Usuwanie i zapobieganie
Grzyby na trawniku często są powodem frustracji. Odbierają źdźbłom trawy składniki odżywcze i wodę niezbędne do życia, przez co długofalowo szkodzą całemu trawnikowi. Zastanawiasz się, jak usunąć grzyby z trawnika? Przeczytaj ten artykuł, zawarliśmy w nim przydatne porady na ten temat.
Grzyby i choroby grzybowe
Podsmażone na maśle w pysznym sosie śmietanowym, podane z makaronem lub do sznycla – wszyscy znamy i uwielbiamy nasze pieczarki, borowiki i kurki. Ale co z grzybami na trawniku, które wiosną i jesienią wyrastają z ziemi, gdy tylko zrobi się ciepło i popada trochę deszczu? Czy można się cieszyć z pojawienia się małych grzybów kapeluszowych, czy raczej trzeba zachować ostrożność?
Odpowiedź jest dość jednoznaczna: w przypadku zauważania grzybów na trawniku należy zachować szczególną ostrożność. Nawet jeśli często są to nieszkodliwe gatunki grzybów, zazwyczaj nie nadają się one do spożycia. Dodatkowo może się zdarzyć, że wśród nich znajdzie się trujący grzyb, na przykład muchomor. Dlatego szczególnie osoby mające dzieci powinny zachować czujność i usuwać dziko rosnące grzyby z trawnika. Zanim jednak pokażemy, jak pozbyć się grzybów kapeluszowych, chcemy najpierw zwrócić uwagę na ważne rozróżnienie. Pojęcie „grzyby na trawniku” może bowiem odnosić się zarówno do małych grzybów kapeluszowych, jak i do chorób grzybowych, takich jak pleśń śniegowa, plamistość dolarowa czy czerwona nitkowatość. Teraz powiemy nieco o tych ostatnich – potem natomiast przejdziemy do grzybów kapeluszowych!
Często trudno zauważyć, że trawnik został zaatakowany przez chorobę grzybową. Jasnożółte, nieregularne lub okrągłe plamy bądź łyse placki mogą wskazywać na obecność grzybów takich jak plamistość brunatna, fuzarioza, plamistość dolarowa lub czerwona nitkowatość. Czerwona nitkowatość objawia się także czerwonymi rozgałęzieniami, jak widać na załączonym zdjęciu.
W przypadku brązowawych lub szarawych plam i trawy o białawym, srebrzystym połysku, może chodzić o inny grzyb trawnikowy, mianowicie o pleśń śniegowąl. Z kolei pierścieniowate plamy w kolorze brązowym lub jasnozielonym mogą świadczyć o infekcji grzybem Gaeumannomyces graminis – odpowiedzialnym za zgorzel podstawy źdźbła. Oprócz tego istnieją tak zwane śluzowce, które pojawiają się, gdy na dworze robi się ciepło i często pada. Wyglądają one mało apetycznie i sprawiają wrażenie nieco oślizgłych. To właśnie z powodu ich wyglądu nazywamy je „śluzowcami”.
Choroby grzybowe na trawniku mają zatem bardzo różnorodne objawy, które na pierwszy rzut oka trudno przyporządkować do poszczególnych dolegliwości.
Choroby grzybowe pojawiają się często wtedy, gdy trawnik jest osłabiony. Zastoje wody, niedobór potasu, niewłaściwe podlewanie lub przenawożenie azotem – wszystko to, co osłabia trawnik, jest dobre dla grzybów. Z tego powodu profilaktyka jest często najlepszym rozwiązaniem. Zaliczamy do niej między innymi odpowiednie zaopatrzenie trawy w składniki odżywcze, prawidłowe podlewanie i regularne wertykulowanie. Dzięki właściwej pielęgnacji trawnika można nie tylko zapobiec chorobom grzybowym, ale również skutecznie z nimi walczyć. Na przykład z czerwoną nitkowatością można się często uporać za pomocą właściwych nawozów. Ten grzyb jest bowiem pasożytem żerującym na osłabionych roślinach i szczególnie chętnie atakuje trawniki niedożywione. Inne czynniki stresowe, takie jak upalna, sucha pogoda czy wysoka wilgotność powietrza również osłabiają trawnik i wspierają rozwój grzybów. Zatem: jeśli chcesz skutecznie zwalczać choroby grzybowe lub im zapobiegać, musisz zadbać o to, by Twój trawnik był silny i zdrowy.
Aby wzmocnić trawnik i nie dać grzybom szans, warto wykonywać następujące trzy zabiegi pielęgnacyjne.
Oprócz chorób grzybowych, które mogą mieć dramatyczne skutki dla trawnika, istnieją również klasyczne grzyby kapeluszowe, które szczególnie chętnie pojawiają się na trawie wiosną lub jesienią. Zwykle są to grzyby nieszkodliwe dla człowieka – jednak mimo to mogą szkodzić trawnikowi. A wszystko dlatego, że konkurują z trawą o składniki odżywcze i wodę zawarte w glebie.
