compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Ogród i rośliny ogrodowe
 5. Pielęgnacja ogrodu
 6. Zakładanie rabaty bylinowej w ogrodzie

Instrukcja: Zakładanie własnej rabaty bylinowej

Jeśli chcesz niewielkim nakładem pracy zamienić swój ogród w kolorową oazę kwitnących roślin, najlepszym rozwiązaniem są byliny. Żadne inne rośliny nie kwitną tak intensywnie i nie są tak przyjazne w pielęgnacji. Jako rośliny wieloletnie byliny charakteryzuje długa żywotność. Nie ma też potrzeby ich corocznego wysiewania lub sadzenia. Kolejna zaleta: dzięki różnorodności bylin dla każdego zakątka w ogrodzie da się wybrać odpowiednią roślinę. Jeśli mądrze zaprojektujesz swój ogród, będziesz mógł przez cały rok cieszyć się z barwnie i bujnie kwitnących roślin. Pokażemy Tobie, na co należy zwracać uwagę w ramach planowania własnej rabaty z bylinami.

compo image

Zakładanie rabaty bylinowej: Inteligentne połączenia roślin

Aby Twoja rabata bylinowa przyciągała wzrok i abyś przez długi czas mógł się cieszyć kwitnącymi kwiatami, należy zaplanować odpowiednie kompozycje roślin. Istotnymi kryteriami wyboru są tu kolor kwiatów i czas, w którym one kwitną. Albo zdecydujesz się na dominujący kolor główny, albo też na różne barwy – do wyboru, do koloru! 
W trakcie projektowania swojej rabaty bylinowej należy zwracać uwagę na następujące kryteria: Z jednej strony występują tak zwane byliny wiodące, wysokie i długo kwitnące rośliny, które z racji swoich rozmiarów rozmieszcza się z tyłu rabaty - byliny te nadają całej kompozycji ton. Dominują one nad innymi roślinami - można je sadzić pojedynczo lub w niewielkich skupiskach. Byliny towarzyszące rozmieszcza się wokół bylin wiodących w funkcji roślin dopełniających wizualny obraz kwietnej rabaty. Mniejsze luki oraz skrajne strefy rabat można wypełniać niskimi, niejednokrotnie poduszkowatymi bylinami wypełniającymi – w ten sposób możesz stworzyć harmonijną kompozycję roślin.

Wiedza na temat bylin

Przykłady bylin wiodących

NazwaWysokość wzrostuCzas zakwitaniaKolor kwiatostanu

Tojad (Aconitum)

do 1,5 m

wrz - paź
niebieski
naparstnica (Digitalis)
do 1,5 m
cze - sie
czerwony, różowy
dziewanna (Verbascum)
do 2 m
lip - wrz
żółty
Ostóżka (Delphinium)
do 2 m
cze/lip oraz wrz/paź
niebieski, biały, różowy
jeżówka (Rudbeckia)
do 2 m
lip - paź.
żółty, biały, różowy
czosnek ozdobny (Allium giganteum)
0,8 - 1,5 m
cze - lip
liliowy

Wiedza na temat bylin

Przykłady bylin towarzyszących

NazwaWysokość wzrostuCzas zakwitaniaKolor kwiatostanu

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis)

0,6 - 0,8 m

maj - czer
różowy, biały
Lawenda (Lavendula angustifolia)
0,3 - 0,9 m
lip - sie
fioletowy, biały, różowy
Wiesiołek dwuletni (Oenothera tetragona)
0,3 - 0,6 m
cze - wrz
żółty

Wiedza na temat bylin

Przykłady bylin uzupełniających

NazwaCechyCzas zakwitaniaKolor kwiatostanu

Żagwin (Aubrieta-Hybriden)

wiecznie zielona, bujny kwiat, tworzący dywan

kwi - maj
niebieski, fioletowy, czerwony, różowy
Truskawka złota (Waldsteinia ternata)
wiecznie zielona, małe czerwone owoce
kwi - maj
żółty
Floks szydlasty (Phlox-Subulata-Hybriden)
bujny kwiatostan, tworzący dywan
kwi - maj
biały, liliowy, fioletowy, różowy, czerwony
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
tworząca odnogi, kwiatostan w kształcie świec
kwi - cze
niebieski, biały, różowy

Właściwy moment

Byliny można sadzić wiosną, gdy zaczyna być coraz cieplej. Młode byliny potrafią wypuszczać korzenie również jesienią.

