sposób zaopatrywane w wodę. Po wsadzeniu rośliny należy przede wszystkim zapewniać właściwe nawadnianie, tak by między ziemią a korzeniami nie wytwarzały się puste przestrzenie.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.