compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Róże
  6. Gatunki róż: róża róży nierówna

Gatunki róż: róża róży nierówna

Żaden inny kwiat nie występuje w tak wielu odmianach, co róża. Odmiany te różnią się między sobą wielkością, formą rozrastania się, barwą, kształtem kwiatów i zapachem i innymi cechami. Nie ma się zatem co dziwić, że wielu ogrodników hobbystów czuje swego rodzaju przytłoczenie związane z tak dużą różnorodnością. W związku z tym w pierwszej kolejności należałoby się zorientować jak wygląd podział róż na poszczególne grupy. Dopiero po podjęciu decyzji związanej z wyborem rodzaju róż, należy w kolejnym kroku zastanowić się nad wyborem konkretnego gatunku. Rozróżniamy następujące grupy:

compo image

Różne klasyfikacje róż

Róże rabatowe: Róże rabatowe są przeznaczone do obsadzania większych powierzchni. Z reguły sadzi się je w większych skupiskach. Większość z nich osiąga kompaktowy rozmiar dochodzący do 60 cm. Kwiaty kwitną wiele razy w roku. Do najbardziej znanych odmian należą różowe i gęste odmiany Bonica, kremowa róża Edelweiß oraz połyskując żółta róża Goldmarie. 

Róże szlachetne: Dzięki wzrastaniu w pionie róże szlachetne osiągają wysokość od 80 do 100 cm. Szczególnie dobrze czują się one na rabatach w niewielkich grupach lub w formie pojedynczych kwiatów. Swoją nazwę ta elegancka roślina zawdzięcza pełnym i dostojnym kwiatom, które prezentują pełnię swej urody w czerwcu oraz na przełomie września i października. Do ulubionych odmian należą m.in. Aachener Dom (róża łososiowa), Burgund 81 (ciemnoczerwona) oraz Gloria Dei (żółta z miedzianą obwódką). 

Róże krzaczaste: – zwane również różami parkowymi – to istne kwitnące cuda. Zaleta: Kwiaty rozrastają się zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Cechują je wyjątkowo mocne pędy. W normalnych warunkach kwitną wiele razy w roku, osiągając pokaźną wysokość od 1,2 do 2,0 m. Róże krzaczaste mogą osiągnąć niemal każdy rozmiar i występować w każdej barwie; można je obsadzać w różny sposób – indywidualnie, w skupiskach lub w funkcji żywopłotu. Szczególnie pięknie prezentują się różowe odmiany Elmshorn lub kwitnące raz do roku Schneewittchen. 

Róże karłowate: Z uwagi na swoją wytrzymałość oraz gęstość, ale i na kompaktową wielkość róże karłowate to idealne rozwiązanie na płaskie powierzchnie. Nie na darmo określa się je również mianem róż płożących. Charakteryzują się one niezwykle bujnym ukwieceniem oraz mocnym i odpornym listowiem. Zwłaszcza odmiana Romantic Roadrunner z romantycznie nostalgicznymi kwiatami powoduje szybsze bicie serca miłośników róż. 

Róże pnące i róże pnące wiotkie: Krzepkie róże pnące obrastają elewacje domów, bramy, pergole oraz garażowe wiaty. Są one podobne do róż krzaczastych, przy czym ich o wiele dłuższe pędy mogą osiągać długość nawet do pięciu metrów. Z tego względu niezbędne są podpórki. W wielu ogrodach można spotkać odmianę Santana, która przyciąga wzrok z uwagi na swą soczystą i głęboką czerwień. Róże pnące wiotkie to nowy, bardziej elastyczny wariant róż pnących z mniejszymi kwiatami. Z tego względu dobrze czują się przy drzewach lub płotach. 

Róże karłowate: Niskie krzaczki róż karłowatych należą do najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych odmian róż. Ze względu na niewielkie rozmiary – roślina najczęściej nie przekracza 30-40 cm wysokości – dobrym rozwiązaniem jest jej hodowanie w donicach, skrzynkach lub na skraju rabat. Odpowiednio małe kwiatki bardzo bujnie zdobią ogród w letnich miesiącach. Róże miniaturowe najczęściej są pozbawione kolców i nie są podatne na typowe choroby nękające róże. Do najbardziej popularnych odmian należy między innymi Guletta o mocnych, cytrynowożółtych kwiatach lub Różowa Symfonia – rozłożysta róża karłowata z gęsto zarastającymi pędami i delikatnymi różowymi kwiatkami, szczególnie odporna na choroby. 

Dzikie róże: Łatwe w pielęgnacji dzikie róże rosną z reguły w formie luźnych krzewów. Idealnie rosną w skupiskach lub w postaci żywopłotu. Kwitną one bardzo bujnie raz do roku; jesienią głóg zapewnia odpowiednio barwny akcent w ogrodzie, będąc jednocześnie cennym źródłem pożywienia dla licznych owadów i ptaków. Znaną jego odmianą jest róża gęstokolczasta z białymi względnie jasnożółtymi i czarnymi owocami

compo image
compo image
compo image
compo image
compo image

Najlepsze porady dotyczące pielęgnacji róż

Róże potrafią upiększyć każdy ogród, jednak wymagają one również pielęgnacji! W tym miejscu znajdziesz wszelkie porady i triki dotyczące pielęgnacji róż.

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.