Krok po kroku

Zakładanie rabaty bylinowej

 1. compo image

  1

  Usuwanie chwastów

  W pierwszej kolejności należy usunąć chwasty, korzenie oraz kamienie. Im bardziej starannie wykonasz te prace, tym mniej problemów będziesz miał w kolejnych latach. Jeśli pozwolisz na zadomowienie się chwastów wśród korzeni, później będzie ciężko się ich pozbyć.

 2. compo image

  2

  Spulchnienie gleby

  Następnie należy nieco spulchnić glebę, przegrabiając ją na głębokość około 15 cm. Tylko w taki sposób roślina będzie w stanie wypuścić korzenie na odpowiednią głębokość. Byliny lubią dobrze spulchnioną ziemię bogatą w humus. Dlatego należy dodać pewną ilość ziemi, której skład będzie zgodny z potrzebami rośliny.

 3. compo image

  3

  Obwódka rabaty i siatka pomocnicza

  Następnie należy utworzyć element ograniczający rabatę, np. z niewielkiej kostki granitowej. W kolejnym kroku należy usypać z piasku linie wzdłuż i wszerz rabaty, przebiegające w odległości ok. 20 cm od siebie - roślin nie należy sadzić zbyt gęsto.

 4. compo image

  4

  Ustawianie roślin

  W pierwszej kolejności należy rośliny rozstawić na rabacie – w ten sposób możesz się upewnić, ze rośliny będą na niej odpowiednio rozmieszczone. Wysokie byliny wiodące należy ustawić z tyłu, a następnie wokół nich byliny towarzyszące. Na zakończenie można obrzeże rabaty obsadzić bylinami wypełniającymi.

 5. compo image

  5

  Sadzenie bylin na rabacie

  W trakcie obsadzania rabaty należy wykopać łopatą lub szpadlem dołek pod roślinę. Musi on być nieco większy niż bryła korzeniowa rośliny. Następnie należy odgarnąć nieco ziemi wokół bryły korzeniowej, co ułatwi proces ukorzeniania. W ukorzenianiu może również pomóc aktywator korzeni naszej firmy. Wystarczy przeprowadzić jego aplikację w dołkach przeznaczonych na rośliny. Byliny należy wyciągać z doniczki bezpośrednio przed obsadzaniem, w przeciwnym razie mogą one zwiędnąć. Po zakończeniu sadzenia roślin należy rabatę obficie nawodnić.

Żelazna zasada dotycząca odległości między roślinami

Bylinę musi dzielić od kolejnej rośliny odległość równa połowie wysokości byliny. Jeśli w pierwszej fazie przerwy między roślinami są zbyt duże, można w nich na przykład zasiać jednoroczne kwiaty letnie. Jest to również dobra metoda w walce z chwastami.

compo image

Instrukcja: Plan obsadzania rabaty całorocznej

Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas planowania i zakładania rabaty bylinowej, polecamy Tobie nasz plan sadzenia bylin. Stworzyliśmy różnorodną kompozycję bylin kwiatowych i ozdobnych, która z czasem przeobrazi się w atrakcyjną bujną rabatę. Plan jest przeznaczony dla rabaty o wymiarach 200 x 120 cm. Powodzenia podczas prac!

Te byliny wykorzystaliśmy do obsadzenia naszej rabaty

Czas zakwitaniaRoślina

Wiosna

Narcyzy (małe pomarańczowe kółka), tulipany (małe czerwone kółka)

Wczesne lato
12 Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis)
Pełne lato

15 Przywrotnik (Alchemilla mollis), 3 Bylina - łubin (Lupinus-Hybr.), 14 Bodziszek (Geranium magnificum), 5 Jastrun właściwy (Chrysanthenum maximum), 1 Ostróżka (Delphinium-Hybr.), 9 Szałwia ozdobna (Salvia nemorosa), 2 Bylina - floks (Phlox paniculata)

Późne lato

4 Jeżówka (Rudbeckia „Goldsturm“), 10 Mydlica lekarska (Saponaria lempergii), 11 Gaura (Gaura lindheimerii)

Jesień
13 Astra poduszkowa (Asterum dumosus)
Zima
Ciemiernik biały (zielone kółka)
Ozdobne liście

6 Krzewy kuliste (Buxus sempervirens), 7 Narecznica (Dryopteris filix-mas), 8 Ostnica (Stipa pennata)

Impresje z naszej rabaty bylinowej

compo image
compo image
compo image
compo image
compo image

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.