compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Naturalne ogrodnictwo
  6. Kolorowe kwiaty dla pszczół i motyli

Jakie rośliny pomagają chronić pszczoły i motyle?

Ponieważ owady nie znajdują wystarczającej ilości pożywienia, ich przetrwanie w naturalnym środowisku staje się coraz trudniejsze. Szczególnie pszczoła miodna i jej dzikie krewniaczki odgrywają w ogrodzie istotną rolę. Dzięki zapylaniu przyczyniają się bowiem do rozmnażania roślin, zapewniają plony oraz pomagają utrzymać siedliska dla wielu innych organizmów zależnych od łąk, żywopłotów i drzew. Wybierając odpowiednie rośliny, możesz stworzyć w swoim ogrodzie ważne siedliska dla tych owadów. Pokażemy Ci, jak przekształcić ogród w prawdziwą oazę dla owadów.

compo image

Kwiaty bogate w nektar jako źródło pożywienia

Choć róże, dalie i byliny są bardzo popularne, niestety dostarczają owadom mało pożywienia lub nie dostarczają go wcale. Dlaczego? W roślinach o tzw. pełnych kwiatach środek kwiatostanu jest wypełniony licznymi płatkami, co najczęściej jest wynikiem specjalnych zabiegów hodowlanych. W rezultacie pręciki, do których owady zapylające muszą mieć dostęp, są trudno dostępne lub zupełnie ich brakuje. Dlatego warto zadbać o to, aby przynajmniej część roślin w ogrodzie miała proste, niepełne kwiaty. W zależności od pory roku sprawdzą się różne gatunki roślin. Wiosną pożyteczne owady znajdą pokarm w kwiatach wierzb, ciemierników oraz drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze i wiśnie. Smakują im także kwiaty zimowitów i dzikich róż, takich jak róża psia kartoflana. Latem owady chętnie odwiedzają kwiaty jeżówki, jeżówki purpurowej, nachyłka, lawendy, budlei oraz krzewu motyli. Jesienią warto posadzić rozchodnik okazały, astry jesienne, górską miętę i rodzimą nawłoć pospolitą (Solidago virgaurea).

Nie zapominaj, że nie tylko motyle potrzebują pożywienia – ich gąsienice również muszą coś jeść. Nie martw się, nie zjedzą całego ogrodu! Dobrym pomysłem jest stworzenie specjalnego „bufetu” dla gąsienic. Niewielki kącik pokrzyw to doskonałe miejsce, aby przyciągnąć motyle takie jak rusałka pokrzywnik, admirał i pawie oczko. Rośliny baldaszkowate, w tym choćby koper włoski, stanowią idealne miejsce dla gąsienic pięknego i dużego motyla – pazia królowej. Dodatkowo kwiaty kopru włoskiego przyciągają liczne owady.

compo image

Co jeszcze możesz zrobić dla owadów?

Poidło dla pszczół – zadbaj o to, by owady miały wystarczającą ilość wody.

Pszczoły również odczuwają pragnienie w upalne, letnie dni! Wystarczy ustawić płaską miseczkę z wodą w pobliżu roślin miododajnych lub w pobliżu ula – jeśli oczywiście go masz. Żwir i drobne kamienie posłużą pszczołom jako miejsce do lądowania i startu. Nie zapomnij regularnie uzupełniać świeżej wody.

Hotel dla owadów: zaproponuj pszczołom odpowiednie schronienie.

Dzikie pszczoły są równie pracowite jak pszczoły miodne, jeśli chodzi o zapylanie kwiatów. Aby mogły się rozmnażać, potrzebują odpowiednich miejsc do składania jaj. Możesz im pomóc, umieszczając w ogrodzie grube gałęzie lub kawałki pni z wywierconymi otworami o różnej średnicy. Najlepiej umieścić je w nasłonecznionym miejscu. Równie dobrze sprawdzą się cegły z otworami, związane w pęczki słomiane wiązki i wiele innych naturalnych materiałów.

 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.