Szczególnie gdy robi się zimniej, wielu mieszkańcom ogrodu trudno jest znaleźć wystarczającą ilość pożywienia oraz schronienie. Kwiaty już przekwitły, a temperatury spadają i powodują zamarzanie gleby. Aby zachować równowagę między pożytecznymi zwierzętami a szkodnikami w Twoim ogrodzie, należy w szczególności chronić te pierwsze. W ten sposób ograniczasz pośrednio populację szkodników, które w innym wypadku mogłyby się swobodnie rozmnażać na wiosnę i zagrażać Twoim roślinom.
Najprostszym sposobem ochrony pożytecznych zwierząt przed mrozem jest utrzymanie naturalnego i nieco „dzikiego” ogrodu. Można na przykład rozrzucić liście na rabatach i pod krzewami. Dzięki temu gleba nie zamarznie tak szybko, a dżdżownice będą zabezpieczone przed zimnem w głębszych warstwach ziemi. W ten sposób mogą także przetrwać biegaczowate – chrząszcze żywiące się stonkami ziemniaczanymi, gąsienicami i jajami ślimaków.
Jeśli jesienią przycięto żywopłoty i ścinki nie zostały jeszcze usunięte, warto je ułożyć w stosy. Dzięki temu jeże, ropuchy i pająki zyskają odpowiednie miejsce do przezimowania. Możesz też przygotować dla nich inną kryjówkę, na przykład w postaci odwróconej, pustej doniczki. Pomaganie jeżom jest bardzo korzystne dla Twojego ogrodu, ponieważ ich głównym pożywieniem są ślimaki, a te często niszczą kwiaty i warzywa.
Jeśli przycinasz byliny dopiero na wiosnę, ptaki będą mogły zimą znaleźć pożywienie w ich nasiennikach. Ponadto w pustych łodygach mogą rozwijać się poczwarki i jaja motyli. Ptaki chętnie żywią się również owocami tarniny, rokitnika, głogu oraz kaliny koralowej.
Pszczoły i trzmiele również szukają schronienia na zimę. Bez nich nie mielibyśmy kwiatów, owoców ani warzyw. Dlatego warto kupić lub własnoręcznie zbudować domek dla pszczół i innych owadów, a następnie umieścić go w ogrodzie. Zwierzęta znajdą w nim schronienie także w okresie zimowym.
W Polsce powszechną praktyką stało się już zimowe dokarmianie ptaków nasionami lub kulami tłuszczowymi. Ptaki, które nie odlatują na południe, często powracają do naszych ogrodów w poszukiwaniu pożywienia. Rozróżniamy dwa główne typy ptaków pod względem diety: ptaki ziarnożerne, np. zięby, wróble i trznadle oraz ptaki owadożerne, np. rudziki, sikory, strzyżyki i kosy.
Instrukcja
Aby przygotować domową karmę, należy wyłożyć najpierw filiżanki papierem do pieczenia, podgrzać tłuszcz, a później wymieszać tłuszcz z nasionami i wlać do filiżanek. Następnie w środku tej mieszanki należy umieścić sznurek do zawieszenia kuli. Po zastygnięciu mieszanki trzeba delikatnie wyjąć mieszankę z filiżanki, zdjąć papier i zawiesić na dworze.
Wiewiórki również cieszą się z dodatkowego pożywienia w zimie. Najlepiej sprawdzają się specjalne, solidne karmniki, ponieważ wiewiórki mogą być bardzo uparte, a nawet agresywne w walce o jedzenie. Karmniki można wypełnić: orzechami włoskimi i laskowymi, nasionami, bukwią, suszonymi grzybami czy kasztanami. Jeśli masz w ogrodzie miejsce, warto posadzić krzewy leszczyny lub owocujące krzewy jagodowe. Choć będziesz musiał podzielić się plonami, zapewni to wiewiórkom dostępne przez długi czas, samodzielne źródło pożywienia.
Produkty odpowiednie do ogrodu przyjaznego zwierzętom
Te tematy również mogą Cię zainteresować