compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Uprawianie ogrodu w zgodzie z naturą
  6. Kolorowe kwiaty dla pszczół i motyli

Jakie rośliny możesz wykorzystać w celu ochrony pszczół i motyli

Ponieważ motyle, pszczoły, trzmiele i spółka mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia, ich przetrwanie w naturze jest coraz trudniejsze. Dużą rolę odgrywają w tej kwestii pszczoły pasieczne i ich dzikie krewne - pszczoły samotnice: Zapylając rośliny, przyczyniają się do ich przetrwania, zapewniają zbiory oraz sprawiają, że liczne organizmy zdane na istnienie łąk, żywopłotów lub drzew, mogą nadal cieszyć się swoim schronieniem. Dokonując prawidłowego wyboru roślin, można stworzyć w ogrodzie przestrzeń dla tych zwierząt. Pokażemy Tobie, jak możesz zamienić swój ogród w oazę spokoju dla owadów.

compo image

Kwiaty z dużą ilością nektaru jako źródło substancji odżywczych

Pomimo popularności róż, dalii lub bylin – rośliny te zapewniają niewiele pożywienia owadom, bądź nie dostarczają go wcale. Powód: W przypadku roślin z tak zwanymi pełnymi kwiatami w środku znajdują się płatki, będące najczęściej efektem odpowiednich zabiegów hodowlanych. Pręciki, do których muszą się dostać owady, są albo trudno dostępne, albo nie ma ich tam wcale. Dlatego należy pamiętać, aby choć część roślin miało proste, niewypełnione kwiaty. W zależności od pory roku w grę wchodzą różne rośliny. Wiosną pożytecznym owadom sprzyjają wierzby i ciemiernik oraz drzewa owocowe, takie jak jabłoń, grusza i czereśnia. Zwierzętom smakuje również rannik zimowy i dzikie róże, takie jak psia róża, czy róża pomarszczona. Latem odpowiednią ilość pożywienia zapewniają takie byliny jak jeżówka, jeżówka purpurowa, dzielżan, lawenda, budleja, czy też budleja Davida. Na jesień należy koniecznie zaplanować takie rośliny jak rozchodnik karpacki, jesienne astry, klinopodium i nawłoć.

W ramach wyboru roślin nie należy myśleć jedynie o motylach; także gąsienice potrzebują pożywienia. Nie martw się: Zwierzęta na pewni nie pozostawią gołych roślin. Spokojnie możesz pomyśleć o dżdżownicach. Aby przyciągnąć takie motyle jak rusałka pokrzywnik, rusałka admirał i rusałka pawik, należałoby pomyśleć o niezbyt małym zakątku z pokrzywami. Wraz z selerowatymi, takimi jak koper włoski, stwarzają one atrakcyjnym i dużym paziom królowej szansę na rozwój ich charakterystycznych gąsienic. Kwiaty kopru włoskiego to istny magnes dla owadów.

compo image

Jak możesz dodatkowo wspomagać owady

Wodopoje dla pszczół: Zapewnij owadom dostęp do odpowiedniej ilości wody

Także pszczołom chce się w upalne dni pić! Ustaw w pobliżu roślin pastewnych lub jeśli posiadasz ule - w ich pobliżu - płaską miseczkę z wodą. Żwir i małe kamyki ułatwią pszczołom start i lądowanie. Nie wolno też zapomnieć o regularnym dolewaniu świeżej wody.

Hotel dla owadów: Daj pszczołom schronienie

Pszczoły samotnice są przy zapylaniu kwiatów tak samo pracowite jak pszczoły pasieczne. Aby „dzikie” owady - które wcale nie żądlą - mogły dbać o swoje potomstwo, potrzebują rurek lęgowych. Można je w prosty sposób udostępnić pszczołom, wywiercając otwory o różnej średnicy w grubych gałęziach i pniach, a następnie ustawiając te gałęzie i pnie w słonecznym miejscu. Nadają się do tego również cegły z otworami, wiązki słomy i wiele innych materiałów.

 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO