Gdy nasiona trawy po prostu nie chcą wykiełkować
Zasiałeś trawnik, ale nasiona nie chcą wykiełkować? Jeśli z wysianych nasion wyrasta tylko kilka źdźbeł lub wcale, przyczyn może być wiele. Ekstremalne warunki pogodowe utrudniają kiełkowanie delikatnych nasion, ale negatywny wpływ na ten proces mogą mieć także nieprawidłowe podlewanie lub użycie przestarzałej mieszanki nasion. W tym artykule wyjaśniamy, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas wysiewu trawnika i w jaki sposób ich uniknąć.
1
Nasiona trawy są produktem naturalnym. Tak samo jak produkty spożywcze, mają one ograniczoną trwałość. Po upływu terminu przydatności ich zdolność kiełkowania mocno spada. Z reguły po trzecim roku zdolność kiełkowania nasion w opakowaniu spada o około 10% rocznie. Ale to, jak długo Twoje nasiona będą nadawać się do wysiewu, zależy także od Ciebie. Największe znaczenie ma prawidłowe przechowywanie. Idealnym miejscem na nasiona trawy jest suche pomieszczenie lub szopa, w której utrzymuje się stała, raczej niska temperatura. Jeśli jednak nasiona wchłoną wilgoć w ogrodowym schowku lub będą narażone na mróz i upały, ich zdolność do kiełkowania może zostać znacznie osłabiona. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto zużyć nasiona w tym samym roku, gdy je kupiliśmy. Jeśli nie jesteście pewni, czy nasiona nadal nadają się do wysiewu, możecie przeprowadzić prosty test kiełkowania. Wysiej kilka nasion w doniczce wypełnionej ziemią kwiatową. Ustaw doniczkę w ciepłym miejscu w domu i dopilnuj, aby podłoże było stale wilgotne. Dobrej jakości nasiona wykiełkują już po kilku dniach.
2
Choć sam trawnik jest wytrzymały, nasiona, z których powstaje, są bardzo delikatne. Gdy nasiona napęcznieją, będą bezbronne wobec mrozu i innych niekorzystnych czynników pogodowych. W pierwszej fazie kiełkowania nawet nocny przymrozek może zniszczyć wysiew. Dlatego zawsze czekajcie, aż miną ostatnie nocne przymrozki. Większość mieszanek nasion kiełkuje dobrze dopiero w temperaturze gleby powyżej 10°C.
3
Gdy pojawiają się pierwsze zielone kiełki, można sobie pomyśleć: „Udało się!”. Ale w rzeczywistości dopiero wtedy rozpoczyna się najważniejsza faza. Od momentu wykiełkowania zapotrzebowanie młodych roślin na wodę gwałtownie rośnie. Ponieważ nasiona trawy są tylko dociśnięte do powierzchni gleby, w pierwszych tygodniach po wysiewie potrzebują codziennego podlewania. Gdy przez dłuższy czas nie pada, może to być uciążliwe, ale trzeba wytrwać. Obfite nawadnianie to podstawowy warunek, jeśli marzy Ci się soczyście zielony trawnik. Jeśli wiosna jest ciepła, nawet jeden dzień bez wody może sprawić, że pierwsze kiełki obumrą. Gdy ustawisz zraszacz, pozwól mu spokojnie pracować przez jakiś czas. Chociaż trzeba uważać, aby nie wypłukać delikatnych nasion z powierzchni gleby, woda powinna wsiąkać na głębokość kilku centymetrów, co będzie stymulować korzenie do rozrastania się na większą głębokość.
4
Nie podkładaj swoim nasionom trawy kłód pod nogi! W zbyt twardej glebie delikatne kiełki trawy nie tylko mają znacznie większe trudności z ukorzenieniem się, ale woda również znacznie wolniej wsiąka. Podczas ulewy może się zdarzyć, że nasiona zostaną wypłukane. Istnieje również ryzyko, że nasionka zapleśnieją z powodu wilgoci i staną się bezużyteczne. Przed wysiewem trawy spulchnij więc glebę w ogrodzie łopatą lub widłami amerykańskimi i rozbij większe bryły ziemi grabiami. Usuń także większe kamienie i kawałki drewna. Jeśli jakość gleby jest słaba, warto wymieszać ją ze specjalnym podłożem do kiełkowania. Piasek lub specjalna ziemia do trawników również mogą poprawić wyniki kiełkowania. Nie jesteś pewien, jaka jest jakość gleby w Twoim ogrodzie? W takim przypadku warto przed założeniem nowego trawnika zbadać próbkę gleby w lokalnym sklepie ogrodniczym.
5
Tanie nasiona nie wybaczają błędów. Nasiona nie mają specjalnej powłoki chroniącej je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Ponadto mieszanki nasion z dyskontów często zawierają duży odsetek tanich traw pastewnych. Rosną one wprawdzie dość szybko, ale nawet przy dobrej pielęgnacji nie tworzą zwartej darń. Wysokiej jakości nasiona rozpoznasz po certyfikacie RSM na opakowaniu. W COMPO mieszanki nasion poddawane są dodatkowemu uszlachetnianiu, dzięki czemu są lepiej chronione przed warunkami atmosferycznymi. Nawet jeśli nocą zrobi się chłodno lub podlewanie nie zawsze będzie optymalne, z wysokiej jakości, uszlachetnionych nasion najprawdopodobniej i tak wyrośnie piękny, zielony dywan. Mieszanki z certyfikatem RSM muszą również spełniać bardzo wysokie wymagania odnośnie do zdolności kiełkowania – co najmniej 80% wysianych nasion powinno wykiełkować przy prawidłowym zastosowaniu. Wysokiej jakości mieszanka nasion jest zatem wybaczyć w stanie o wiele więcej błędów podczas wysiewu. Przy prawidłowym przechowywaniu taka trawa nawet po dwóch latach nadal będzie bez problemu kiełkować.
Produkty, dzięki którym wysiew trawy zakończy się powodzeniem
To również może Cię zainteresować