Te ładne – lub nieco mniej ładne – grzyby, które jesienią lub wiosną wyrastają z ziemi, to w rzeczywistości owocniki; należące do nich grzybnie (czyli strzępki grzyba – mycelium) znajdują się w glebie i pozostają praktycznie niewidoczne dla naszego oka. Ale dlaczego właściwie grzybnie znajdują się w ziemi? W rzeczywistości pełnią one ważną funkcję w glebie – na przykład rozkładają stare, martwe drewno pochodzące z wyciętych drzew, które obecnie leży pod warstwą ziemi. Dzięki procesowi rozkładu na nowo uwalniane są składniki odżywcze. Grzyby przyczyniają się zatem do utrzymania równowagi biologicznej w glebie. Jednak wiosną lub jesienią, gdy jest ciepło i panuje duża wilgotność powietrza, może się zdarzyć, że dotychczas niewidoczni „pomocnicy ogrodowi” staną się widoczni – właśnie w postaci owocników. Często pojawiają się one w ciągu kilku godzin i utrzymują się zaledwie przez kilka tygodni.
Mimo że ich odwiedziny są dość krótkie, wiążą się z ogromnym stresem dla trawnika. Jeśli grzyby pojawiają się pojedynczo, trawnik może sobie z nimi poradzić; jeśli jednak występują w skupiskach, dla trawy zaczynają się kłopoty. Dotyczy to także tak zwanych „czarcich kręgów”, w przypadku których owocniki tworzą krąg. Grzyby odbierają bowiem trawie składniki odżywcze i wodę – rzeczy, bez których nie może ona żyć. Wewnątrz czarcich kręgów często widać martwą trawę. Aby oszczędzić trawnikowi takiego losu, należy jak najszybciej usuwać grzyby z trawy.
1
Należy to zrobić możliwie jak najwcześniej, zanim na spodniej stronie kapelusza otworzą się blaszki i uwolnią się zarodniki (czyli „nasiona grzybów”), które umożliwią im dalsze rozprzestrzenianie się.
2
Za pomocą wideł ogrodowych należy gęsto nakłuwać ziemię, aby ją napowietrzyć i rozbić grzybnię. Buty do napowietrzania nie są zalecane w tej sytuacji, ponieważ otwory powinny mieć głębokość co najmniej ośmiu do dziesięciu centymetrów, aby przyniosły rzeczywisty efekt.
3
Napowietrzoną glebę można następnie zasypać piaskiem. Poprawia to przepuszczalność gleby.
4
Trawnik pilnie potrzebuje składników pokarmowych, aby odzyskać siły.
5
Na koniec należy intensywnie podlać trawnik, ponieważ grzyby odebrały glebie dużą ilość wody.
Można bez obaw wyrzucić ścięte grzyby do odpadów domowych lub na kompost. Jednak jeśli zamierzasz wyrzucić grzyby na kompost, należy zadbać o to, aby rozrzucić je w większych odstępach, tak by nie leżały jeden na drugim. Ułatwi to ich rozkład.
Zalecenie, by po prostu je skosić, ma sens tylko w przypadku np. robota koszącego, który codziennie przejeżdża po trawniku i usuwa grzyby już w bardzo wczesnym stadium. Ponieważ jeśli grzyb ma już kapelusz, na jego spodzie znajdują się miliony drobnych zarodników. Skoszenie i rozdrobnienie grzyba spowodowałoby raczej rozprzestrzenienie się zarodników po trawniku. Dlatego aby usunąć grzyby z trawnika, najlepiej jest odciąć je ostrym nożem i wyrzucić na kompost lub do odpadów domowych.
Ponieważ grzyby potrzebują dużo wody, można by przypuszczać, że wystarczy im po prostu dać uschnąć. Niestety, na dłuższą metę stracilibyśmy w ten sposób także trawnik – ponieważ grzyby mają w rzeczywistości większą wytrzymałość i ostatecznie wygrywają z trawą.
Niestety nie. Klasyczne preparaty stosowane na przykład przeciwko mączniakowi czy innym chorobom grzybowym są w tym przypadku praktycznie nieskuteczne. Wynika to z faktu, że grzyby nie są roślinami i nie zawierają chlorofilu. Aby środki przeciwgrzybicze mogły działać, potrzebny jest chlorofil – taki, jaki występuje np. w różach porażonych przez grzyby.
Aby zapobiec pojawieniu się grzybów w trawniku, należy go odpowiednio pielęgnować. Do zalecanych działań pielęgnacyjnych, podobnie jak przy zapobieganiu chorobom grzybowym, należą:
Produkty do pielęgnacji trawnika
To również może Cię zainteresować